Gündem Tarih verilen deprem haberlerine inanmayın

Deprem neden oluyor, büyük deprem ne zaman yaşanacak?

'Tarih verilen deprem haberlerine inanmayın'

Türkiye'de son dönemlerde birbirinden farklı noktalarda yaşanan depremlere son olarak Adıyaman'da yaşanan 5.1 büyüklüğündeki depremin eklenmesi vatandaşı korkuttu. Deprem uzmanları yaşanan tüm depremlerin Türkiye için 'olağan' olduğu vurgusunu yaparak, "Özellikle medyatik olmak için tarih verilerek yapılan deprem açıklamalarına vatandaşlarımız inanmasın" uyarısında bulundu.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Türkiye, deprem kuşağında olması dolayısıyla sıklıkla irili ufaklı depremler yaşıyor.
Türkiye, deprem kuşağında olması dolayısıyla sıklıkla irili ufaklı depremler yaşıyor.

Denizli, Erzurum, Antalya, Diyarbakır, Elazığ, Bodrum gibi birbirinden bağımsız yerlerde olan sarsıntılar son olarak Adıyaman'daki depremin takip etmesi vatandaşlarda paniğe neden oldu. Son dönemlerde fayların oldukça hareketli bir görüntü çizmesini değerlendiren deprem uzmanlarına göre bunların hepsi Türkiye için olağan.

İstanbul Teknik Üniversitesi Jeoloji Bölümü Başkanı Dr. Ziyadin Çakır, yaşanan depremlerin birbirinden bağımsız olduğunu açıkladı.

"Barajlar zemine ek bir yük getirebiliyor"

Samsat'ta geçtiğimiz yıl da bu dönemlerde deprem olduğunu hatırlatan Dr. Çakır, "Bugün yaşanan deprem, o dönemden kalan bir hareketlilik de olabilir. Adıyaman'da Atatürk Barajı var. Baraj bulunan bölgelerde deprem riskinin artığını çünkü dolu barajın yüzeye ayrı bir yük getirdiğini biliyoruz" ifadesini kullandı.

İTÜ Öğretim Üyesi Dr. Ziyadin Çakır

"Türkiye'de bu depremler olağan"

Son dönemlerde yaşanan depremlerin sıklaşmasında herhangi bir olağanüstü durum olmadığının altını çizen Çakır, şöyle devam etti:

"Türkiye deprem kuşağında olan bir ülke. Bu nedenle yaşadığımız gibi sarsıntılar oldukça normal. Bunların birbirini tetiklediğini söylemek şu aşamada mümkün değil. Çünkü birbirini tetikleyen depremlerden bahsedilmek için bölgenin çok yakından izlenmesi gerekli."

"Tarih içeren deprem tahminlerini dikkate almayın"

Çakır ayrıca, özellikle medyatik olmak isteyen bilim insanlarının deprem konusunda tarih vererek konuşmasının çok yanlış olduğuna vurgu yaparak, "Tarih içeren deprem haberlerinin bilime, gerçeğe dayalı olduğunu söylememiz mümkün değil. Maalesef medyada bazen bu tür açıklamaları görüyoruz. Vatandaşlarımız, tarih içeren deprem tahminlerini dikkate almasın" dedi.

REKLAM

Adıyaman Valisi'nden ilk açıklama
GÜNDEM
Adıyaman Valisi'nden ilk açıklama

Adıyaman’da 5.1 şiddetinde deprem: Samsat’ta okullar tatil
GÜNDEM
Adıyaman’da 5.1 şiddetinde deprem: Samsat’ta okullar tatil

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.