Hayat Alman üniversitesi geliyor

Alman üniversitesi geliyor

Türkiye Araştırmaları Merkezi, Türkiye Tanıtım Araştırma Demokrasi ve Laik Oluşum Vakfı (TÜLOV) ile bazı Alman kuruluşları, güçbirliği yaparak Türkiye’de bir Alman üniversitesi kurmaya hazırlanıyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Alman üniversitesi geliyor
Alman üniversitesi geliyor
Türkiye’de bir Alman ünversitesi kurulması planlanıyor. Deutsche Welle’nin (DW) haberine göre, bu girişim, Türkiye Araştırmaları Merkezi ile Türkiye Tanıtım Araştırma Demokrasi ve Laik Oluşum Vakfı’nın (TÜLOV) birlikte yürüttükleri bir proje. Ayrıca Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Hükümeti, Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD), Alexander von Humboldt Vafkı ve Alman Bilim Vakfı projeye destek veriyor. Türkiye Araştırmaları Merkezi Direktörü Prof. Dr. Faruk Şen, 29 Ağustos’ta Münster Üniversitesi ile protokol imzalayacaklarını, üniversitenin Ekim 2008’de faaliyete başlamasının planlandığını söyledi. Üniversitenin kurulacağı yer konusunda İzmir ile İstanbul arasında bir çekişme olduğunu belirten Şen, “Kurucular, Kasım’da bu konu hakkında bir karara varacak” dedi. Üniversite sınavıyla alınacak öğrenciler bir yıl Almanca hazırlık okuyacak. Şen sürecin nasıl işleyeceğini şöyle anlattı: “Büyük bir olasılıkla karar, önümüzdeki şubat ayına kadar TBMM’den geçmiş olup, YÖK’e de başvuru yapılmış olacak.” TÜLOV Başkanı, eski Bakan Bakanı Hakan Tartan ise sözkonusu üniversite için ciddi hazırlıklar yaptıklarını söyledi.
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.