HayatAhıska Türklerinden Erdoğana teşekkür 73 yıllık yetimlikten kurtulduk

Ahıska Türklerinden Erdoğan'a teşekkür: 73 yıllık yetimlikten kurtulduk

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla Ukrayna'dan Türkiye'ye getirilerek Bitlis'e yerleştirilen Ahıska Türkleri, vatan toprağında olmanın mutluluğunu yaşıyor. Erdoğan'a teşekkür eden Ahıskalılar, "73 yıl sahipsizdik, yetimlikten kurtulduk. Şimdiyse çok memnunuz" diyor.

Haber MerkeziAA
Ahıska Türkleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür etti.
Ahıska Türkleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla, Başbakanlık koordinasyonunda geçen yıl Ukrayna'dan Türkiye'ye getirilerek Bitlis'in Ahlat ilçesine yerleştirilen Ahıska Türkleri, sürgünlerin ardından vatan toprağında olmanın mutluluğunu yaşıyor.

Sovyetler Birliği tarafından 73 yıl önce anavatanlarından sürülen Ahıska Türkleri, çektikleri eziyetleri yıllar geçse de unutamıyor.

Ahlat'taki Ahıskalı Türklerin Temsilcisi Mansur Baytaroğlu, sürgünde dedelerinin Özbekistan, Kazakistan ve Kırgızistan'a yerleştirildiğini, bu süreçlerde çok eziyet çektiklerini söyledi.

"Dışarıda yaşamak ve vatana hasret kalmak çok büyük bir şey. Vatan ayrı bir heves ayrı bir nefes." diyen Baytaroğlu, şöyle devam etti:

"Rusya'da çalışırken Ermenilerle sıkıntı oldu. Bana, 'sizi götürüp o vakit Karadeniz'e dökselerdi iyi olurdu.' dediler. Sürgünde çok azap ve zulüm çekilmiş. Ninem çocuklarına yemek yedirmek için Rus askerlerine bir sürü altın vermiş ve iki elma almış. Özbekistan'da samanlı ve kamışlı evlerde yaşamışlar ama AK Parti, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, milletvekillerimiz ve kaymakamımızdan Allah razı olsun. Bizi vatanımıza getirdiler. Burada dışarı çıktığınızda ezan sesi, Türk sesi duyuyorsunuz. Vatansız olmak çok kötü. Bunu vatanı olmayanlar anlar. Vatanımıza geldik çok şükür yaşıyoruz. İyi kötü vatanımızdayız. Sabah kalktığımızda 'selamünaleyküm' duyuyorsunuz. Çarşıda 'buyur ağabey' diyorlar ama Rusya'da, Ukrayna'da böyle bir şey yok. Vatanda yaşamak çok güzel bir şey. Vatanımız ve bayrağımız sağ olsun. 73 yıl sahipsizdik, yetimlikten kurtulduk. Şimdiyse çok memnunuz."

Ahlat'ta yaşayan Ahıskalıların 25'i dışında hepsinin yeni kimliklerini aldığını anlatan Baytaroğlu, söz konusu 25 kişinin de çok yakında kimliklerine kavuşacaklarını dile getirdi.

Baytaroğlu, "Burada 280 kişi var. Herkes sonuçta vatan ve kimlik sahibi olacak. Özbekistan, Kırgızistan, Ukrayna'da yaşamış, dinini ve imanını yitirmemişsin ve yıllar sonra Türkiye'ye geliyorsun. Bu çok büyük bir duygu. Kimliğimizi de aldık. Bu çok güzel bir şey. Ay yıldız ile bayrağımızın altındayız. Allah hayırlı etsin." dedi.

"Vatan sahibi olduk"

Ahıska Türklerinden Eflat Tayfur da dedelerinin ve babalarının 'vatan' diyerek vefat ettiklerini ancak Türkiye'ye gelerek vatan sahibi olmanın kendilerine nasip olduğunu söyledi.

