GündemSoçide 4 saatlik zirve

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin'le görüştü

Soçi'de 4 saatlik zirve

Türkiye ve Rusya, Suriye krizindeki işbirliğini Soçi’de pekiştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin’in önce baş başa ardından da heyetler arası görüşmeleri tam 4 saat 10 dakika sürdü. Cumhurbaşkanı Erdoğan ortak basın toplantısında, “Siyasi çözüme odaklanabileceğimiz bir zemin oluştuğu hususunda mutabıkız” dedi.

Yasin YılmazYeni Şafak
​Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Rusya Devlet Başkanı Putin ile kritik bir görüşme gerçekleştirdi.
​Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Rusya Devlet Başkanı Putin ile kritik bir görüşme gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Rusya Devlet Başkanı Putin ile kritik bir görüşme gerçekleştirdi. 24 Kasım 2015’te yaşanan uçak krizinden sonra 9.kez bir araya gelen iki liderin görüşmesi Soçi’de gerçekleşti. İki lider ilk olarak 2 saat 10 dakika başbaşa görüştü. Görüşme uzun sürünce heyetler arası yemek iptal edildi. Ardından heyetler arası görüşmeye geçildi. Bu görüşme de 2 saat sürdü. İki lider ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikili ilişkilerin önemine vurgu yaptı. Erdoğan özetle şunları kaydetti:

BU YIL 6.KEZ GÖRÜŞTÜK

Bu yıl içerisinde Rusya Federasyonu’nu üçüncü kez ziyaret ettik. Bugünkü ziyaretimiz vesilesiyle değerli dostum Putin ile yıl içerisindeki 6. görüşmemizi gerçekleştirdik. İlişkilerimizin derinleştirilmesi konusunda Sayın Putin ile mutabık kaldık. Gerek yüz yüze görüşmeler, gerekse telefon diplomasimiz yoğun bir şekilde devam ediyor. Bu anlayıştan hareketle Üst Düzey İşbirliği Konseyi’nin 7. toplantısının hazırlıklarına da şimdiden başladık.

VİZELERİ DE KALDIRALIM

Siyasi diyaloğumuza paralel olarak ekonomik ilişkilerimiz de yükseliş seyrine girmiş bulunuyor. Mart ayındaki ziyaretim sırasında bazı tarım ürünlerinin Rusya’ya girişine izin verilmesi, vatandaşlarımızın çalışma izni sorunlarının hallolması gibi konularda değerli dostum Putin’in verdiği müjdeler bizleri memnun etmiştir. Aradan geçen süre zarfında ikili ekonomik işbirliğimizin önündeki tüm engellerin kaldırılması için yoğun temaslarımıza devam ettik. Karma ekonomik komisyon toplantısı düzenlendi. Domates, nar, patlıcan gibi ürünlerin Rus pazarına girişinin sağlanmasına yönelik alınan kararları memnuniyetle karşıladık. Ama istiyoruz ki son kısıtlamaları da kaldıralım. İkili ticaret hacmimiz, bu yılın ilk üç çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre ciddi bir artışla 15 milyar doları aştı. Tabii evvelce 100 milyar dolar olarak açıkladığımız hedefimize ulaşmak için işadamlarımızın önündeki vize de dahil olmak üzere tüm engelleri kaldırmamız gerekiyor. Vize muafiyeti rejiminin eski haline döndürülmesi bu noktada önem arz ediyor.

YETERLİ BULMUYORUZ

Görüşmelerimizde bölgesel ve uluslararası konuları da ele alma fırsatımız oldu. Özellikle Suriye ihtilafına ilişkin son gelişmeleri değerlendirme fırsatı bulduk. Buna bağlı olarak Astana görüşmeleri ve Gerginliği Azaltma Muhtırası sahada şiddetin azaltılmasına büyük katkıda bulundu. Gelinen noktada siyasi çözüme ulaşabileceğimiz bir zemin oluştuğu hususunda mutabıkız. Bu arada Sayın Putin ile Sayın Trump’ın Vietnam’da yaptıkları açıklamayı önemsiyoruz. Geldiğimiz noktayı önemsiyoruz. Elbette bu seviyeyi yeterli bulmuyoruz. Ülkelerimizin ve halklarımızın her alanda daha yakın ve güçlü işbirliği içinde olması noktasında iki taraf da hemfikir. Özellikle de savunma sanayine yönelik müşterek atacağımız adımları çok önemsiyorum.

