Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Gündem Tarihi yalıya çarpan geminin ödeyeceği miktar belli oldu
Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00

Hekimbaşı Salih Efendi Yalısına çarpan gemi ne kadar tazminat ödeyecek - Yalıya çarpan gemi için karar

Tarihi yalıya çarpan geminin ödeyeceği miktar belli oldu

İstanbul Beykoz’daki tarihi Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı’na çarpan Vitaspirit isimli geminin sahibinin sorumluluğuna ilişkin açılan davada karar çıktı. Mahkeme, gemi sahibinin en yüksek sorumluluk sınırının faizi ile birlikte 206 milyon 103 bin 865 TL olduğuna hükmetti.

Haber Merkezi IHA
Dümeni kilitlendiği iddia edilen gemi tarihi yalıya çarpmıştı.
Dümeni kilitlendiği iddia edilen gemi tarihi yalıya çarpmıştı.

Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı'nın sahipleri zararın giderilmesi için mahkemeye başvurmuştu. Vitaspirit gemisinin donatanı da mahkemeye başvurarak kazadaki sorumluluk miktarının 1976 tarihli Londra Konvansiyonuna dayanarak sınırlandırılmasını talep etmişti.

İstanbul 17. Asliye Ticaret Mahkemesi'nde görülen duruşmaya davacı Vitaspirit gemisi donatanı (sahibi) Dyssey Navigation Co.'nun avukatı ile davalı Payidar Zerhan Gökpınar, Yalı Organizasyon Turizm San. Tic. Ltd ile Hatice Zerfa Süveyda'nın avukatları katıldı.

BİLİRKİŞİ RAPORU GELDİ

Mahkemeye ulaşan bilirkişi raporunda, olayda kasıt, pervasız bir davranış gerçekleşmediği bu nedenle sorumluluğu sınırlandırma hakkının olduğu ifade edildi.

Geminin çarptığı yalının kazadan sonraki hali.

MAHKEME DAVAYI KABUL ETTİ

  • Mahkeme, yalıya çarpan gemi sahibinin sınırlı sorumlu olduğunu kabul ederek, bu kapsamda ödenebilecek en yüksek miktarın 187 milyon 432 bin 506 lira olduğunu bildirdi. Mahkeme, bu ücretin işleyen faizi 18 milyon 671 bin 358 TL ile birlikte toplam tutarın 206 milyon 103 bin 865 TL olduğuna hükmetti.

PARA MAHKEMENİN BELİRLEYECEĞİ HESABA YATIRILACAK

Söz konusu 206 milyon 103 bin 865 TL mahkemenin belirleyeceği bir banka hesabına yatırılacak. Yalıda oluşan hasara ilişkin ödenmesine karar verilecek olan tazminat miktarı ise bu paradan tahsil edilecek.

Kazanın ardından yalının havadan görüntüsü.

NE OLMUŞTU?

Malta bandıralı Vitaspirit adlı yük gemisi, 7 Nisan 2018’de öğleden sonra Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün hemen altında bulunan Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı'na çarpmıştı.

Kazada ölen ya da yaralanan olmazken, tarihi yalıda büyük hasar meydana gelmişti. Geminin Filipinli kaptanı Edgardo Deseo Baticula verdiği ifadede, kazanın, geminin motorlarının durması sonucu meydana geldiğini ileri sürmüş, gemiyi sığ alana oturtmak isterken yalıya burundan girdiklerini söylemişti.

İstanbul Boğazı'nda dehşet anları kamerada
OYNAT 00:40
İstanbul Boğazı'nda dehşet anları kamerada
İstanbul Boğazı'nda dümeni kitlenen bir tanker gemi Hekimbaşı Yalısı'na çarptı. Geminin çarptığı yalı paramparça olurken o anlar kameraya böyle yansıdı.

REKLAM

Ünlü dizilerin çekildiği yalı paramparça oldu
GÜNDEM
Ünlü dizilerin çekildiği yalı paramparça oldu

Yalıya çarpan geminin telsiz konuşmaları ortaya çıktı
GÜNDEM
Yalıya çarpan geminin telsiz konuşmaları ortaya çıktı
Denizli'de cinayet: Peşini bırakmayan adamı öldürdü
Gündem

Denizli'de cinayet: Peşini bırakmayan adamı öldürdü

Denizli'nin Merkezefendi ilçesinde bir kadın tarafından bıçaklandığı ileri sürülen kişi hayatını kaybetti. Daha önce sürekli izlendiğini, tehdit edildiğini belirterek şikayetçi olan Gülistan K'nin, aldırdığı koruma kararının ardından yine tehdit edilmesi üzerine şikayetinden vazgeçirildiği, Aydın Ergül'ün dün akşam Gülistan K'nin evine zorla girdiği ve polise ihbarda bulunulmasının ardından ayrıldığı ileri sürüldü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İstanbul'da oylar çalındı
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İstanbul'da oylar çalındı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'da muhtarlarla yaptığı iftar programı sonrası konuştu. "Muhtarlık seçimlerin de belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği seçimlerinden ayrılmasında yarar var" diyen Erdoğan, "Toplamda 42 bine tekabül eden 123 sandık ortaya çıkmıştır. Bugün itibarıyla artık 123 sandıktaki 42 bin oyun akıbetinin tespiti mümkün değildir. Çünkü oylar çalındı. Aradaki farkın 13 binlere düşmüş olmasını da kendileri de itiraf ediyor. 29 binden 13 bine kadar iniyor. Burada bir şaibe yok mu? 16 bin oy çalındı" ifadelerini kullandı.

Yıldırım: Bir kez daha İstanbul için yola çıktık
Gündem

Yıldırım: Bir kez daha İstanbul için yola çıktık

AK Parti İBB Başkan adayı Yıldırım, muhtarlarla bir araya geldiği iftar programında "Şimdi bir kez daha İstanbul için yola çıktık. Bu kutlu vakitte Rabbim'den niyazımız bizi müjdelenmiş şehir İstanbul'a layık kılmasıdır. Eyüp Sultan'ın, Fatih Sultan Mehmet'in, Mimar Sinan'ın, Kanuni'nin İstanbul'unu, onlara layık olanlar yönetecek" dedi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.