Tayfur, şöyle konuştu:

  • "Sürgün edildiğimizin 73'üncü yılı. Nerelerde yaşamadık. Buhara'ya sürgün edildik. Bize her ay orada olduğumuzun tespiti için imza attırıyorlardı. Köyden köye gitmek için izin almak lazımdı. Bize eziyet ediyorlardı. Hele ki ilçeden ilçeye gitmeye izin yoktu. Gavur (Stalin) öldükten sonra biz de azat edildik ve gözümüz açıldı. 'Sovyetlerin neresinde yaşarsanız yaşayın ancak Ahıska'ya gidemezsiniz.' dediler. Allah'a şükürler olsun Türkiye'de kısmetimiz varmış. Geldik ve cemaatimiz yerleşti. İyi şekilde yaşıyoruz. En iyisi o dur ki vatan sahibi olduk. Devlet başkanlarımızdan Allah razı olsun. Bizleri vatan sahibi ettiler. Hamdolsun kimliklerimizi de verdiler."

Halime Tayfur da sürgünden dolayı Kazakistan'da doğduğunu ve vatan özlemi çektiklerini anlattı.

"Erdoğan kardeşimizden ve bizi buraya getirenlerden Allah razı olsun. Hiç olmazsa torunlarımız, oğullarımız vatan sahibi oldu." ifadesini kullanan Tayfur, "Dedelerimiz savaşta vefat etti. Geride kalanlar hep 'vatan' diyordu. Bir kısmımız geldik. Birçoğu da geride kaldı. Ukrayna'da kalanların da sağ selamet gelmesini, vatan sahibi olmasını istiyoruz. Türküm ve vatanımdayım. Çok mutluyuz ama 73 yıl gözyaşımız kurumadı. Okuma yazma bilmiyorum. Çünkü Rusça okudum, Rusça yazıyorum. Rusça biliyorum. Çok iyi Türkçe bilmiyorum. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak yeni kimliklerimizi de aldık. Şadlığımızı hiçbir yere sığdıramıyoruz."

"Vatanımız ve bayrağımız sağlık selametle parlasın"

Adalet Baytaroğlu da vatan topraklarında bulunmanın sevincini yaşadıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Ninem, 'Çanakkale'de vurdular beni' ve Ardahan'ın türküsünü söylerdi. Oraların nereler olduğunu sordum, 'vatanımızdır.' dedi. 'Bir gün olur da sizi o topraklara götürürlerse durmayın gidin, vatanımızın bayrağına sahip olun.' diyorlardı. Şimdi bir torunum Bursa'da asker. Sevinçliyiz. Şadlığımız yüreklerimize sığmıyor. Vatanımıza ve toprağımıza geldiğimiz için mutluyuz."

Nurettin Halil de çok zor günler geçirdiklerini belirterek, "Bizi buraya getirenlerden Allah razı olsun. Bizi nasıl sahiplendilerse Allah da onları sahiplensin. Ankara ve AK Parti'den çok razıyız. Ahıska Türkleri bir programla buraya geldi. 677 aileyiz. 600'den fazla aile Erzincan'da, burada 72 aileyiz." dedi.

Zühre Kerim de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ahıska Türklerini yetimlikten, aşağılanmaktan ve kötülüklerden kurtardığını ifade etti.

Özbeklerin ailesine çok zulüm ettiğini belirten Kerim, şunları söyledi:

  • "Bir lokma ekmek için akşama kadar onlara temizlik yaptırmışlar. Bir çoğu açlıktan ölmüş. Yonca ve ölü hayvanların etini yemişler. Bizi Rusya'nın çok soğuk bölgelerine gönderdiler. Çok zulüm ettiler, gençleri öldürüp yaktılar. Çocukları dirgenle öldürdüler. Ruslar bizden kaçıyordu. 'Niye kaçıyorsunuz?' diye sorduk, 'Siz insan yiyormuşsunuz.' dediler. Birçok yer gezdikten sonra Allah'a şükürler olsun vatanımıza geldik. Allah geride kalanlara da nasip etsin. Vatan hasreti çektik. Çektiğimiz zulümleri bir Allah bir de biz biliriz. Allah kimseye göstermesin. Okulda bize 'bayraksızlar, yetimler ve vatansız.' diyorlardı. Çok ağrımıza gidiyordu. Bugünü de gördük. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ellerinden öpüyoruz. O konuştuğunda televizyonun karşısından ayrılmıyoruz. İşimizi bırakıp onu dinliyoruz. Onu çok seviyoruz. Bizi buraya getirmeden önce de onu seviyorduk. Allah Türkiye'nin başından eksik etmesin."

