|

Türkiye'ye Somali teşekkürü

BM Gıda ve Tarım Teşkilatı Genel Direktörü Diouf, Bakan Eker'i ziyaret ederek, Türkiye'nin katkıları ve kıtlıkla mücadele eden Somali'ye yardımları için teşekkür etti. Diouf, Türkiye'nin dünya tarımsal üretiminde 7'nciliğe yükselmesinin de büyük bir başarı olduğunu kaydetti

00:00 - 15/10/2011 Cumartesi
Güncelleme: 01:38 - 15/10/2011 Cumartesi
Yeni Şafak
Türkiye'ye Somali teşekkürü
Türkiye'ye Somali teşekkürü

Bu yılın sonunda görev süresi dolacak olan Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Teşkilatı (FAO) Genel Direktörü Jacques Diouf, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'e ziyarette bulunarak Türkiye'nin FAO'ya katkıları ve Somali'ye yaptığı yardımlar için teşekkür etti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Diouf, Afrika'da yaşanan kuraklık sorunun çözümünde Türkiye'nin yaptığı yardımları takdirle karşılandıklarını ifade etti. Afrika'ya en büyük destek sağlayan ülkelerin başında Türkiye'nin yer aldığını dile getiren Diouf, Türkiye'nin dünya tarımsal üretiminde yedinci sıraya yükselmesinin de çok büyük bir başarı olduğunu kaydetti. FAO-Türkiye ilişkilerinin artarak devam etmesinin bölgesel ve küresel gıda güvenliği açısından çok önemli olduğunu ve Türkiye'nin gıda güvenliği ve açlıkla mücadelede FAO'ya verdiği destekten duyduğu memnuniyeti ifade eden Diouf, Türkiye'nin bölgede gıda güvenliğinin sağlanmasında önemli bir rol üstlendiğini belirtti. Açıklamaya göre, FAO ve Türkiye'nin ortaklaştığı yürüttüğü Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) Bölgesel Gıda Güvenliği Programı (RPFS) kapsamında RPFS Bölgesel Koordinasyon Merkezi'nin Ankara'da açılacağını ifade eden Diouf, 2012 yılı içerisinde de Türkiye'nin EİT Tarım Bakanları Toplantısına ev sahipliği yapacağını bildirdi.


13 yıl önce