|

Beyin tümörü hastasına aşı ile fazladan ömür

Beyin tümörünün en tehlikelisi olarak bilinen 'glioblastoma' hastalarının bulunan aşı ile yaşama süreleri uzadı

Aa
00:00 - 4/06/2008 Çarşamba
Güncelleme: 23:07 - 3/06/2008 Salı
Yeni Şafak
Beyin tümörü hastasına aşı ile fazladan ömür
Beyin tümörü hastasına aşı ile fazladan ömür

"Glioblastoma" tümörü tedavisi gören hastaların yaşam süresi, aşıyla 2 katına çıkarılabiliyor. Beyin tümörü türlerinin en sık rastlanan ve en tehlikelisi olan "glioblastoma" tümörü hastalarının yaşam süresinin, bir aşıyla 2 katına çıkarılabildiği bildirildi.

33 AY FAZLADAN ÖMÜR

Kuzey Carolina'daki Duke Üniversitesinden John Sampson, Amerikan Klinik Onkoloji Birliği'nin (ASCO) Chicago'da düzenlenen 44. yıllık konferansında bu aşının testleri hakkında bilgi verdi. Aşının ileri derecede "glioblastoma" tümörü hastası olan 23 kişi üzerinde denendiğini belirten Sampson, bu kişilerin teşhisin konulmasından sonra 33 ay yaşadıklarını söyledi. Sampson'a göre, bu tümörün görüldüğü, şu anki standart uygulamayla tedavi edilen hastalar ortalama 14 ay yaşayabiliyor. Aşıyla ilgili araştırmada, aşının tümörün tıbbi müdahaleyle alındıktan sonra yeniden ortaya çıkmasını da geciktirdiği ortaya çıktı.

PFİZER SATIN ALDI

Aşılanan hastalarda tümörün ortalama 16,6 ay sonra yeniden ortayla çıktığı, aşılanmayanlarda ise ortalama 6 ay sonra tekrar görüldüğü kaydedildi. Amerikan Avant Immunotherapeutics Inc. şirketi tarafından üretilen ve Pfizer şirketi tarafından ticari hakları satın alınan aşının, vücudun bağışıklık sistemini, tümörle mücadele etmesi için canlandırdığı belirtildi. "Glioblastoma" tümörü görülen hastaların yüzde 50'sinin, hastalığın teşhisinin konulmasından sonra 1 yıl içinde hayatını kaybettiği, çok azının 3 yıldan fazla yaşadığı belirtiliyor.16 yıl önce