Gündem Tetikçi kesinlikle Ömer Güney

Tetikçi kesinlikle Ömer Güney

Uluslararası mutabakat aramaksızın Mali'ye askeri operasyon düzenleyen Fransa, Türkiye'den destek istedi. Fransa Büyükelçisi Laurent Bili, 'başka seçenekleri kalmadığı için operasyon düğmesine bastıklarını' iddia ederek, 'Suriye'de sağladığımız mükemmel işbirliği Mali'de de olmalı. Türkiye'nin desteğini dörtgözle bekliyoruz' dedi

Burcu Bulut Yeni Şafak
Tetikçi kesinlikle Ömer Güney
Tetikçi kesinlikle Ömer Güney
12 Ocak'ta Mali'ye havadan ve sonra da karadan askeri operasyona kalkışan Fransa, müdahaleye en başından bu yana sıcak bakmayan Türkiye'den destek istiyor. Yeni Şafak'a konuşan Fransa Büyükelçisi Laurent Bili, 'başka seçenekleri kalmadığı için operasyon düğmesine bastıklarını' ileri sürerek 'Türkiye'nin desteğini dörtgözle bekliyoruz dedi. Yaklaşık 5 aydır hem Mali ordusunu kuvvetlendirmek hem de siyasi müzakereler için uygun ortamı hazırlamaya çalıştıklarını belirten Bili, operasyondan birkaç gün önce, 8 Ocak'ta Dışişleri Bakanlığı'ndan Birnur Fertekligil ile görüşüp Mali konusunda Türkiye'ye bilgi aktardıklarını iddia etti. 'Türkiye'nin yardım etmesini istediğimizi söyledim. Oldukça olumlu bir yaklaşım içindeydiler' diyen Bili, bilgilendirme sonrası hemen başlayan müdahalenin ' Türkiye için sürpriz olduğunu' söyledi.

HIZLI KARAR VERDİK!

'Hızlı karar vermek zorundaydık' diyen Fransız Büyükelçi, Mali operasyonundan sonra MİT ve Dışişleri Bakanlığı'na bilgi aktardıklarını ifade etti. Bili, 'Genel anlamda Türkiye'nin bizi anladığını söylemeliyim. Sadece Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 'tek taraflı hareket edilmesinin iyi bir adım olmadığını' belirtti. Bunun üzerine geçen hafta Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabuisin, Sayın Davutoğlu'yla bir yemekte biraraya geldi. Olayları bir de kendisi anlatmak istedi. Suriye ile ilgili mükemmel bir işbirliği yapmamıza rağmen Mali ile ilgili aynı mutabakatı sağlayamadık. Ama Türkiye'nin desteğini almayı dört gözle bekliyoruz' diye konuştu.

Mutabakat Suriye'de zor

Fransa Büyükelçisi Laurent Bili, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin Mali operasyonuna yeşil ışık yakarken, aynı hassasiyeti Suriye'de neden göstermediğinin sorulması üzerine şunları söyledi: 'Mali'de bir hükümet var ve bu hükümetin meşruiyetini tüm devletler tanıyor. Ortak bir karar alınması, bu nedenle Suriye'ye göre daha kolay. Ama Suriye'de durum aynı değil. Evet, Suriye'de bir hükümet var ama bu hükümetin artık devrilmesi gerekiyor. Buna rağmen Rusya ve Çin gibi muhafazakâr ülkeler Suriye'ye karşı bir tavır sergilemek istemiyorlar. Suriye konusunda muhafazakâr bir bakış açısı var. Yani Mali'deki mutabakatı Suriye'de sağlamak zor.'

HOLLANDE ERİVAN'A GİTMİYOR

Fransa Büyükelçisi Laurent Bili, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande'ın Ermenistan'ı ziyaret etmeyeceğini de bildirdi. Hollande'ın, Ermeni diasporasının 'soykırım yıldönümü' saydığı 24 Nisan'da Erivan'ı ziyaret edeceği iddialarıyla ilgili olarak Bili, 'Böyle bir programı olduğunu sanmıyorum. Yanlış bir bilgi' diye konuştu.

Cinayette ayrıntılar Güney'den gelecek

Paris'in göbeğinde PKK'lı 3 kadının öldürülmesiyle ilgili çalışmaların sürdüğünü belirten Fransa Büyükelçisi Bili, cinayete ilişkin yeni ayrıntıları başşüpheli Ömer Güney'den öğreneceklerini iletti. Bili, şu ifadeleri kullandı: 'Fransa şok oldu. Çünkü uzun zamandan beri böylesi bir olay ile karşı karşıya kalınmamıştı. Paris'te çok büyük protestolar gerçekleşti. Fransızlar bu kadar büyük bir Kürt topluluğunu birarada görmemişlerdi. Fransız istihbaratı ve MİT bu konuda koordineli bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. 3 bin 500 saatlik videolar defalarca izlendi. Bu videolar sayesinde Ömer Güney tespit edildi. Güney'in telefon görüşmelerine ulaştık. Çelişkili açıklamaları var. Mesela 'burada değildim, hemen çıktım' diyor ama videolar tam tersini söylüyor. Yeni ayrıntıları Güney sayesinde öğreneceğiz. Şu an cinayeti işlediğini de kabul etmedi. 'Kim onu kullandı?' Bu sorunun cevabını henüz bulamadık ama cinayeti işleyenin o olduğundan şüphemiz yok. Çünkü Paris'te soruşturmayı yürüten savcı, Ömer Güney'in aranılan kişi olduğunu söyledi. Fransa'da savcılar ciddi deliller olmadan asla konuşmazlar...'

