Gündem Üreticinin yüzü hizmetle güldü

Üreticinin yüzü hizmetle güldü

Van Büyükşehir Belediyesi, çiftçilerin en önemli sorunlarının başından gelen hayvan içme ve sulama suyu ile ilgili önemli projeleri hayata geçirdi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
Üreticinin yüzü hizmetle güldü
​Üreticinin yüzü hizmetle güldü

Son 1 yılda kırsal kalkınmayı destekleme, hayvansal ve bitkisel üretimi geliştirmek için 40 milyon TL harcanarak devrim niteliğinde çalışmalara imza atıldı.

Büyükşehir Belediyesi’nin 2021 yılında hayata geçirdiği tarımsal projelerle ülke ekonomisine ciddi katkılar sunulurken, projeler için 35 milyon TL’si öz kaynaklardan, 5 milyon TL ise Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DAP) tarafından sağlandı. Sulama kanalı, gölet, sıvat, arazi yolları başta olmak üzere birçok alanda toplam 40 milyon TL harcama yapılan projeler sayesinde çiftçinin de yüzü güldü.

BETON KANALLARLA ARAZİLERE SU TAŞINDI

‘Önce üretim’ sloganıyla çalışmalarını yürüten Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı ekipleri, 13 ilçede suyun ulaşmadığı arazilere kaynağından beton kanallarla su taşıdı. Toplam 77 kilometre uzunluğundaki beton kanallarla 100 binlerce dekarlık tarım arazisi sulama suyuna kavuşturuldu.

SON TEKNOLOJİ HAYVAN İÇME SUYU TESİSİ

Yeni kanal yapımının yanında eski toprak kanalların da temizlik çalışmalarını yapan Büyükşehir Belediyesi, tarım arazilerini sulamak amacıyla kullanılan 642 kilometre toprak sulama kanalı ve sulama amaçlı kullanılan 112 göletin temizliğini yaptı. Tarım ve hayvancılık alanında yaptığı çalışmalarda DAP ile işbirliği yapan Büyükşehir, güneş enerji sistemlerinin kullanıldığı 6 adet hayvan içme suyu tesisini kurdu. Yıllardır arazide hayvan içme suyu sıkıntısı yaşayan Başkale Büklümdere ve Bölekli, Gürpınar Sakalar, Muradiye Alkasnak, Saray Sırımlı ve Bakışık Mahallelerinde 5.5 kW gücünde Güneş Enerji panelleri ile suyu gün yüzüne çıkardı. Bu projeler kapsamında sıvatların yakınına fazla suyun israf olmaması içinde mesire alanları oluşturuldu.

2020 yılında ata tohumlarının korunması ve yerli tohumun geliştirilmesi için başlatılan yerli tohum atağı 2021’de de devam ettirildi. Milli tohumun yaygınlaştırılması amaçlanan projeyle bölgede ürün çeşitliliğinin sağlanması planlanıyor. Bununla birlikte ayrıca çiftçilerin talepleri doğrultusunda makine ve tohum desteği başta olmak üzere birçok konuda da büyük destek sağlandı.

‘YETER Kİ ÜRETİLSİN’

Tarımsal üretime katkı sağlamak için yine yoğun bir çalışma yürüttüklerini vurgulayan Vali Mehmet Emin Bilmez, “Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman üreticimizin yanındayız. Pandemide sokağa çıkma yasağı olan dönemlerde bile çiftçilerimizi kısıtlamadık. Aksine daha fazla üretim için teşvik ettik. Göreve geldiğimizden beri ‘Önce üretim’ diyerek çiftçimizin yanında olduk. Toplamda 40 milyon TL bütçe harcadık. Çiftçimiz, Besicimiz yeter ki üretsin” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan İsveç Başbakanı ve Finlandiya Cumhurbaşkanı ile görüştü
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan İsveç Başbakanı ve Finlandiya Cumhurbaşkanı ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Türkiye'nin, İsveç'in terör örgütü PKK/YPG/PYD güdümündeki şahıs ve sözde kuruluşlarla temaslarından rahatsızlık duyduğunu uzun zamandır dile getirdiğini belirten Erdoğan, FETÖ terör örgütünün İsveç'teki mevcudiyet ve faaliyetlerinin de sürdüğüne dikkati çekti. Öte yandan Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö ile de telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede, iki ülke ilişkileri ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurusu ele alındı.
Fenerbahçe Federico Bernardeschi'nin peşinde
Spor

Fenerbahçe Federico Bernardeschi'nin peşinde

Teknik direktör arayışlarında sona yaklaşan Fenerbahçe, bir yandan da transfer çalışmalarına devam ediyor. Sezon sonunda sözleşmesi bitecek oyuncularla ilgilenen sarı-lacivertli takımın, Juventus forması Federico Bernardeschi'yi transfer etmek istediği öğrenildi.
İçişleri Bakanı Soylu: Dünyanın en güvenli pasaportunu basıyoruz
Gündem

İçişleri Bakanı Soylu: Dünyanın en güvenli pasaportunu basıyoruz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Dünyanın en güvenli pasaportunu basıyoruz. Ağustos ayında bu pasaport vatandaşımızın hizmeti ile buluşacak. Pasaportun kendine ait özellikleri var; bütün bilgilerin içinde olduğu sistem, şu anda kullandığınız pasaportun yüzde 40 daha incesi. Hem pasaportumuzu hem ehliyetimizi hem kimlik kartımızı hem de Türk vatandaşı olup da yabancı ülkede yaşadığı için Türk vatandaşlığından çıkanlara verdiğimiz mavi kartımızı inşallah cumhuriyetin 100'üncü yılında güvenlik önlemleri daha yüksek şekilde kullanıcılarımız ile buluşturacağız. Ehliyette de çift pencere olacak ve çipli olacak" dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.