GündemTürk lokumu out Arda Turan in

Türk lokumu out Arda Turan in

Günümüz dünyasında imaj ve sponsorluk anlaşmalarının önemi artarken transfer ücretleri de rekor kırıyor. Sporun ülke tanıtımına katkısına değinen Doç. Dr. Ayşen Akyüz, “Artık Türküm dediğinizde lokum yerine Arda Turan soruluyor” diyor.

İlker Nuri ÖztürkYeni Şafak
Futbolla dünyada
imaj tazeledik
Futbolla dünyada imaj tazeledik

Gördüğümüz şeyleri gördük mü gerçekten? Shakespeare’den emanet bu alıntı, günümüzde hangi yöne baksak aklımızı kurcalıyor. İmaj, kimi marka için illüzyon kimi marka içinse ayna olarak kullanılıyor. Takımına karşılıksız, gönülden bağlı taraftar ise her şeyden habersiz tutkuyla desteğe devam ediyor. Son dönemin öne çıkan sorularını, Arda Turan’ın neyi temsil ettiğini, Fatih Terim’in imajını, Neymar’ın rekor transferini, barışa ilk adım olarak sporu, markanın canlı hâli olan sporcuları ve ilginç reklam kampanyalarını Alfa Yayınları’ndan okura ulaşan “Spor Sponsorluğu ve İmaj Transferi” kitabının yazarı Medipol Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümü başkanı Doç. Dr. Ayşen Akyüz ile konuştuk.

İNSANLAR ARASI MESAFELER KAPANDI

Sponsorluk kavramıyla başlayalım. Bu kavramla ne zaman tanışıyoruz?

Sponsorluk, 1984 Los Angeles Olimpiyat Oyunları’nda popüler oluyor. Ayakkabı markası Converse, oyunların temsilcisi oluyor. Sponsorluğu bağış veya yardım faaliyeti olarak görmemek gerekiyor. Burada, para karşılığı doğrudan ilişkilendirme görüyoruz. Medya reklamcılığının maliyeti yüksek ve artmaya devam ediyor. Tüketicilerin boş zaman aktiviteleri de artıyor. Bunu fırsata çevirmek isteyen şirketler, kültür ve yabancı dille ilgili bariyerleri kolay bir biçimde aşabildikleri sponsorluk anlaşmalarına imza atıyorlar. Bundan 50 yıl önce bir Türk gencini Fransa’ya bıraksak büyük bir uyum sorunu çekerdi. Ancak internet sayesinde insanlar arasındaki mesafe kapandı.

Medipol Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümü başkanı Doç. Dr. Ayşen Akyüz

Marka, sponsor olacağı sporcuyu neye göre seçiyor?

Firma, sporcunun cazip, çekici, özenilen, hayranlık dulan özellikleri ile kendi markası arasında bir bağ kurmak ister. Ülkemizde özellikle 2000’lerle birlikte, pek çok sporcuya markaların sponsor olduğunu gözlemliyoruz. Markalar sporcuyla aralarındaki uyuma dikkat ediyor. Örneğin Quantum saat markası, ülkemize pek çok başarı getiren sualtı dalış sporcuları Yasemin Dalkılıç ve Şahika Ercümen’e sponsor oldu. Tüketici, eğer uyum algılamıyorsa imaj transferi başarısız oluyor. Arda Turan’lı DeFacto reklamları buna örnektir. Çünkü Arda, DeFacto giyecek bir giyim tarzına ve maddi yapıya sahip değil. Ancak Opet reklamı başarılı oldu.

Olumlu olumsuz reklamlara hangi örmek verebilir misiniz?

Spor ürünleri üreten Adidas’ın klasik müzik konserine sponsor olması olumsuz örnektir. Dünyanın en çok kazanan 5 sporcusundan 4’üne Nike’ın sponsor olması ise olumlu bir dikkat çekmedir. Ayrıca üç büyük takıma da sponsor olan markanın taraftarın gözünde değeri sarsılıyor, bunu gözlemledim. Kişiler bunu fazla ticari buluyor. Oysa mesea sadece Fenerbahçe’ye sponsor olan bir marka, daha samimi geliyor. Bir de Nike’ın Converse’e parazit reklam hamlesi vardır. Nike, 1984’teki Londra Olimpiyatları’nda şehirdeki bütün binalara kendi afişlerini asıyor. ‘Olimpiyat sponsoru kimdi’ sorulu ankete katılanların sadece yüzde 16’sı Converse adını söylüyor.

Sporun ülke tanıtımındaki önemi nedir?

Son yıllarda elde ettiğimiz başarılarla, futbol ve basketbol sayesinde özellikle Avrupa’da ve sonra da dünyada bilinirliğimizi arttırdık. Başka ülkelere gittiğimde ve bizim formalarımızı giyen yabancıları görüp Avrupa maçlarında Beşiktaş’ı desteklediğini duymak çok hoş bir duygu. Ülke olarak bilinirliğimiz artıyor, imajımız gelişiyor. Bu sayede Türkiye’yi, kültürümüzü, yaşantımızı merak edenler de artacaktır.

