|

SİnSİ planların adamı Levy

Başbakan Erdoğan'ın 'Mısır'daki darbenin arkasında İsrail var' diyerek dikkat çektiği ve 'Müslüman Kardeşler kazansalar da iktidar olamayacaklar' ifadelerini hatırlattığı Musevi asıllı Bernard Henry Levy'nin sicili kabarık çıktı

.
00:00 - 23/08/2013 Cuma
Güncelleme: 21:35 - 22/08/2013 Perşembe
Yeni Şafak
SİnSİ planların adamı Levy
SİnSİ planların adamı Levy

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Mısır'daki darbenin arkasında İsrail'in olduğunu belirterek esrarengiz bir isme dikkat çekti. Darbeye karşı demokrasi talebiyle sokağa inen halka gerçek mermilerle ateş etmekten çekinmeyen cuntanın sıkı işbirliği içinde olduğu İsrail'in adına birçok konuda faaliyet yürüten bu isim Musevi asıllı Fransız 'düşünür' Bernard Henry Levy. Erdoğan'ın, 'Elimizde belgesi var. 2011 seçimleri öncesinde Fransa'da yapılan bir oturumda Adalet Bakanı ile bir entelektüel konuşuyor. O da Yahudi. 'Mısır'da Müslüman Kardeşler seçimi kazansa da onlar kazanamayacaktır. Çünkü demokrasi sandık değildir' diyor' sözleriyle tüm dikkatleri yönelttiği Levy, son bir yılda çeşitli ülkelerde katıldığı 9 toplantıda Türkiye ve AK Parti aleyhine konuşmalar yapıp kamuoyu oluşturmaya çalıştı. Levy, Türkiye'nin Ortadoğu'da etkin olduğu her ülkede karşıt görüşleri ve aktif olarak faaliyet yürütmesiyle biliniyor.

LİBYA'DA BOMBALARA ÖVGÜ

Türkçeye çevrilmiş çeşitli kitapları da bulunan ve Türk istihbarat birimlerinin son günlerde yakın takibe aldığı Levy, ilk olarak Libya'da Muammer Kaddafi'nin devrilme sürecinde dikkatleri üzerine çekti. Başbakan Erdoğan'ın Libya ziyareti öncesinde, ülkesi Fransa'yı harekete geçiren Levy, Erdoğan'dan önce Libya'ya gitme derdine düşen ve megafonla kendisini dinleyecek Libyalı aramak zorunda kalan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin Libya'ya gidiş operasyonu hazırlayan isim olarak öne çıktı. Bir yazısında Libya'nın Fransız uçaklarınca bombalanmasına da övgüler yağdıran Levy, 'Sarkozy ve De Gaulle'in halkı olmasa Libya'da kan nehirlerini hiç kimse önleyemezdi' ifadeleriyle ülkesinin bölgedeki kanlı tarihi unutturup şanlı bir tarih hazırlama derdine düştüğü görülüyor. Levy ayrıca, Libya Geçici Ulusal Konseyi'nin İsrail'i tanımaya hazır olduğuna dair mesajını İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'ya ileten isim olarak biliniyor. 'Diplomatik kurye' benzetmesi yapılan Levy'nin İsrail'in bölgedeki milli çıkarlarına Fransa üzerinden hizmet ettiği ifade ediliyor.

ÇÖZÜM SÜRECİNE İLGİLİ

Paris'te Temmuz 2011'de düzenlediği Suriye Konferansı ile muhalifleri birbirine düşürüp Türkiye'nin bölgedeki etkinliğini kırma girişiminde bulunan Levy, Suriyeli Kürt gruplarla ilişkisini de hiç kesmedi. Türkiye'de akan kanı durduran çözüm süreci sırasında da Kuzey Irak'taki Kürt siyasilerle ilişkiye geçerek geri çekilmekte olan PKK'yı Erbil üzerinden etkilemeye çalışan Levy, bu girişimlerinde başarılı olamadı. Özellikle İran KDP'si ve Komela hareketi ile 7 kez toplantı gerçekleştiren Levy'nin, Suriye muhalefeti ile de benzer bir ilişki ağı oluşturma çabasına giriştiği belirtiliyor.

Bir tuhaf düşünür

Musevi asıllı Fransız Bernard Henry Levy, geçtiğimiz aylarda yapılacağı ilan edilen ancak belirsiz bir tarihe ertelenen Başbakan Erdoğan'ın Gazze ziyaretine yönelik 'karşı lobi' faaliyetleriyle biliniyor. Levy'nin, Erdoğan'ın Gazze'ye gitmek için kullanacağı Refah kapısının açılmaması için temaslarda bulunmak üzere 3 Haziran'da Kahire'de Mısır İstihbaratı (GIS) Başkanı General Muhammed el Tuhami ile görüştüğü belirlendi.

ERDOĞAN'DAN TEDİRGİN

Bu tuhaf 'düşünür'ün, Erdoğan'ın ziyaretinin doğuracağı sonuçlar konusunda Mısır istihbaratını uyardığı ve İsrail etkisindeki GIS'in de Cumhurbaşkanı Mursi'ye rağmen Levy'nin önerileriyle Erdoğan'ın Gazze ziyaretine engel olduğu iddia edildi. İsrail askerlerinin Mavi Marmara yardım gemisine düzenlediği baskın sonrasında da Türkiye karşıtı propaganda çalışmalarını yürüten Levy, Türk yardım gönüllülerinin, 'AK Parti uzantısı Türk Müslüman Kardeşler üyeleri' olduğunu öne sürmüştü.


11 yıl önce