  • Uçak krizi öncesi seviyeye ulaştık
  • Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise ikili ilişkiler için verimli bir çalışma olduğunu ifade etti. Putin şunları kaydetti: Bölgesel konuları başta Suriye krizinin çözümü olmak üzere ele aldık. İkili ilişkilerimize gelince kriz öncesi seviyesine tekrar ulaşılmıştır. Bunun en iyi göstergesi ticaretimizdir. İnanıyoruz ki bu yılın sonuna kadar geçen yılda meydana gelen açığı telafi edeceğiz. Erdoğan’la 27 Eylül’de Ankara’da yaptığımız görüşmede vardığımız anlaşmalar kapsamında Türkiye’den çok sayıda tarım ürününün sevkiyatına yeniden başlandı. Bugün de diğer tarım ürünlerinin önündeki engelleri kaldırmaya yönelik ortak tedbirleri konuştuk. Enerji alanında stratejik iş birliğimizin ilgili bakan ve kurum başkanlarıyla birlikte değerlendirdik. Burada her şeyden önce Türk Akımı’ndan bahsetmemiz gerekiyor. Türkiye’de Akkuyu’nu santralinin kurulmasıyla ilgili her an çalışmaya başlayabilir. Tahran’a yapmış olduğum ziyaret ve görüşmeler hakkında sayın Cumhurbaşkanı’na bilgi verdim. Astana sürecinin garantörleri olarak çalışmaların başarıyla devam ettiğini söyleyebilirim. Şiddet olayları ciddi oranda azaldı. BM himayesinde Suriyeli taraflar arasında diyalog kurulması için elverişli koşullar oluşuyor. Erdoğan’a yapılan ortak çalışmalar için teşekkür ediyorum. Çalışmalar başarı ile devam edecek. Temaslarımız alışkanlık haline geldi artık. Bu görüşmeleri seri şekilde, bürokrasiden uzak güzel bir havada devam etmektedir. Çok verimli ve çok iyi sonuç veriyor bu görüşmeler, bundan dolayı sayın Cumhurbaşkanı’na teşekkür ediyoruz. Bu şekilde çalışmalara devam edeceğiz.

Afrin için gerekli adımı atarız

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, üç kritik ziyaretin ilk durağı Rusya’ya hareketinden önce İstanbul Atatürk Havalimanı’nda soruları cevapladı. “Afrin bölgesi noktasında Rusya’dan nasıl bir duruş bekliyorsunuz?”sorusu üzerine Erdoğan, şu anda gündemlerinde ağırlıklı İdlib’in olduğunu belirterek, “Rusya şu anda İdlib’te ortak çalışmamız söz konusu. Sınırları birlikte güvence altına almış durumdayız. Afrin’de de yine farklı bir durum söz konusu. Ona yönelik de gerekli adımları atmakta kararlıyız. Rusya ile müşterek adım atmanın görüşmelerini kendileriyle de yaptık. Onların da buradaki olumlu yaklaşımları bizim bu planımızı her an uygulamaya çok daha değişik bir şekilde sokmamıza fırsat veriyor” dedi.

