Gündem Suriçinden bir usta geçti Orhan Gencebay Unesco Photo Safari için Fatih sokaklarında deklanşöre bastı

Suriçi’nden bir usta geçti: Orhan Gencebay Unesco Photo Safari için Fatih sokaklarında deklanşöre bastı

Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli sanatçılardan biri olan Orhan Gencebay, sosyal sorumluluk projesinde yer aldı. Unesco Photo Safari projesi için fotoğraf çeken usta sanatçı, Fatih’in eski evleri karşısındaki hayranlığını gizleyemedi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Suriçi’nden bir usta geçti: ​Orhan Gencebay Unesco Photo Safari için Fatih sokaklarında deklanşöre bastı​
Orhan Gencebay

Kültür turizminin artması amacıyla düzenlenen UNESCO PHOTO SAFARI projesine Orhan Gencebay da destek verdi. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Üyesi, Türkiye Tanıtma Platformu Kültür ve Sanat Danışma Kurulu Başkanı Sanatçı Orhan Gencebay, kültürel miras turizmini hareketlendirmek amacı taşıyan sosyal sorumluluk projesine destek için Suriçi olarak bilinen İstanbul Tarihi Yarımadası’nı fotoğrafladı. Bu kapsamda Topkapı Sosyal Tesisleri’nde gerçekleşen programa; Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan, sanatçı Orhan Gencebay, TUTAP Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Yıldız katıldı. Programda Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan’a Türkiye’nin Kültür ve Turizm Elçisi beratının takdimi gerçekleştirildi. Ardından Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan’ın ev sahipliğinde gerçekleşen etkinlikte, Orhan Gencebay foto safari için İstanbul’un tarihi semtlerinden Balat’tın sokaklarında deklanşörüne bastı.

‘BURALARA BİRİNCİ DERECE ÖNEM VERİLMİŞ’

  • Foto safariye destek verdiğini anlatan sanatçı Orhan Gencebay, “Foto safariye destek veriyoruz ve herkesin de destek vermesi lazım. Ülkemizle ve turizmimizle ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığımız çok büyük gayretler içerisinde. Bizler de onlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. Dünya çapındaki UNESCO buralara birinci derece önem vermiş. Hacı Bektaş Velimize, Yunus Emre’mize, İstanbullumuza, Fatihimize önem vermiş. Dünyaya tanıtmakta onların da çok büyük rolü var” dedi.

‘FATİH, DÜNYA MİRAS LİSTESİNİN İSTANBUL AYAĞI’

Projeyle ilgili konuşan Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan, “Dünya miras alanlarında foto safari düzenleniyor. Türkiye’nin bütün ayaklarında çekimler yapılıyor. Dünya miras listesinin İstanbul’un ayağı olan Fatih ilçesinde hem ilgi uyandırmak hem de sanatçıların ilgisini çekmek için değerli sanatçımız Orhan ağabeyimiz de bugün bizi burada şereflendirdi. İlk deklanşöre de bastı” ifadelerinde bulundu. Turizmle ilgili sivil toplum kuruluşlarının desteklediği, UNESCO’nun 17 Kültürel Mirasını kapsayan Foto Safaride dereceye giren fotoğraflara para ödülü verilecek. Safari Eylül 2021 ve Mayıs 2022 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Sanat Merkezi’ne tam not

  • Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları üyesi ve Türk müziğinin usta isimlerinden Orhan Gencebay, bünyesinde Sulukule müzik akademisi ile tasarım ve üretim merkezi yer alan Fatih Sanat Merkezi’ni ziyaret etti. Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan’ın misafiri olan Gencebay, kültür ve sanat alanında 30 branşta eğitimin verildiği sanat merkezinde yapılan çalışmalara tam not vererek, “ Bütün konular kültürle ilişkilidir. Sanat, kültürlerin bilimle iç içe geçerek gelişmişliğidir. Bilim ve sanat iç içedir. Sanat en büyük kavramdır, zirvedir, gelişmişliktir.” Diyerek sanatın, kültürün Türkiye’nin geleceği olduğunu vurguladı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.