Müzakereler sona erdi

Müzakereler sona erdi

​Rus heyet Dışişleri Bakanlığından ayrıldı.
Türk devletinin duruşu Haktan yanadır

Türk devletinin
duruşu Hak'tan yanadır

​MHP lideri Bahçeli'den İdlib ve Libya açıklaması.
Derbinin faturası belli oldu

Derbinin
faturası belli oldu

​Fenerbahçe'den 3 isme men cezası çıktı.
Küresel ısınma <br>çocukların gündeminde

Küresel ısınma
çocukların gündeminde

​Kaptan Pengu ve Arkadaşları: Mandalina'nın Günlüğü yarın vizyona giriyor.
Türkiye'yi<br>Masonlar yönetti

Türkiye'yi
Masonlar yönetti

​Adnan Menderes'in sözleri Mason cemaatinin durumunu özetledi.
Yolsuzluk soruşturması <br>başkana uzandı

Yolsuzluk soruşturması
başkana uzandı

​Vefa Salman ve yardımcısı görevden uzaklaştırıldı.
İran'daki<br>üst düzey yetkili de yakalandı

İran'daki
üst düzey yetkili de yakalandı

​Ülkede koronavirüs hızla yayılmaya devam ediyor.
Belirli bir <br>noktaya geldik

Belirli bir
noktaya geldik

Bakan Akar'dan hava sahası açıklaması.
İdlib'de<br>gelişmeler lehimize

İdlib'de
gelişmeler lehimize

​Cumhurbaşkanı, siyaset akademisinin ilk dersinde konuştu.
Külliye'de kritik görüşme

Külliye'de kritik görüşme

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bahçeli'yi kabul etti.
Görünmeden düşmanı tespit ediyor

Görünmeden düşmanı tespit ediyor

​ASELSAN tarafından üretilen sistem TSK'nın gücüne güç katıyor.
Geçici olarak<br>kayıt alınmayacak

Geçici olarak
kayıt alınmayacak

Diyanet İşleri Başkanlığından umre ziyareti açıklaması.
Sektöre desteğimiz<br>devam ediyor

Sektöre desteğimiz
devam ediyor

​Ziraat Katılım Genel Müdürü Özdemir, açıklamalarda bulundu.
Balayında ses kaydını internete vermişler

Balayında ses kaydını internete vermişler

​TSK'ya sızan FETÖ'cülerden skandal itiraflar.
Süre dolduğunda<br>TSK görevini yerine getirecek

Süre dolduğunda
TSK görevini yerine getirecek

​AK Parti Sözcüsü Çelik, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Minik savaşçı

Minik savaşçı

Koronavirüsten iki hafta sonra kurtuldu.
8 firmayla ilgili şikayet geldi<br>

8 firmayla ilgili şikayet geldi

Bakan Pekcan'dan maske fiyatlarındaki artışa ilişkin açıklama.
Katılım sigortacılığı hayatın her alanına dokunuyor
Ekonomi

Katılım sigortacılığı hayatın her alanına dokunuyor

Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, “Katılım esaslı BES ve katılım sigortacılığında farklı ürün çeşitliliğimizle hayatın her alanına dokunuyoruz. Eğitimden sağlığa katılımcılarımızın ihtiyaç duydukları her yerde yanlarında olduğumuzu gösterebilmenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.
Çin ABD tarım ürünlerine getirdiği kısıtlamaları kaldırıyor
Ekonomi

Çin ABD tarım ürünlerine getirdiği kısıtlamaları kaldırıyor

ABD Tarım Bakanlığı, Birinci Faz Ekonomi ve Ticaret Anlaşması kapsamında, kümes hayvanları, patates ve hayvan yemi gibi ürünlerin de aralarında olduğu ABD'nin tarımsal ürünlerine yönelik ithalat kısıtlamalarının Çin tarafından kaldırılmaya başlandığını duyurdu.
İklim değişikliğinin etkilediği alanlardaki konutlar boşaltılacak
Ekonomi

İklim değişikliğinin etkilediği alanlardaki konutlar boşaltılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye'de iklim değişikliğinin neden olduğu sel ve taşkın felaketlerinin etkilerinin hissedildiği alanlardaki konutların boşaltılacağını ve buralarda yaşayan vatandaşları rezerv konutlara taşıyacaklarını bildirdi. Bakan Kurum'un verdiği bilgiye göre, Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planı kapsamında yapılan çalışmalarda 9 bin 43 binanın risk altında olduğu tespit edildi. Bu kapsamda diğer bölgelerde de devam eden risk tespit çalışmalarında ilk etapta Karadeniz bölgesinde risk altında bulunan binalar yıkılarak, buradaki vatandaşlar yapılacak 15 bin konuta taşınacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.