Gündem Uğur Mumcu ölümünün 22 yılında anıldı

Uğur Mumcu ölümünün 22. yılında anıldı

Suikast sonucu 24 Ocak 1993'de yaşamını yitiren araştırmacı-gazeteci Uğur Mumcu, ölümünün 22. yılında Mersin'de anıtı başında anıldı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi IHA
Uğur Mumcu ölümünün 22. yılında anıldı

Atatürk Parkı içinde bulunan Uğur Mumcu Anıtı önünde sabah saatlerinde bir araya gelen gazetecilere, CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Yenişehir Belediye Başkanı İbrahim Genç, STK ve siyasi parti temsilcileri destek verdi. Gazeteciler ve katılımcılar Uğur Mumcu Anıtı'na karanfiller bırakırken, bir dakikalık saygı duruşunda bulundular. Ardından genç gazeteciler adına konuşan Cihan Barış Budak, genç gazeteciler adına Uğur Mumcu'nun hatırası önünde eğilip, sonsuz saygı ilettiklerini belirterek, "Dünyada, ülkemizde ve son zamanlarda gördük ki kentimizde de bu işi yapmak oldukça zor. Uğur Mumcu'nun ölümünün üstünden 22 yıl geçti ve bu süreçte başka basın çalışanları da öldürüldü, tehdit edildi, dövüldü, dövülüyor. Bazı arkadaşlar sadece işlerini yapmak isterken şiddete maruz kalıyor. Şiddet uygulayanlar utanmıyor, onlar adına yine arkadaşlarımız utanıyor. Yinede bizden bu kadar demek yerine dünya ile derdimiz var, daha yapacak çok işimiz var. İnsanların hayatlarına dokunmaya devam edeceğiz demeyi tercih ediyorlar, tercih etmeye devam edeceğiz. Uğur Mumcu belkide en önemli şeyi olan canını hiçe sayıp bu mesleği yaptı. Bizlerde ondan aldığımız ödevle, korkmadan, onurumuzla ve şerefimizle bu işi yapmayı sürdüreceğiz. Her türlü pisliği eşeleyip, pisliğe buluşmadan sürdüreceğiz. Öncelikle taraflı bir haber yapacağız. Tarafımız insanlık, adalet ve vicdan olacak. Uğur Mumcu'yu bir kez daha anıyor, hatırası önünde eğiliyoruz" diye konuştu.

BURSA'DA ANILDI

Uğur Mumcu, Çağdaş Gazeteciler Derneği ve Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından ölümünün 22. yıldönümünde yürüyüşle anıldı. Setbaşı istikametinden Heykel'e kadar yürüyen grup, burada açıklama yaptı. Basın açıklamasını okuyan Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı Yüksel Baysal, “Uğur Mumcu’yu yaşatmaya devam ediyoruz. Ülkeyi karanlığa boğmak için öldürülen aydınlarımız Bahriye Üçok, Muhammer Aksoy, Uğur Mumcu, Metin Göktepe, Hrant Dink’e selam olsun" dedi.

ADANA'DA ANILDI

Ankara'da Karlı Sokak'taki evinin önünde otomobiline konulan bomba düzeneğinin patlaması sonucu suikaste kurban giden gazeteci yazar Uğur Mumcu, katledilişinin 22. yılında çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları tarafından anıldı. Atatürk Parkı'ndaki Atatürk Anıtı'na önce çelenk bırakan Cumhuriyet Halk Partisi, İşçi Partisi, Eğitim-İş, Eğitim-Sen ve Atatürkçü Düşünce Derneği üyeleri daha sonra sloganlar atıp, türküler söyleyerek Uğur Mumcu Meydanı'na yürüdü.
Uğur Mumcu Meydanı'nda grup adına açıklama yapan Zeki Kılıçaslan, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'ye seslenerek, meydana büyük bir “Uğur Mumcu Heykeli” yapılmasını istedi. Kılıçaslan, “Bu ülkenin geleceği için, onurlu, namuslu ve cesur kalemler hep hedef alındı. Yaşamları karartıldı. Aileleri acılar çekti. Çocuklar babasız kaldı. Çok canlar yandı. Ancak, doğru bildikleri yolda, aydınlık ve ışık peşinde koşarken katledilenlerin fikirleri asla öldürülemedi, yok edilemedi; daha da büyüdü. Onların demokrasi mücadelesi, cesareti ve dürüstlüğü, genç kuşaklara örnek oldu” diye konuştu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.