Hayat Burnu kesilen Afgan kadın tedavi için Ankarada

Burnu kesilen Afgan kadın tedavi için Ankara'da

Afganistan'da burnu eşi tarafından kesilen ve üzerine kuma getirilen 22 yaşındaki Reza Gül, tedavisi için Ankara'ya getirildi. Evliliğinden bu yana 6 yıldır şiddet gören Gül, yaşadıklarını gözleri dolarak anlattı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi IHA
Burnu kesilen Afgan kadın tedavi için Ankarada
Afganistan'da 22 yaşındaki Reza Gül'ün burnu eşi tarafından hançerle kesildi. Sabira isimli 3 aylık bir bebeği bulunan, eşi tarafından üzerine kuma getirilen ve evliliğinden bu yana 6 yıldır şiddet gören Gül'ün bu duruma itiraz ederek ailesinin yanına gittiği öğrenildi. Reza Gül ile tekrar barışmak isteyen eşinin daha sonra evine tekrar geri dönmesini sağladığı ve Reza Gül'ün burnunu kestiği öğrenildi.

Reza Gül'ün Afganistan'ın Maymana kentindeki Afgan-Türk Hastanesi'ndeki tedavisinin ardından ileri bir tedavi için Türkiye'ye getirilmesine karar verildi. Gül'ün tedavisine Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde devam edilecek. Doktorlar, Reza Gül'ün tamamen kesilen burnu için kendi dokularıyla yeniden bir burun yapacak. Yapılan yeni burun ile Reza Gül'ün yüzde 80 daha sağlıklı nefes alması sağlanacak.

Reza Gül, tedavi gördüğü Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yaşadıklarını anlattı. Gül, "Buraya gelme sebebim, iki yıl önce birisi geldi tedavi oldu gitti, bu sebeple buraya geldik. 6 seneden beri onun türlü türlü işkencesine maruz kaldım ama sesimi çıkardıysam da kimse duymadı. Ellerimde, ayaklarımda 6 yıllık işkencenin izleri var. Burnumun kesilmesinden sonra komşu ile kaçarak geldik, devletin kontrolü altında olan ile. Oradaki sağlık personeli kanamamı durdurdu. Oranın valisi kendi çabalarıyla merkeze gönderdi ve pasaport çıkardı. Türkiye ile temasa geçti. Eşimden kimse haber alamıyor, iyileştikten sonra Afganistan devleti geleceğimi garanti ederse döneceğim, yoksa bilmiyorum. İyileştikten sonra memlekete gidebilir, burada da kalabilir, başka bir ülkeye de gidebilirim ama ilk önce iyileşmek istiyorum. Devlet benim yanımda durmazsa hiçbir şey yapamıyorum. Türkiye'ye gelmekten çok mutluyum. Neden burnumu kestiğini bilmiyorum, tuttu ve kesti" dedi.

"Burnun bütünüyle 'yokluğu' söz konusu"

Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nurullah Zengin ile Ankara Numune Hastanesi Plastik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Ramazan Erkin Ünlü, 22 yaşındaki Reza Gül'ün sağlık durumu ve uygulanacak tedaviye ilişkin açıklamalarda bulundu. Başhekim Nurullah Zengin, tıbbın bütün imkanlarının kullanılacağını belirterek, "Geçmişinde bazı enfeksiyonla ilgili bulgular var. Plastik cerrahi ekibimizin başkanlığında oluşturulacak heyetle gerekli değerlendirmeler tamamlanacak. Bir burnun bütünüyle yokluğu söz konusu, buna yönelik gerekli müdahaleler en uygun zamanda gerçekleştirilecek. Yaklaşık 3 haftalık bir tedavi süreci diye tahmin ediyoruz" diye konuştu.

"Tamamen kendi dokuları kullanılacak"

Olayın sosyal yönünün de olduğunu belirten Prof. Dr. Zengin, "Altındağ Belediyesi şefkat evini açtı. Orada hem annesi için hem diğer akrabası için oda hazırladı. Orada konaklayacaklar. 3 aylık bir bebek, olayın sosyal yönüyle birlikte gereken neyse yapacağız. İlgili bütün birimler ilgilenecek. Bir bütüncül yaklaşım içerisinde hastanın yakınlarının moralini yüksek tutmak da bizim uyguladığımız tedavinin bir parçası" dedi.

Plastik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Ramazan Erkin Ünlü ise, "Hastanın burnu alnı birleştiği yerden dudakların bulunduğu yere kadar yok. Hançer dediğimiz kesici aletle tamamen kesilmiş. Kemik, kıkırdak ve yumuşak doku eksikliği var. Yapacağımız ameliyatlarla bunları yerine koyacağız. Daha önce buraya Afganistan'dan bir hasta daha gelmişti, onun burnu daha da kötüydü. Bir burun oluşturuyoruz, fonksiyonlarını yüzde 80'inin sağlayan bir düzeye getireceğiz. Böyle bir hastada burun nakline gerek yok, hastanın tamamen kendi dokularını kullanacağız" ifadelerini kullandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.