Gündem Tarlada yılan paniği Canlı canlı kendi boyuyla ölçtü, yürekleri ağza getirdi

Tarlada yılan paniği: Canlı canlı kendi boyuyla ölçtü, yürekleri ağza getirdi

Elazığ’da tarlada çalışırken yakaladığı yılanın boyunu merak eden Hüseyin Koç, kendi boyu ile kıyaslayarak ölçtü. Koç ölçümün ardından 2 metrelik yılanı tekrar doğaya bıraktı. Koç’un yılan canlıyken ölçüm yapması ve rahat tavırları görenleri hayrete düşürdü.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi İHA
Tarlada yılan paniği: Canlı canlı kendi boyuyla ölçtü, yürekleri ağza getirdi
Yakaladığı yılanı canlı canlı kendi boyuyla ölçtü, ardından serbest bıraktı.

Olay, Alacakaya ilçesine bağlı Çakmakaya köyünde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, köy sakinlerinden Hüseyin Koç tarlada çalışırken yılanı fark etti.

  • Yılanı yakalayan Koç, arkadaşları ile yılanın uzunluğunun kaç metre olduğunu merak etti ve kendi boyu ile kıyaslayarak ölçtü. Koç, daha sonra yerde bulunan tahta çubukla yılanın uzunluğunu hesaplamaya çalıştı.

İHA

Yılanın uzunluğunun 2 metre olduğunu belirleyen Koç, yılanı tekrar doğal ortamına bıraktı. O anlar cep telefonu ile kayıt edilirken Koç’un rahat tavırları görenleri hayrete düşürdü.

İHA

Beyşehir'de şaşkına çeviren manzara: Yılanların mücadelesi böyle görüntülendi
FOTOĞRAF 11
Title
Yaşam sürdükleri Beyşehir Gölü'nden akıntıyla Beyşehir Suğla Apa (BSA) kanalına geçen çok sayıda su yılanı mahsur kaldı.
Title
Tekrar göle dönmek için akıntıya karşı yüzen yılanların mücadelesi ilginç görüntüler sergiliyor.
Title
Yılanların yanı sıra kanalda bulunan çok sayıda kurbağa ve yengeç de dikkat çekiyor.
Title
BSA kanalı kenarına gelen ve demir köprü üzerinden geçiş yapan vatandaşlar, yılanların mücadelesine tanıklık ediyor.<br>
Title
İlçe sakinlerinden Halil Gümüşel, gazetecilere yaptığı açıklamada, suyun az aktığı dönemlerde BSA kanalında su yılanını görebilmenin daha kolay olduğunu belirtti.<br>
Title
Zaman zaman 20'ye yakın yılanı bir arada görebildiklerini vurgulayan Gümüşel, şunları kaydetti:<br>
Title
\"Su yılanı zararsızdır, dokunsanız hiçbir şey yapmaz. İlgi çekiyor, ayrı bir güzelliği var bunların. Yılanlar kanalda yukarıya atlamaya çalışıyor ama zor gibi. Taş köprüdeki regülatör kapakları tam olarak açıldığında Çumra Ovası'na, Beyşehir sulama alanlarına doğru akıntıyla giderler. Bunlar burada şimdi hapis gibi. Kurtarmak, göl tarafına bırakmak daha doğru olur diye düşünüyorum. Kurtarılabilir, göle bırakılabilir.\"<br>
Title
Title
Title
Title
Beyşehir'de şaşkına çeviren manzara: Yılanların mücadelesi böyle görüntülendi
Konya'nın Beyşehir ilçesinde, su kanalı içerisinde akıntıya karşı yüzen su yılanlarının mücadelesi görenlerin ilgisini çekiyor.

