Gündem Yazılım ihracatında hedef beş yılda 15 milyar dolar

Yazılım ihracatında hedef beş yılda 15 milyar dolar

Hizmet İhracatçıları Birliği (HİB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Yazılım Bilişim Komitesi Başkanı İlhan Bağören, Ticaret Bakanlığının sektörün gelişmesi için gerekli adımları attığını belirterek, "Hazırlanan teşviklerle sektör olarak beş yılda 15 milyar dolar ihracat hedefliyoruz." dedi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Yazılım ihracatında hedef beş yılda 15 milyar dolar
Arşiv.

HİB açıklamasına göre, Türkiye ekonomisinin sürdürülebilir büyümesinin lokomotifi olan hizmetler sektöründe ihracatın artması ve sektörlerin gelişmesi amacıyla çalışan Birlik, bünyesindeki 10 alt sektörün ihracat potansiyelini ortaya çıkarmak için çalışmalarını sürdürüyor.

HİB'in yaptığı strateji toplantıları sonrası belirlenen ihtiyaçlar doğrultusunda Ticaret Bakanlığının hazırlamış olduğu "Ticaret Bakanlığı Bilişim Sektörü Destekleri Tanıtım Toplantısı"nda bir araya gelen sektör temsilcileri destekler hakkında bilgi aldı.

Açıklamada toplantıdaki konuşmasına yer verilen HİB Yönetim Kurulu Üyesi ve Yazılım Bilişim Komitesi Başkanı İlhan Bağören, ihracat rakamlarının geçen yıl yüzde 21 artışla 2,5 milyar dolara ulaştığını ancak sektörün potansiyelinin bunun çok daha üzerinde olduğunu belirterek, "Ticaret Bakanlığı, sektörün gelişmesi için gerekli adımları atıyor. Hazırlanan teşviklerle sektör olarak beş yılda 15 milyar dolar ihracat hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.

Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Çiğdem Şamiloğlu Erkoç da sektörün hem birçok farklı sektöre katma değer sağladığını hem de başlı başına döviz kazandırıcı niteliğe sahip olduğunu vurgulayarak, sektöre yapılan desteklerin karşılığını hızlıca geri alabildiklerini kaydetti.

"Sektör stratejik konumunda yer alıyor"

Ticaret Bakanlığı Bilişim, Yazılım ve Dijital ve İletişim Hizmetleri İhracatı Daire Başkanı Hürol Karlı ise farklı sektörlerle iş birliği hedeflediklerini aktararak, "Dizi ve filmlerde ürün yerleştirme, yerli malı kullanımı gibi desteklerle sektörler arası iş birliğini artırmak, istihdama yönelik desteklerle de gençlerimizin ülkemizde istihdam edilmesine katkı sağlamayı hedefliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

HİB Genel Sekreter Yardımcısı Abdullah Keskin de şunları kaydetti:

"HİB Yazılım Bilişim Komitesi'nin yaptığı çalışmaların Bakanlığın da destekleriyle en üst merci olan Cumhurbaşkanlığı tarafından kabul edilmiş olması bizler için çok sevindirici. Birçok teknoloji şirketinin büyük sıçramalar yaptığı bu dönemde ülkemizde de ortaya çıkan girişimlerin aldığı yatırımlar motivasyonumuzu daha fazla artırdı. Sektör, sadece bahsedilen büyüklüğü ile değil, ekonomide yarattığı zincirleme etki ile de stratejik bir konumunda yer alıyor."

Dikkat çeken araştırma: Saldırıya uğrayan 10 kurumdan 9'u fidye ödemeye razı
EKONOMİ
Dikkat çeken araştırma: Saldırıya uğrayan 10 kurumdan 9'u fidye ödemeye razı

Whatsapp yeni getirdiği özelliği geri almayı planlıyor
FOTOĞRAF 9
Title
Instagram'ın yanı sıra WhatsApp platformunda da karşımıza çıkan 'kaybolan mesajlar' daha özel mesaj atmamıza yardımcı olan işlevsel bir özellik.
Title
Ancak kaybolma modu etkinleştirildiğinde bazen daha sonra okumak istediğimiz mesajları bir daha göremiyoruz. Bu sorunu aşmak için şirket, Android, iOS ve web beta programında 'saklanan mesajlar' modunu test ediyor.
Title
Kullanıcılar, kaybolan bir sohbette çok önemli bir mesaj paylaştıklarında ve onu kaybetmek istemediklerinde, saklanan mesajlar sayesinde süresinin dolmasını önleyerek mesajı tutabilecek. Bir diğer ifadeyle, WhatsApp'ın gelecekteki bir sürümünde kaybolan bazı mesajların kaybolmasını önleyebilirsiniz.
Title
Daha önce, iOS 22.9.0.72 WhatsApp betada ve Android 2.22.7.4 WhatsApp betada kaybolan mesajların saklanmasıyla ilgili özellikler tespit edilmişti. Ancak WABetaInfo sitesinin WhatsApp dedektifleri bu kez farklı bir şey keşfetti;
Title
Ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi, WhatsApp, daha sonra kolayca okunabilmeleri için, tutulan tüm mesajları listeleyen İletişim Bilgileri ve Grup Bilgileri içinde yeni bir bölüm sunmayı planlıyor.
Title
Sohbetteki herkes bu mesajları saklamaya karar verebileceğinden, WhatsApp artık onları bulmayı kolaylaştırmayı planlıyor, bu yüzden bu bölümü geliştiriyor. WhatsApp ayrıca saklanan mesajları tanımlamanın başka yollarını da geliştiriyor ancak şu anda bu konuda yeterince bilgi sahibi değiliz.
Title
Ekran görüntüsü WhatsApp Desktop betadan alınmış olsa da mesajlaşma şirketi aynı bölümü Android ve iOS için WhatsApp betada da geliştiriyor ve hazır olduğunda ayrıntılarını sizinle paylaşacağız. Ne yazık ki, bu özellik geliştirme aşamasında olduğundan ne zaman kullanıma sunulacağını bilmiyoruz.
Title
Title
Whatsapp yeni getirdiği özelliği geri almayı planlıyor
Popüler mesajlaşma servisi WhatsApp, 2 milyar aktif kullanıcısını memnun etmek için yeni özellikler üzerinde çalışıyor. Geçtiğimiz süreçte 'kaybolan mesajlar'ı başlatan şirket, bu kez de kullanıcıları zor durumda bıraktığı için aksi bir işlev sunan özellik geliştiriyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.