GündemSessiz çığlık

Vicdan Konvoyu: Oyalı yazmalarla sessiz çığlık!

Sessiz çığlık

Suriye’de Esed rejiminin cezaevlerinde tuttuğu kadınlar için 60 otobüsle İstanbul’dan yola çıkan ‘Vicdan Konvoyu’, Dünya Kadınlar Günü’nde 200 otobüsle Hatay’a vardı. Konvoyda yer alan 15 Temmuz şehidi Erol Olçok’un eşi Nihan Olçok, “Suriyeli mahkum kadınlar yalnız değildir. Biz onların sesi olmaya çalışıyoruz. Allah onlarla birlikte” dedi. Kadınlar omuzlarındaki oyalı yazmaları ellerine kelepçe yaparak ‘sessiz çığlık’ attı.

Ayşe Mine AlioğluYeni Şafak
60 otobüsle İstanbul’dan yola çıkan ‘Vicdan Konvoyu’, Dünya Kadınlar Günü’nde 200 otobüsle Hatay’a vardı.
60 otobüsle İstanbul’dan yola çıkan ‘Vicdan Konvoyu’, Dünya Kadınlar Günü’nde 200 otobüsle Hatay’a vardı.

Suriye’de Esed rejiminin hapishanelerinde hukuka aykırı şekilde tutulan ve işkencelere maruz kalan kadınların seslerini duyurmak için düzenlenen ‘Vicdan Konvoyu’ Hatay’a ulaştı. İstanbul’dan yola çıkan, 55 ülkeden katılımla oluşturulan konvoyun yolcuları, 3 günün ardından Hatay’ın merkez Antakya ilçesi Akasya Mahallesi’ndeki fuar alanına vardı.

Nihan Olçok

Çeşitli ülkelerden omuzlarındaki oyalı yazmalarla bir araya gelen kadınlar, “Katil Esed, vicdanları boşalt” sloganı atarak tekbir getirdi. İnsan Hakları ve Adalet Hareketi (İHAK) Genel Başkan Yardımcısı Avukat Gülden Sönmez, bir dünya kadının, Hatay’da buluştuğunu söyledi. Sönmez, “Bizleri yollara düşüren kız kardeşlerimize ve çocuklara yapılan zulme isyanımızdı. Artık yeter diyoruz” şeklinde konuştu. Suriye hapishanelerinde işkenceye maruz bırakılan tutsakların hürriyetini istediğini belirten Sönmez, “Yol aldıkça kalabalıklaştık. Sesimiz dünyayı dolaştı. Suriye rejiminin yedinci yılındayız, artık yeter diyoruz. Kaybolan geleceğimizin yanında vicdanımızı kaybetmekten korkuyoruz” dedi.

SURİYELİ KADINLAR YALNIZ DEĞİLDİR

Vicdan Konvoyu’nda Yeni Şafak’a konuşan 15 Temmuz şehidi Erol Olçok’un eşi Nihan Olçok, konvoy sırasında her kesimden kadınla bir araya geldiğini ve hepsinin ortak amacının barış olduğunu söyledi. Olçok, “Suriyeli mahkum kadınlar yalnız değildir. Biz onların sesi olmaya çalışıyoruz. Allah onlarla birlikte. Gerçekten çok güzel bir çalışmanın içerisinde bulunduk” dedi.

Vicdan Konvoyu’nun kadın uyanışı değil vicdanın ve erdemin uyanışı olduğunu söyleyen Memur-Sen Kadın Komisyonu Başkanı Habibe Öcal, “Bugün burada kalbi dualarımızı fiili duaya çevirdik. Sorumluluğumuzu yerine getirip dualarımızı eyleme dönüştürdük” dedi. Çin’in Doğu Türkistan’daki zulmünü yaşayan Uygur Türkleri adına konuşan Muammer Uygur ise şunları söyledi: “Biz mazlumun dilinden anlarız. Bizler buradayız Suriyeli kız kardeşlerim sizi asla bırakmayacağız.” Konuşmanın sonunda tüm kadınlar, yere oturup omuzlarındaki oyalı yazmaları ellerine kelepçe yaparak 'sessiz bir çığlık' attı.

Saatlerce işkence gördük

Hapishanedeki Suriyeli kadınlar adına konuşan Mecit Çorbacı da Suriye zindanında yaşadıklarını anlattı. Yaklaşık 7 ay zindanda kaldığını belirten Çorbacı, kendisi hapisteyken, eşi ve 3 çocuğunun da gözaltına alındığını kaydetti. Bu 7 ay boyunca çeşitli işkencelere tabi tutulduğunu ifade eden Çorbacı, şöyle devam etti: “Yirmi metrekarelik alanda onlarca insanı bir arada tutup onlara işkenceyle cevap veriyorlardı. 20 kişinin küçücük bir alanda günlerce tutulduğunu düşünebiliyor musunuz? Günlerce, saatlerce gördüğümüz işkenceler oldu.” Çorbacı, çıktıktan 6 ay sonra, eşinin gördüğü işkenceler yüzünden hayatını kaybettiğini öğrendiğini söyledi.

Sefa Yılmaz'dan dikkat çeken 'Fenerbahçe' açıklaması
Spor

Sefa Yılmaz'dan dikkat çeken 'Fenerbahçe' açıklaması

Fenerbahçe'yi 6-2 mağlup eden Boluspor'da orta saha oyuncusu Sefa Yılmaz mücadele sonrası yaptığı açıklamada karşılarında dağınık bir Fenerbahçe bulduklarını belirtirken, "Kendi ligimizde oynadığımız maçlarda bile daha fazla zorlandık" ifadelerini kullandı.
Ronaldo'nun yeni maaş talebi şaşırttı
Spor

Ronaldo'nun yeni maaş talebi şaşırttı

Real Madrid forması giyen Portekizli yıldız Cristiano Ronaldo'yla ilgili İspanyol basınında şaşırtan bir iddia yer aldı.
Tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı
Ekonomi

Tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı

Son zamanlarda dolar kuru ve altının ons fiyatından bulduğu destekle yükseliş eğiliminde hareket eden ve rekor üzerine rekor kıran altının gram fiyatı, bu hafta 173 lira ile tüm zamanların zirvesini gördü.
Yaşlı Japonlar hapse düşmek istiyor!
Dünya

Yaşlı Japonlar hapse düşmek istiyor!

Dünyada yaşlı nüfusun en fazla olduğu ülkelerden biri olan Japonya'da 65 yaşın üstündekiler, yalnızlık ve yoksulluk sebebiyle bilerek ve isteyerek hapse girmeye çalışıyorlar. İstatistikler son 20 yılda hapse giren yaşlıların sayısının dört kat arttığını gösteriyor. Cezevine giren yaşlıların tahliye olduktan sonra 24 ay içerisinde tekrardan cezaevine girmek için suç işlediği belirtiliyor.
Spor

"Atak yapmayın" dedi Şener Özbayraklı çılgına döndü

Fenerbahçe'nin deplasmanda Boluspor'a 6-2'lik farklı bir skorla mağlup olduğu maçta, sarı-lacivertli futbolcu Şener Özbayraklı ile rakip takımın yardımcı antrenörü Osman Bilik arasında tartışma yaşandı. Bilik'in oyuncularına "Artık atak yapmayın" diye seslenmesi üzerine Şener'in tepki gösterdiği öğrenildi.