Yılan gibi kıvrılarak ilerliyordu: Vatandaşlar buldu
FOTOĞRAF 7
Title
Doğal güzellikleri ile bir çok yaban hayatına ev sahipliği yapan Aydın’da, havaların ısınmasıyla birlikte yılana benzediği için halk arasında kör yılan olarak da bilinen oluklu kertenkeleler de görülmeye başlandı.
Title
Aydın’da en sık görülen yerlerden bir tanesi olan Kuşadası ilçesi Kadınlar Denizi Mahallesi’nde bir hayvansever yol ortasında oluklu kertenkele olduğunu fark etti. Oluklu kertenkeleyi ezilmekten kurtaran hayvansever Oktay Gültepe, durumu EKODOSD’a haber verdi.
Title
Bölgeye gelen EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, oluklu kertenkeleyi ilk incelemelerin ardından doğal ortamına salarken, hayvansever Gültepe’ye de duyarlılığından dolayı teşekkür etti. Yaklaşık 1,5 metre uzunluğunda olan oluklu kertenkelenin şanslı olduğunu ifade eden Sürücü; “Oluklu kertenkeleler görünümü dolayısıyla sürekli yılanlar ile karıştırılarak öldürülüyor. Ancak bu oluklu kertenkele duyarlı hayvanseverin dikkati sayesinde ezilmekten kurtuldu” dedi.
Title
Her geçen gün yaşam alanları yok olmaya başlayan oluklu kertenkelenin insanlığa büyük yararı olduğunu hatırlatan Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü; “Ekolojik denge içinde önemli işlevi bulunan yılanlar ve oluklu kertenkeleler kesinlikle öldürülmemelidir” dedi.<br>
Title
“Yaşam alanları azaldı”<br>Oluklu kertenkelelerin yılanlar gibi hızlı olmadığı için sürekli insanlar ile karşılaştığı ifade eden Sürücü; “Sıcakların artmasıyla birlikte, sürüngenlerde görülmeye başladı. Bunlardan birisi de halk arasında yılan görünümlü olması nedeniyle yanlış bir şekilde kör yılan olarak bilinen oluklu kertenkeledir. Bacaklarının bulunmaması nedeniyle yılan gibi kıvrılarak süzülüp giden oluklu kertenkele, yılanlar gibi süratli olamadığından insanlarla sık sık karşılaşmaktadır. En sık görüldüğü yerlerden birisi de Kuşadası Kadınlar Denizi Mahallesi’dir.
Title
Bölgede turistik işletmesi olan doğasever Oktay Gültepe, yolda karşılaştığı oluklu kertenkeleyi ezilmekten kurtararak bizi aradı. Bölgedeki her yerin binalar, yapılaşmalar ve açılan yollarla dolu olması nedeniyle, barınabilecekleri yeşil alan bulamayan ve yaşam alanları kısıtlı olan bu canlılar, kendilerini gizlemek için villaların yeşil alanlarına girmekte ve avlanmak ve üremek için sürekli yer değiştirmek zorunda kalmaktadır. Bu nedenle insanlarla karşı karşıya gelmekte ve yola çıktıklarında da araç tehdidiyle karşılaşmaktadır” dedi.
Title
“İnsanlığı çok yararları var”<br>Vatandaşların bilinçlenmesi ve ekolojik denge açısından sürüngenlerin öldürülmemesi gerektiğini vurgulayan Sürücü; “Geçtiğimiz günlerde bize gelen bilgilendirmede 2 adet oluklu kertenkelenin yılan sanılarak öldürüldüğü bildirildi. Bilinçlenme artsa da yılanların insanlarla karşılaşması halinde yılanlar ne yazık ki çoğu zaman öldürülmektedir. Ekolojik denge içinde önemli işlevi bulunan yılanlar ve oluklu kertenkeleler kesinlikle öldürülmemelidir. Besin zincirlerinde fareler başta olmak üzere, birçok zararlı böceği de tüketen bu canlılar, insanlığa çok yararı bulunmaktadır. Oluklu kertenkeleler, göz kapaklarının ve başlarının hemen yan tarafındaki kulak açıklıkları ve başın hemen gerisinden aşağıya doğru devam eden oluk şeklindeki girintiden hemen anlaşılabilir. Görüldüğünde kesinlikle öldürülmemeli, eğer sıkıştıysa bulunduğu alanda yaşamı tehdit altındaysa yerinden alınarak doğal bir alana bırakılmalıdır” şeklinde konuştu.
Yılan gibi kıvrılarak ilerliyordu: Vatandaşlar buldu
Her geçen gün yaşam alanları azalan yılan görünümlü oluklu kertenkele Aydın'ın Kuşadası ilçesinde bir hayvanseverin dikkati sayesinde ezilmekten kurtarılarak, doğal ortamına salındı.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.