KARDEŞİ KARDEŞE KIRDIRMA SİYASETİ

Kuveyt ve Katar ziyaretlerine ilişkin de bilgi veren Erdoğan, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Katar’da konuşlanması süreci devam ediyor. Bu süreç, bizim Katar’ın ve genel olarak Körfez bölgesinin güvenliğine verdiğimiz önemin de bir nişanesidir. Körfez’deki tüm ülkeler bizim kardeşimiz, kadim dostumuzdur. Suudi Arabistan, Katar, Kuveyt, Bahreyn ve Umman’ın da istikrar ve huzuru, bizim için birinci derecede önemlidir. Maalesef bir süredir bölgede kardeşi kardeşe kırdırma siyaseti izleniyor. Bölgemizdeki liderlerin basiretle ferasetle aklıselimle hareket ederek, bu oyunu bozması şarttır. Ziyaretimin bu açıdan da önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

İRAN-IRAK DEPREMİ İÇİN BAŞSAĞLIĞI

İran-Irak sınırındaki depreme de değinen Erdoğan, hayatı kaybedenler için başsağlığı dileyerek, depremzedelere her türlü yardımın yapılacağını söyledi. Erdoğan, "50 TIR'lıkyardım konvoyu Habur'dan Irak'a giriş yaptı. Her zaman kardeşlerimizin yanındayız" dedi.

  • Hayırlı olsun
  • İsmail Kahraman’ın AK Parti Meclis Başkan adayı olmasına ilişkin soru üzerine Erdoğan, “Malumunuz şu anda İsmail bey gerek siyasetteki deneyimi, tecrübesiyle gerçekten yakın siyasi tarihe olan vukufiyetiyle değerli bir milletvekili arkadaşımız, dostumuz. Tabii burada Meclis Başkanlığına adaylık hususu her milletvekilinin kendi tercihidir. Burada da aynı şekilde. Şu anda İsmail beyin bu adaylığını ben de sizler gibi aslında yeni öğrenmiş bulunuyorum. Bana düşen tabi ki hayırlı olsun demektir. Çünkü benim oy kullanma hakkım, yetkim de yoktur. Sadece partinin genel başkanıyım aynı zamanda Cumhurbaşkanıyım” diye konuştu.

Putin’e Akkuyu daveti

Görüşmede Türk akımı ve Akkuyu Nükleer Santrali konusunun da gündeme geldiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İşbirliğimiz kendi mecrasında ilerliyor, onun değerlendirmelerini yaptık. Bu projelerin zamanında hayata geçirilmesine büyük önem veriyoruz” ifadelerini kullandı. Erdoğan şunları kaydetti: “Türk Akım’ın Rusya kısmındaki boru hattı döşeme işlemlerinin tamamlandığını memnuniyetle görmüş bulunuyoruz. Ülkemizi ilgilendiren boyutuyla da yakından ilgileniyoruz. Akkuyu Nükleer Santrali beton dökme törenini önümüzdeki haftalarda gerçekleştirmeyi arzu ediyoruz. Sayın Putin’in de programının el vermesi durumunda bu adımı birlikte atalım istiyoruz. Rusya ile kültür ve turizm alanındaki ilişkilerimizi de eskisinden daha ileriye taşımak istiyoruz. Bu yılın ilk 9 ayında 4 milyonu aşkın Rus turist ülkemizi ziyaret etti. 2019 yılında Türkiye ve Rusya’da karşılıklı olarak düzenlenecek kültür ve turizm yılı bu çabalarımız da önemli bir dönüm noktası olacaktır.”

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.
Bunu Gördünüz Mü? Rüzgara karşı paslaşan çılgın genç
Kayserispor'un hocası Sumudica, rüzgarla paslaşan çılgın genç ve çok daha fazlası Tuğçe'nin sunumuyla Bunu Gördünüz Mü?'de...
Oğlunun katilini affeden anne herkesi ağlattı
Suliman Abdu'l Mutakallim isimli genç, sadece 60 dolar için öldürüldü. ABD'de yaşanan olay sonrası Suliman'ın annesi, katili affettiğini açıkladı. Yüreği yanan bir annenin duygulandıran konuşmasında söyledikleri, mahkemedekileri de ağlattı…
Venezuela zor durumda
Ekonomik krizden dolayı halkın temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığı Venezuela'da yağma olayları başladı.