|

Yunus'un şiirleri kıtaları aşıyor

Yunus Emre'nin daha önce hiç bestelenmeyen 'Haktan Gelen Şerbeti' isimli şiiri, Grammy ödüllü sanatçı Christopher Tin tarafından bestelendi. Tin, Yunus Emre'nin şiirlerinden çok etkilendiğini söyledi.

.
00:00 - 3/06/2013 Pazartesi
Güncelleme: 20:16 - 2/06/2013 Pazar
Yeni Şafak
Yunus'un şiirleri  kıtaları aşıyor
Yunus'un şiirleri kıtaları aşıyor

Yunus Emre'nin çağları aşan hümanizmini ve evrensel hoşgörü mesajını dünyaya duyurmak için geçen yıl Amerika Birleşik Devletleri'nde Yunus Emre Oratoryosu konserlerini gerçekleştiren Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), oratoryo eserini, kuruluşunun 20. yılında Türkiye'deki sanatseverlerle buluşturmaya hazırlanıyor.

SENFONİYLE YUNUS

Bu kapsamda 80 kişiden oluşan Amerikan Jonathan Griffith Korosu, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) eşliğinde Türkçe konser verecek. Konserde Grammy ödüllü sanatçı Christopher Tin'in yeni eserinin de dünya prömiyeri yapılacak. New York'ta gerçekleştirilen konserden ilham alan Tin, Yunus Emre'nin daha önce bestelenmemiş 'Haktan Gelen Şerbeti' isimli şiirini besteledi. Grammy ödüllü sanatçının bestelediği şiir, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve Amerikan Jonathan Griffith Korosu eşliğinde Türkçe seslendirilecek.

YILLARDIR TAKİP EDİYORUM


Yıllardır Yunus Emre'nin eserlerini takip ettiğini ifade eden Tin, yaptığı açıklamada, Yunus Emre'nin şiirlerinden etkilendiğini, bunun üzerine şiirlerinden birini Türkçe bestelediğini söyledi. Yeni albüm çıkaracağını ifade eden Tin, 10 şarkınında farklı dillerde olacağını ve Yunus Emre'nin 'Haktan Gelen Şerbeti' eserinin de albümünde yer alacağını belirtti. Tin, albümündeki şarkıları gelecek yıl nisan ayında Amerika'nın en ünlü konser salonlarından Carnegie Hall Salonu'nda seslendireceğini bildirdi.

Konserler Ücretsiz

Ahmet Adnan Saygun'un Türk müziğinin bu alandaki ilk ve en görkemli eseri olan Yunus Emre Oratoryosu, dün Eskişehir'de Anadolu Üniversitesi AKM Konser ve Bale Salonu'nda yapıldı. Konser bugün de Ankara'da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu'nda yapılacak. Koro daha sonra 4 Haziran Cuma günü İstanbul'da CRR Konser Salonu'nda dinleyicilerle buluşacak. Ücretsiz gerçekleştirilecek konserler, davetiyeli olacak.

11 yıl önce