GündemSavaşduygularıyok ediyor

Savaş duyguları yok ediyor

1945 yılında Amerika’nın Japonya’daki 150 bin kişilik Hiroşima kentine attığı atom bombası 140 bin insanla birlikte birçok bitki ve hayvanın canını aldı. Nükleer felaketten sağ kurtulan Sadae Kasaoka bugün 84 yaşında. Kasaoka o günle ilgili olarak şunu söylüyor: “Annemden geriye bir poşet içindeki kemik ve saçlar kaldı.”

İlker Nuri ÖztürkYeni Şafak
Nükleer felaketten sağ kurtulan Sadae Kasaoka bugün 84 yaşında.
Nükleer felaketten sağ kurtulan Sadae Kasaoka bugün 84 yaşında.

Savaşın acımasız yüzünü en vahşi şekilde gösteren atom bombalarından biri 6 Ağustos 1945 günü Amerika tarafından Japonya’nın Hiroşima kentine atılmıştı. Bombaya, Little Boy (Küçük Çocuk) adını koyacak kadar alçalan Amerika, binlerce aileyi yok etti, milyonlarcasında kapanmaz yaralar açtı. İkinci Dünya Savaşı’nın bu cephesinde 150 bin insandan 140 bini hayatını kaybetti. Nükleer saldırıdan sağ kurtulan 84 yaşındaki Sadae Kasaoka Kızılay’ın davetiyle İbn Haldun Üniversitesi’nde yaşadıklarını anlattı. Hayatını barışa adayan, Japonya’nın yanı sıra Amerika ve İspanya’da 300’den fazla sunum yapan Kasaoka, “İnsanların acı çekmesini istemiyorum. Herkes bu olayı duymalı ve bilinçlenmeli. Atom bombası kötülüğün anasıdır. On yıldır konuşmalar yapıyorum. Beni en çok etkileyen sahne Amerika’daki gençlerin ağlayarak özür dilemesi oldu” diyor.

DERİLERİ SALLANAN İNSANLAR GÖRDÜM

Saldırı sırasında ablalarıyla evde olan Sadae Kasaoka, önce radyo anonsunu duydu, Amerikan uçakları Hiroşima üzerine doğru geliyordu. Babası merkezde işte, annesi ise dışardaydı. Bomba yere temas eder etmez 12 km içindeki bütün canlıları etkiledi. “Babamın gözleri ve dudakları şişmişti. Yağlıboyayla boyanmış gibi parlak bir siyahla kaplanmıştı” diye tasvir ettiği babasının yanmış derisinin altında kırmızı eti görünüyordu. İyileştirmek için ilaç bulamadılar ve patates püresini yaraya sürdüler. Ancak o da derisine yapıştı. Kasaoka, diğer gözlemlerini şöyle anlatıyor: “Yardım bulmak için dışarı çıktım. Babama su vermek istiyordum. Üzerime yürüyen bembeyaz insanlar gördüm. Uçuşan küllerden bembeyaz olmuşlardı. Deri parçaları kollarından sarkıyordu. 12 yaşındaydım ve onları hayalet sanmıştım. Radyasyon nedir bilmiyorduk, olanlara bir anlam veremiyorduk.” Annesini de nükleer saldırının ateşinde kaybeden Kasaoka, “Ondan geriye bir poşet içinde kemik ve saçlar kaldı” diyor. Deniz Kuvvetleri’nde olan abisini ise savaşta yitirmiş. Japonya’da birçok ırmak olduğunu hatırlatan Kasaoka, “Nükleer saldırıdan yara alan insanlar kendilerini ırmaklara attı. Kimisi de ırmaktan su içmek için eğildi ve takati kalmadığı için düştü ve diğerleri gibi orada öldü” ifadelerini kullanıyor. Sağ kalanlar cenazeleri deniz kenarına yığdı ve toplu şekilde yaktı. Bu ateşten mavi duman çıktığını söyleyen Kasaoka, “Bunun ölenlerin ruhu olduğuna inanıyorum” diyor.

Savaş insanı soğuklaştırıyor

Ortaokulda ders yerine bambu ağaçlarıyla savunma eğitimi aldıklarını söyleyen Kasaoka, sözlerine şöyle devam ediyor: “Eve döndüğümde beni karşılayacak anne ve babam yoktu. Bu yoksunluk bana çok ağır geldi. Ancak savaş insanı soğuklaştırıyor, duyguları donduruyor. Vücudumda sivilceler çıkmaya başladı. Altı ay boyunca da kolumdan sarı irin aktı. Bir de o günlerden beri hâlâ devam eden kansızlığım var.”

Sadae Kasaoka ile İbn Haldun nÜniversitesi'nde bir araya geldik.

