|

Bu krem yüzünü yaktı!

35 yaşındaki egzama hastası Sherly Morris tedavisi için kullandığı krem yüzünden kırmızı cilt sendromuna maruz kaldı. Genç kadının bütün vücudu kıpkırmızı olan, şişen ve yanınca uzun bir tedavi gördü.

Yeni Şafak
10:54 - 2/09/2015 Çarşamba
Güncelleme: 07:54 - 2/09/2015 Çarşamba
Diğer

Hayatı boyunca egzama hastası olan Morris hastalığının semptomlarını azaltmak için kullandığı kremini zaman içinde artırınca vücudunda iltihaplanma ve yanmalar başladı. Vücudundaki yanıkların verdiği acılarla geçirdiği 3 yılın sonunda Morris şu anda daha iyi olsa da bu tarz kremlerin fazla kullanımına karşı uyarıyor.VÜCUDU ŞİŞMEYE BAŞLADI

Morris, egzamanın sadece parmaklarında olduğunu ve vücudunun geri kalanında bir sıkıntı olmadığını ancak Ocak 2013'te tekrar kremi kullanmaya başladığını belirtiyor, "Bir hafta sonra kollarım şişmeye başladı ve sinirlerimde ağrılar oluştu. Sanki ağrı kolumun içindeydi. Bir hafta sonra tüm vücuduma yayılmıştı ve hareket edemez olmuştu. Bir günde birkaç defa banyo yapmam gerekiyordu. Uyuyamıyordum ve hatta oğluma sarılmakta bile güçlük çekiyordum."KIRMIZI CİLT SENDROMU NEDİR?

Topikal steroid bağımlılığı olarak da bilinen sendrom bu tarz kremlerin kullanımıyla tetiklenebiliyor. Hürriyet'in haberine göre, kırmızı cilt sendromu yaşamak için daha önceden bir hastalık yaşanmış olmasına gerek yok. Belirtileri ise kırmızı, kaşıntılı ve yanan bir cilt. Topikal kremler çok fazla kullanıldığında etkisinin azalabileceği belirtiliyor.

#yüz kremi
#Sherly Morris
#egzama
9 yıl önce