Ahıska Türkleri 72 yıl  sonra vatanlarında
HAYAT
Ahıska Türkleri 72 yıl sonra vatanlarında

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.
Bunu Gördünüz Mü? Rüzgara karşı paslaşan çılgın genç
Kayserispor'un hocası Sumudica, rüzgarla paslaşan çılgın genç ve çok daha fazlası Tuğçe'nin sunumuyla Bunu Gördünüz Mü?'de...
Oğlunun katilini affeden anne herkesi ağlattı
Suliman Abdu'l Mutakallim isimli genç, sadece 60 dolar için öldürüldü. ABD'de yaşanan olay sonrası Suliman'ın annesi, katili affettiğini açıkladı. Yüreği yanan bir annenin duygulandıran konuşmasında söyledikleri, mahkemedekileri de ağlattı…
Venezuela zor durumda
Ekonomik krizden dolayı halkın temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığı Venezuela'da yağma olayları başladı.
Dünyaca ünlü isimlerden İsrail'e boykot!
2004 yılında başlatılan İsrail'e karşı kültür boykotuna dünyaca ünlü birçok isim destek verdi. İsrail'in Filistin işgali ünlü sanatçılar tarafından bu hareketle boykot ediliyor.
Erdoğan’ın Türkiye tarifi: Türkiye demek…
Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantısında dinleyenleri coşkulandıran ve duygulandıran bir Türkiye tarifi yaptı. Erdoğan'ın konuşması alkışlarla karşılık buldu.


ABD’de imam camiye saldıran zanlıya verilen cezayı ödedi
ABD'nin Arkansas eyaletinde bir camiye zarar veren zanlı Abraham Davis'e faşist eylem sebebiyle 3 bin 200 dolar para cezası kesildi. Cami imamı, saldırgana kesilen cezayı kendisi ödedi. İmamın bu tavrı büyük takdir topladı.
Hasan Şaş'tan 'Sneijder' esprisi
Spor

Hasan Şaş'tan 'Sneijder' esprisi

Süper Lig’de şampiyonluk yarışı içinde olan Galatasaray, ilk yarı hazırlıklarının son gününde Antalya’da bulunduğu otelde golf sahası kenarında yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşün tamamlanmasının ardından golf araçlarına binileceği esnada otelde bulunan bir turistin 'Sneijder' demesi üzerine yardımcı antrenör Hasan Şaş’ın verdiği karşılık gülüşmelere neden oldu.
Mustafa Denizli İran'a gidiyor
Spor

Mustafa Denizli İran'a gidiyor

Tecrübeli teknik adam Mustafa Denizli'nin daha önce teklif aldığını açıkladığı İran'ın Traktörsazi takımıyla anlaşma sağladığı öğrenildi.
Dolmuşta darp edilen gence Haluk Levent elini uzattı
Hayat

Dolmuşta darp edilen gence Haluk Levent elini uzattı

Evine gitmek için dolmuşa binen işitme engelli Agit Acun (20), araçta tanımadığı kişiler tarafından henüz belirlenemeyen nedenle darp edildi. Türkiye'nin gündemine oturan olayla ilgili ünlü sanatçı Haluk Levent elini uzattı. AHBAP isimli derneğe başkanlık yapan Haluk Levent, gencin 1 yıllık eğitim masrafını üstlendiklerini açıkladı.
Volkswagen yeni Jetta’yı tanıttı
Teknoloji

Volkswagen yeni Jetta’yı tanıttı

Alman otomotiv dev Volkswagen Detroit Auto Show 2018’de 2019 model Jetta modelinin tanıtımını gerçekleştirdi. Alman otomotiv teknolojisini yeni Jetta modelinde bir araya getiren firma, meraklılarını şaşkına uğratmayı başardı.
Danimarka'dan 3. havalimanı açıklaması
Ekonomi

Danimarka'dan 3. havalimanı açıklaması

Danimarka Maliye Bakanı Jensen, İstanbul'da inşaatı devam eden üçüncü havalimanının kapasitesinin THY tarafından dahi doldurulabileceğini söyledi.