GündemŞehitlerin sesi rüzgarı hatırlatıyor

Şehitlerin sesi rüzgarı hatırlatıyor

Yasemin Demir 15 Temmuz şehitlerini gelecek kuşaklarda hatırlasın diye bir klip yayınladı. Kısa sürede büyük ilgi gören klipteki şarkının söz ve müziği de kendisine ait. Demir, bu şarkıyı hazırlarken şehitlerin ona rüzgarın sesini hatırlattığını söylüyor.

Haber MerkeziYeni Şafak
Yasemin Demir
Yasemin Demir

15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden bir yılı aşkın zaman geçti ancak onun toplumda açtığı yaralar hiç kapanmadı. Herkes gibi o gece arkadaşları ve ailesiyle birlikte dışarıda olan Yasemin Demir, Fatih’te şahit olduğu o kanlı gecenin ardından şehitlerimiz için söz ve müziği kendine ait olan bir şarkı yazdı. Blue Jasmine isimli Youtube kanalında paylaşılan ve hepimizi yeniden 15 Temmuz gecesine götüren “Unutamam O Geceyi” isimli bu şarkının hikayesini kendisinden dinledik.

ACI KÜLLENİNCE SANAT KONUŞUR

“Sanat acının küllendiği yerde dile gelir” diyen Yasemin Demir, bir aile şirketi olan Doludizgin Creative Films’te belgesel yapımcısı olarak çalışıyor. O kanlı geceyi “Darbe haberini aldığımızda ilk tepkimiz herkes gibi inanmamak oldu, ailem ve yeğenlerimle birlikteydik, çocukları Fatih’te bir arkadaşımızın evine götürdük, kardeşlerim Vatan Caddesi’ne gittiler. Daha sonra dışarıda buluştuk hep birlikte o gece dışardaydık. Fatih Camii’de birlik ve dirliğimiz için dua ettiğimiz o geceyi hiç unutamam” diye anlatan Demir uzun süre o geceyi anlatan bir çalışmaya imza atmak istemiş. “Bir yanda korkunç bir öfke diğer yanda şehitlerimiz için büyük üzüntü içindeydim. Ama müzik çalışmasını yaparken öfkemden değil üzüntümden ilham alarak şarkımı hazırladım” diyen Demir, bu şarkısını herkesle paylaşmak isteyince müzik kanalı açmış. Bunu neden yaptığını ise şu cümlelerle anlatıyor:

“O geceyi gelecek nesiller unutmasın istiyorum. Bunun için bu şarkımla bir katkı yapabildiysem ne mutlu bana.” Şarkı büyük ilgi görünce şimdi diğer beste ve sözleri kendine ait olan çalışmaları da yayınlamak istediğini söyleyen Yasemin, “Yaklaşık 10 yıldır film sektöründeyim, Müzikle çok yakın çevrem dışında kimse uğraştığımı bilmiyordu. Biraz sürpriz oldu” diyor.

DOĞADANİLHAM ALDIM

Müziğin içinde bulunduğumuz hayatın da ritmini tuttuğunu olduğunu dile getiren Yasemin Demir özellikle doğadayken, dünyanın farklı yerlerindeki kuş ve su seslerini, yaprak ve ağaç hışırtılarını ses kaydına aldığını ve beste yaparken bu seslerden ilham aldığını söylüyor.

15 Temmuz şehitleri şarkısını hazırlarken de doğadaki seslerden ilham almış. “15 Temmuz’un sesi fırtınada denizin kayalıklara çarpan sesidir benim için. Şehitleri ise rüzgarın sesinde hissettim. Çünkü rüzgar hepimizi sarıp sarmalar, o ses her yerde bizimledir."

Müzikal yapmak istiyorum

Yasemin Demir’in en büyük hayali ise ilerde bir müzikal yazıp yönetmek. “İçinde hüznün, aşkın, mücadelenin olduğu bir hikaye olacak, tıpkı hayat gibi” diyen Yasemin Demir İslam’la sanatın iç içe olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Gökyüzünün mavisinde, yeryüzünün yeşilinde, denizinde, toprağında, çiçeğinde, kuşunda öyle incelikli bir sanat var ki, gören gözler için Allah’ın izlerini takip etmek sanat ve estetikle buluşmaya yeter. Ancak ne yazık ki müzik alanında kısır bir döngü var, bundan çıkmak için yeteri çeşitlilikte ve renkte çalışma yapılmıyor. Vaktim oldukça yurt içinde ve yurt dışındaki Müzik festivallerini takip etmeye çalışıyorum. Geçtiğimiz yıl Leipzig’e Bach Festvali’ne gitmiştim. Kültür, din ve müziğin oluşturduğu bir ahenk vardı, umuyor ve diliyorum ki biz de kendi ahengimizi yaratacağımız festivaller düzenleyebiliriz.”

MÜLTECİ KAMPLARINI DOLAŞTIM

Geçtiğimiz yıl mülteci kamplarını dolaşıp Suriyeli göçmenlerin hikayesini anlatan bir belgesel hazırladıklarını söyleyen Yasemin Demir bu kamplarda müzik yapan küçük mülteci gruplarla tanışmış. Gelecekte mülteci müzik gruplarıyla yeni bir çalışma daha yapmak isteğini dile getiriyor.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.