Gündem Yargıtaydan emsal karar

Yargıtay’dan emsal karar

Yargıtay, TÜBİTAK çalışanı işçinin FETÖ nedeniyle iş akdinin feshedilmesi yönünde önemli bir karara imza attı. İş akdinin feshedilmesine onay veren Yargıtay kararına gerekçe olarak söz konusu kişinin Bank Asya’ya 32 bin 500 TL yatırmasını gösterdi: Ekonomik durumuna göre yüklü bir para yatırması dahi tek başına kuvvetli şüphe.

Osman Özgan Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Yargıtay, TÜBİTAK çalışanı işçinin FETÖ nedeniyle iş akdinin feshedilmesine onay verdi. 22. Hukuk Mahkemesi’nin verdiği kararın gerekçesinde, söz konusu kişinin Bank Asya’ya 32 bin 500 TL yatırdığına dikkat çekilirken, “Ekonomik durumuna göre yüklü bir para yatırması dahi tek başına işveren yönünden kuvvetli bir şüphe olup işverence bu nedenle yapılan fesih geçerli nedene dayanmaktadır” denildi.

YEREL MAHKEME İŞE İADE KARARI VERDİ

TÜBİTAK’ta taşeron bir firma üzerinden kat görevlisi olarak çalışan bir kişinin iş akdi, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından feshedildi. Bunun üzerine söz konusu kişi, iş sözleşmesinin geçerli nedene dayanmaksızın feshedildiğini ileri sürerek işe iade davası açtı. İşçiyi haklı bulan yerel mahkeme, davanın kabulüne karar verdi. Söz konusu karara davalı vekillerince itiraz edildi. Bölge Adliye Mahkemesi de istinaf başvurusunun esastan reddine karar verdi.

YARGITAY BOZDU

Bu karara karşı TÜBİTAK avukatları tarafından yapılan itiraz üzerine dosya Yargıtay’a taşındı. Yargıtay 22. Hukuk Dairesi, yerel mahkeme ve istinaf mahkemesinin söz konusu kişinin işa iadesine ilişkin kararlarını bozdu ve davanın reddine karar verdi.

İŞVEREN YÖNÜNDEN KUVVETLİ ŞÜPHE

Kararda, davacı işçinin iş akdinin FETÖ’ye üye olduğu gerekçesiyle feshedildiği hatırlatılarak, elebaşı Fetullah Gülen’in talimatının ardından Bank Asya’ya 32 bin 500 TL yatırdığına dikkat çekildi. Gerekçede, “Davacının ekonomik durumuna göre yüklü bir miktar para yatırdığı anlaşılmaktadır. Bu husus dahi tek başına işveren yönünden kuvvetli bir şüphe olup işverence bu nedenle yapılan fesih geçerli nedene dayanmaktadır. Davanın reddi gerekirken, hatalı değerlendirme yapılarak yazılı şekilde karar verilmesi bozmayı gerektirmiştir” denildi.

İMKB imamını notları yaktı!
GÜNDEM
İMKB imamını notları yaktı!
Abone Ol Google News
Ünlü oyuncu Umut Oğuz'dan Şehir Hastanesi yorumu: İstediğin partiye oy ver ama Sezar'ın hakkı Sezar'a
Hayat

Ünlü oyuncu Umut Oğuz'dan Şehir Hastanesi yorumu: İstediğin partiye oy ver ama Sezar'ın hakkı Sezar'a

Ateşi 38 dereceye çıkan eşini kabul etmeyen özel hastanelere tepki göstererek, kendilerini kabul eden Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesine teşekkür eden oyuncu Umut Oğuz yaşadıklarını anlattı. Yapılan birçok eleştiriyi hastaneye geldikten sonra saçma bulduğunu ve kendisi için yapılan bazı yorumlara üzüldüğünü belirten Oğuz, “Buranın ülkemizin sınırlarından daha büyük bir proje olduğunu anladım. Bizim için çok önemli bir servet, bunu istediğin görüşe oy ver ama Sezar’ın hakkını Sezar’a diyorlar ya takdir etmek durumundayız. Ben eşimi de yatırınca bunu daha iyi anladım” şeklinde konuştu.
Van Gölü’nde 107 metre derinlikte olduğu tespit edilen teknedeki cesetler Row cihazıyla çıkarılacak
Gündem

Van Gölü’nde 107 metre derinlikte olduğu tespit edilen teknedeki cesetler Row cihazıyla çıkarılacak

27 Haziran'da içinde yakalşık 60 göçmenin bulunduğu tekne Van Gölü’nde batarak büyük bir faciaya neden oldu. Batan teknenin yeri 11 gün sonra suyun 107 metre altında tespit edildi. Yeri tespit edilen teknedeki cesetlerin Row cihazıyla çıkarılmasına karar verildi. Row cihazı dalgıçların dalamayacağı derin sulardaki olaylara kolaylıkla müdahale edebiliyor. Üzerindeki 360 derecelik kamerayla olay yeri görüntülerini canlı olarak aktaran cihaz, aranan cisim veya kazazedeyi üzerindeki kancalar sayesinde suyun üzerine çıkarabiliyor.
Microsoft'un video konferans uygulaması Teams insanları bir araya getirdi
Teknoloji

Microsoft'un video konferans uygulaması Teams insanları bir araya getirdi

Pandemi sürecinde insanlar evden çalışmaya başlayınca bütün gözler bir anda video-konferans uygulamarına döndü. Zoom'un bu alanda atılım yapın yılın en çok indirilen uygulamalarından birisi olması teknoloji devlerinin de iştahını kabarttı. Microsoft'un Teams adlı video-konferans uygulamasına getirdiği yeni özellik de video-konferans sırasında insanları bir arada göstermek oldu. Uygulamaya ingilizce verilen isim de 'Together' yani bir arada.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.