HayatAyasofyadan Yeditepeye

Ayasofya’dan Yeditepe’ye

Uluslararası Yeditepe Bienali ‘Senin bir sanatın var’ sloganıyla ilk kez yola çıkıyor. Küratör Serhat Kula, açılışı 31 Mart günü Ayasofya’da yapacaklarını belirterek İstanbul sur içindeki farklı mekanlarda dünyaca ünlü sanatçıların eserlerini görücüye çıkaracaklarını dile getirdi.

Harun KaraburçYeni Şafak
‘Yeditepe Bienali’ ise ilk kez ‘Senin bir sanatın var’ sloganıyla yola çıkıyor.
‘Yeditepe Bienali’ ise ilk kez ‘Senin bir sanatın var’ sloganıyla yola çıkıyor.

Geleneksel sanatların eşsiz eserleri bugüne kadar farklı sergileme teknikleriyle sanatseverlerin beğenisine sunuldu ve sunulmaya devam ediyor. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Fatih Belediyesi ve Klasik Türk Sanatları Vakfı işbirliği ile düzenlenen ‘Yeditepe Bienali’ ise ilk kez ‘Senin bir sanatın var’ sloganıyla yola çıkıyor. 31 Mart’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Ayasofya’da açılışı yapılacak bienale 600’ün üzerinde sanatçı, 3 bine yakın eserle katılıyor. Yüzün üzerinde projeye Tarihi Yarımada’da bulunan 30’a yakın tarihi mekan ev sahipliği yapıyor. Yeditepe Bienali 15 Mayıs’a kadar sanatseverleri bir araya getirecek.

BEŞ BAŞLIKTA BULUŞMA

Yeditepe Bienali’nin ana teması “Ehl-i Hiref”. Bienal kapsamında “Ehl-i Hiref” temasının içinde “Çiçeğin Her Hali”, “Kuş Misali”, “İstanbul’a Dair”, “Kusursuz Tekrar” ve “Mekandan Taşanlar” olmak üzere beş farklı alt tema yer alıyor. Yeditepe Bienali’nin içeriğiyle ve sunum tekniğiyle dünyada örneğine az rastlanan bir bienal olduğunu kaydeden Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Neredeyse tek dilli, tek kültürlü bir dünyaya dönüştük. Aslında Yeditepe Bienali’ni kıymetli kılan da dünyadaki global kültür baskısının dışında kendisini ifade edebilen ama global kültürden de uzak kalmadan ona renk katan bir bienal olması” dedi.

TEZATLIK KURDUK

Bienal küratörü Serhat Kula ise şöyle konuştu: “Fatih’te Bizantik yapılar, Osmanlı dönemi mekanları ve bir de Cumhuriyet dönemi var. Mekanların yaş ortalaması 350 civarındaydı. Mekanlar ile yerleştirilecek sanat eserleri arasında tezatlıklar oluşturduk. Bizantik yapılarda Osmanlı kültürünü yansıtan çalışmalar. Osmanlı mekanlarında daha çağdaş yorumların sergilenmesiyle mekanla eserler arasında ilişki kurduk.”

Venedik’in muhatabı olacağız

Bienalin etrafı surlarla çevrili Fatih sınırları içinde kalmayacağını kaydeden Demir, “Dünyaya ait bütün eserlerin sergileneceği açık hava bienali olabilir Fatih. Bundan sonra uluslararası bienallerde Türkiye’ye ait kadim kültürü temsil etmesi açısından Yeditepe Bienali’nin muhatap alınacak bir değere, birikime sahip olduğunu da düşünebiliriz. Örneğin Venedik Bienali’nde bir Türk pavilionu söz konusu olursa eminim 2018 ve 2020’den sonra muhatabı Yeditepe olacaktır. Bu iddia bizim şahsımızdan kaynaklanan bir iddia değil” dedi.

Muhammed Salah'a Mekke'den arsa hediye edilecek
Dünya

Muhammed Salah'a Mekke'den arsa hediye edilecek

Mekke Belediye Başkan Yardımcısı Fahad Al Rooqi, gösterdiği performansla tüm dünyanın dikkatini çeken Mısırlı yıldız futbolcu Muhammed Salah'a Mekke'den arsa hediye etmek istediklerini söyledi.
Şenol Güneş tepkisine gülerek cevap verdi
Spor

Şenol Güneş tepkisine gülerek cevap verdi

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım Kapalıçarşı’da esnafı ziyaret etti. Yıldırım, bir esnafın ‘Şenol Güneş numara yapmaz başkan’ tepkisine gülerek cevap verdi.
Suudi Arabistan'ın 'ABD' imasına Katar'dan net yanıt
Dünya

Suudi Arabistan'ın 'ABD' imasına Katar'dan net yanıt

Katar'ın Suriye'deki ABD askerleri için bedel ödemek zorunda olduğunu öne süren ve sorumlu tutmaya kalkışan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr'e Katalı mevkidaşından yanıt geldi. Katar Dışişleri Bakanı Al Sani, "Suriye dünya üzerindeki en kötü insani felaketlerden biri halini almaya başladı" dedi.
Mehmet Demirkol'dan şampiyonluk yorumu
Spor

Mehmet Demirkol'dan şampiyonluk yorumu

TFF, olaylı geçen ve tatil edilen derbi maçıyla ilgili 'kaldığı yerde devam' kararı vermişti. Futbol yorumcusu Mehmet Demirkol, konuyla ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulunurken şampiyonluk adayıyla ilgili de dikkat çekici bir yorum yaptı.
İran'da düşen jetin sırrı çözüldü
Gündem

İran'da düşen jetin sırrı çözüldü

Dubai'den Türkiye'de dönerken İran'da düşen ve 8 yolcu ile 3 mürettebatın ölümüyle sonuçlanan uçak kazasının ardından ilk rapor ortaya çıktı Buna göre, uçağın bozulan hız göstergesi pilotları yanıltmış, kontrolden çıkan uçak kendi çevresinde dönerek parçalanmış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.