Bir süre deniz kabuğu satarak geçimini sağlayan Kasaoke evlenip 2 çocuk sahibi olsa da mutlu günleri uzun sürmedi ve 35 yaşındaki eşini kanserden kaybetti. Hâlâ aynı evde yaşayan Kasaoka, “Abim istemedi ama torunlarım burada yaşamayı seçti. Onların ısrarı sonucu eski evin yerine yeni bir ev yaptık. Ölümlerden bir zaman sonra abim evlendi ve çocuğu oldu. O çocuk saldırıdan sonraki ilk bebekti. Onu gördüğümde çok farklı hissettim. Hayatın devam ettiğini görmüş oldum ve demek ki yaşamam gerekiyor dedim.”

Birlikte devlete yardım ettik

Nükleer felaket sonrası devletin nasıl bir yardım yaptığını sorduğumuzda ise Sadae Kasaoka, tebessüm ederek şunları söylüyor: “Devlet bize yardım edemezdi. Birlik olup biz devlete yardım ettik. Japonya halkı olarak aynı amaca yöneldik. Hızlıca gelişmek için eğitimde düzenlemeler yapıldı. Her aile çocuğuna geçmişi anlattı ve böylece güçlendirdik.”
ÖNERİLEN VİDEOLAR
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.
Bunu Gördünüz Mü? Rüzgara karşı paslaşan çılgın genç
Kayserispor'un hocası Sumudica, rüzgarla paslaşan çılgın genç ve çok daha fazlası Tuğçe'nin sunumuyla Bunu Gördünüz Mü?'de...
Oğlunun katilini affeden anne herkesi ağlattı
Suliman Abdu'l Mutakallim isimli genç, sadece 60 dolar için öldürüldü. ABD'de yaşanan olay sonrası Suliman'ın annesi, katili affettiğini açıkladı. Yüreği yanan bir annenin duygulandıran konuşmasında söyledikleri, mahkemedekileri de ağlattı…
Venezuela zor durumda
Ekonomik krizden dolayı halkın temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığı Venezuela'da yağma olayları başladı.
Dünyaca ünlü isimlerden İsrail'e boykot!
2004 yılında başlatılan İsrail'e karşı kültür boykotuna dünyaca ünlü birçok isim destek verdi. İsrail'in Filistin işgali ünlü sanatçılar tarafından bu hareketle boykot ediliyor.
Erdoğan’ın Türkiye tarifi: Türkiye demek…
Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantısında dinleyenleri coşkulandıran ve duygulandıran bir Türkiye tarifi yaptı. Erdoğan'ın konuşması alkışlarla karşılık buldu.


Başakşehir'den Giresunspor'a cevap
Spor

Başakşehir'den Giresunspor'a cevap

Türkiye Kupası'nda Giresunspor'a son 16 turunda elenen Başakşehir, Karadeniz ekibinin kendisi için yapmış olduğu esprili paylaşıma sponsoru üzerinden cevap verdi.
Avrupa futbolunun en borçlu üçüncü ülkesi Türkiye
Spor

Avrupa futbolunun en borçlu üçüncü ülkesi Türkiye

UEFA'nın 2016 yılı bütçe raporuna göre Türkiye, Avrupa futbolunda net borç miktarı en yüksek üçüncü ülke oldu. Avrupa'da en fazla borcu olan kulüpler listesinde Galatasaray 203 milyon euro ile 11'inci, Fenerbahçe 150 milyon euro ile 17'nci, Beşiktaş ise 142 milyon euro ile 18'inci sırada yer aldı.
Emre Belözoğlu Fenerbahçe tekmeliğiyle sahada
Spor

Emre Belözoğlu Fenerbahçe tekmeliğiyle sahada

Başakşehir'in kaptanı Emre Belözoğlu, Giresunspor'la oynanan kupa maçında ikinci yarıda oyuna dahil oldu. Tecrübeli futbolcunun sahaya girerken ki görüntüsü ise dikkat çekti. Bunun sebebi ise Emre Belözoğlu'nun Başakşehirli diğer futbolcular gibi Başakşehir tekmeliğiyle değil de Fenerbahçe tekmeliğiyle sahaya çıkması.
Giresunspor'un Başakşehir paylaşımı büyük ilgi gördü
Spor

Giresunspor'un Başakşehir paylaşımı büyük ilgi gördü

Başakşehir'i Türkiye Kupası'ndan eleyen ve çeyrek finale çıkan Giresunspor, sosyal medya hesabından dikkat çeken bir paylaşımda bulundu. Karadeniz temsilcisinin paylaşımı kısa süre içerisinde Twitter'da en çok paylaşılanlar arasına girdi.
Türkiye'ye en çok para kazandıran dizi belli oldu
Hayat

Türkiye'ye en çok para kazandıran dizi belli oldu

Türk televizyonlarında yayımlanan diziler, 140’ın üzerinde ülkeye ihraç edilerek, yıllık 350 milyon doların üzerinde ihracat rakamına imza atarak başarılı bir ivme çizdi. En fazla ihraç edilen diziler arasında en çok hasılat getiren dizi Kara Para Aşk oldu. Diriliş Ertuğrul, en fazla kazanan dizi listesinde yer almadı.