Hayat Batıda Mesneviyi okuyanlar Müslüman oluyor

'Batı'da Mesnevi'yi okuyanlar Müslüman oluyor'

TÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kılıç, "Batı'da kim Mesnevi okuyorsa kim Mesnevi'yi anlamaya çalışıyorsa hangi dinden olursa olsun Müslümanlığı kabul etmeye başlıyor" dedi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Batıda Mesneviyi okuyanlar Müslüman oluyor
Mevlana'nın türbesi Konya'da bulunuyor.

Trakya Üniversitesi (TÜ) İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cevdet Kılıç, Trakya Uluslararası Öğrenci Derneği'nce Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Toplantı salonunda düzenlenen etkinlikte, Mesnevi'nin kıymetli bir eser olduğunu anlattı.

Mevlana'nın ölümü "sevgiliye kavuşmak" olarak tanımladığını hatırlatan Kılıç, şunları kaydetti:

  • "Mevlana, 'Biz öldüğümüz zaman mezarımızı toprağın altında aramayın. Bizim mezarımızı bizim sevenlerimizin gönlünde arayın. Orada yatıyorum ben' diyor. Bugün Mevlana'nın da dediği gibi yeni şeyler söylemeye çalışalım. Vuslatının Allah'a yani sevdiğine kavuşmasının 744. yılı. Mevlana'nın Devan-ı Kebir diye bir eseri var, Divan-ı Şems de denir o esere. 40 bin aşk şiiri var. 40 bin beyit... 25 bin 618 beyit mesnevi. 40 bin beyit, sırf çok sevdiği, kendi hocası, kendisine manevi önderlik etmiş Şems'i kaybettikten sonra onun acısından yazdığı bir eser. Mevlana mesnevide, 'Satrancı öyle oyna ki 700 yıl sonra mat diyesin' diyor. 1273'te öldü. Birleşmiş Milletler 1973 yılını 'Mevlana Yılı' ilan etmiştir tam 700 yıl sonra. Birleşmiş Milletler onu anıyor. Mevlana 700 yıl sonra kendini yine hatırlatıyor, 744 yıl sonra da yine bizi bir araya getiriyor. Onun sevgisini, muhabbetini kalbimizde taşımak için bizi ona daha yaklaştırıyor.
  • Batı'da kim Mesnevi okuyorsa, kim Mesnevi'yi anlamaya çalışıyorsa, hangi dinden olursa olsun Müslümanlığı kabul etmeye başlıyor, İslamiyet'e ısınıyor ve ihtida edip Müslüman oluyor, böyle bir özelliği var Mesnevi'nin. Mevlana, 'Mesnevi Vahdet Dükkanı' der. Yani onda tevhit vardır, Allah'ın birliği vardır, Kur'an-ı Kerim'in açıklaması vardır."

Trakya Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Hakan Çalışkan da maddede boğulmuş insanlığın Mevlana'dan çok şey öğreneceğini ifade etti. Dünyanın Mevlana'nın ışığına ihtiyacı olduğunu aktaran Çalışkan, ilahi aşkla insanlığın huzur bulacağını kaydetti.

Etkinlikte, TÜ'de eğitim gören öğrencilerden Yunan Sena Süleyman, Makedon İlhan Emro ve Afgan Raaz Mohammed, Mevlana şiirleri okudu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.