TERİM BÜYÜK BİR HATA YAPTI

Futbol dışında yaptığı işlerle gündeme gelen Fatih Terim nasıl bir imaj çiziyor? Eğer Türk Milli Takımını çalıştırıyorsunuz tüm halkın gönlünde de taht kurmuşsunuz demektir. En ufak bir zafiyet, geri dönülmez sonuçlar doğurur. Olan da buydu aslında. İsimler önemli değil, böyle bir pozisyonda temsil ettiğin ülkenin bayrağını en doğru biçimde taşımak önemli. Keşke ardından sadece yaşattığı başarılar kalsaydı.

Futbol ruhu ölmez

Totti, Bülent Korkmaz gibi futbolcular 10-12 yıl bir kulüpte oynayıp emekli olurdu. Günümüzde bunun örneğini göremiyoruz. Futbol gibi, duyguların yoğun olduğu bir oyunda yüksek paraların dönmesi bir şeyleri öldürüyor mu sizce?

Spor bir endüstri ise futbol bu endüstrinin kralı. Günümüzde yüksek ücretleri düşünürsek bir futbolcunun aynı takımda kalması zor görünüyor. Taraftar takımına gelen her futbolcuya kucak açıp benimsiyor. Gönülden geçen o futbolcunun da takımı en az kendileri kadar sahiplenmesi. Ama o sporcuların aslında bu işten para kazandığını zaman zaman unutabiliyoruz. Yani bence yüksek paraların dönmesi, futbol ruhunu öldürmüyor. Taraftar da artık bu endüstrinin bilincinde olmalı.

Global köyde bunlar normal

Brezilyalı futbolcu Neymar, 222 milyon dolar gibi rekor bir fiyat karşılığında İspanyol Barcelona’dan, Arap sermayesindeki Fransız Paris Saint German’e transfer oldu. Bu tablo bize ne söylüyor?

Nasıl ki tişörtümüzü Malezya’da yapılan Alman markasından, pantolunu da Çin’de üretilen İspanyol markasından alıyorsak bu durum da gayet normal. Dünyanın global bir köy olmasının sonuçlarını görüyoruz. Sokağına bakan herkes de yabancı bir şirket veya yabancı bir ortak görebilir. Futbolda oligark dediğimiz zengin patronlar ortaya çıktı. Bunların başarılı veya başarısız olanları var. Bu durum futbola olan ilgiyi arttıracaktır.

Sporun doğasında barış var

Spor karşılaşmaları siyasi anlaşmazlıklardan sonra başvurulan bir adım. Ermenistan ve Rusya ile Türk Milli Takımı maç yapmıştı. Sporun barışa katkısı hakkında ne söylemek istersiniz?

Son Dünya Kupası’nı 600 milyondan fazla kişi izlemişti. Bu kadar yüksek kitleye ulaşan spor etkinliklerinin elbette birliktelik, barış gibi duyguları güçlendireceğini ümit etmekteyiz. Sporun doğasında da bu var ama gerçekten dostluk maçlarıyla hedeflenen amaçlara ulaşılıyor mu; bunu net olarak söylemek mümkün değil. Mesela 2008’ de Bursa’ da Ermenistan Milli Takımı ile oynanan maç iki ülke arasında diplomatik diyalogları başlatmanın belki de en sempatik yoluydu. Bir de tabii bu konuda aklıma, uzun yıllar Amerikalı vatandaşlara koyulan giriş yasağının ardından, 1970’lerde Çin’in Amerikan masa tenisi takımını ülkesine davet etmesi geliyor. Hatta bu olay tarihe pinpon diplomasisi olarak geçmişti.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
TSK: Zeytin Dalı Harekatı başladı
Gündem

TSK: Zeytin Dalı Harekatı başladı

TSK'dan yapılan son dakika açıklamasında, "Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ'a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere 'Zeytin Dalı Harekatı' başlatılmıştır" denildi.
Çavuşoğlu ABD'li mevkidaşıyla Afrin'i görüştü
Gündem

Çavuşoğlu ABD'li mevkidaşıyla Afrin'i görüştü

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD'li mevkidaşı Tillerson ile görüştü. Görüşme ABD tarafının talebiyle gerçekleşti.
Savaş uçakları bombalamaya başladı
Gündem

Savaş uçakları bombalamaya başladı

Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) ait savaş uçakları Suriye'nin kuzeyindeki Afrin ilçesinde terör örgütü PYD/PKK'ya ait gözlem noktaları ve çok sayıda hedefi vurdu.
102 kiloluk Akinfenwa'dan müthiş istatistik
Spor

102 kiloluk Akinfenwa'dan müthiş istatistik

İngiltere 2. Lig takımlarından Wycombe Wanderers'ın 102 kiloluk golcüsü Adebayo Akinfenwa, performansıyla dikkatleri üzerine çekiyor.
Diriliş Ertuğrul'da yaprak dökümü: Final mi yapacak?
Hayat

Diriliş Ertuğrul'da yaprak dökümü: Final mi yapacak?

TRT 1'in fenomen dizisi Diriliş Ertuğrul'da adeta yaprak dökümü yaşanıyor. Bu hafta Bahadır Bey, Sancar ve Karaca Hatun diziye veda etmişti. Önümüzdeki hafta ise 3 isim daha dizinin kadrosundan çıkacağı iddiası diziyle ilgili "Final mi yapacak?" sorusunu gündeme getirdi. Dört sezondur ekrana gelen dizinin üç sezon sürmesi ve geçtiğimiz yıl final yapması bekleniyordu.