|

Buz kovasının mucidi boğuldu

ALS hastalığına dikkat çekmek amacıyla yapılan ve tüm dünyada bir anda ilgi odağı olan 'buz kovası iddiası'nın mucidi 27 yaşındaki Corey Griffin boğularak hayatını kaybetti. Griffin'in başlattığı akım sayesinde sadece ABD'de toplanan bağış miktarı 22 milyon doları geçti.

Milliyet
00:00 - 21/08/2014 Perşembe
Güncelleme: 09:36 - 21/08/2014 Perşembe
Yeni Şafak
Buz kovasının mucidi boğuldu
Buz kovasının mucidi boğuldu

ABD merkezli ALS Derneği tarafından yapılan açıklamaya göre, geçtiğimiz yıl aynı dönemde 1 milyon 900 bin dolar olan bağış miktarı bu yıl 22 milyon 900 bin dolara yükseldi. Öte yandan dün, 'buz kovası' iddiasının mucitlerinden 27 yaşındaki Corey Griffin'in 16 Ağustos'ta boğularak hayatını kaybettiği ortaya çıktı. Griffin'in, ALS hastası arkadaşı Pete Frates (29) için buz kovası akımını yaymaya çalıştığı biliniyordu.

Ünlülerden ALS hastalarına destek

ALS hastalığına dikkat çekip bütçe oluşturmak için tüm dünyada başlatılan buzlu su kampanyasına kısa sürede Türkiye'den birçok ünlü isim destek verdi. Sosyal medyada #ALSIceBucketChallenge etiketiyle tüm dünyada aynı anda başlayan kampanyada ünlü isimler kafalarından aşağıya buzlu su dökerek, birbirlerine meydan okudu.

Dünya çapında Bill Gates, Mark Zuckerberg gibi isimlerin de destek verdiği kampanyaya Türkiye'den de birçok ünlü isim katıldı. Ünlü isimler gün boyu birbirlerine meydan okuyarak, kafalarından aşağıya buzlu su döktükleri videoları sosyal medya hesaplarında paylaşarak, farkındalık yarattı.

1000 lira bağışlıyorlar

Türkiye'den kampanyaya Seranay Aktaş, Hülya Avşar, Şahan Gökbakar, Burcu Esmersoy, Arda Turan, Demet Akalın, Galatarasaylı Sneijder, Kıvanç Tatlıtuğ, Hidayet Türkoğlu, Burak Yılmaz, Tolgahan Sayışman, Gökhan Keser gibi isimler katıldı. Kampanyaya göre, meydan okuma davetini alan kişi 24 saat içinde başından aşağı bir kova buzlu su döküp üç kişiye meydan okuyor. Eğer dökmezse 1000 lira bağışta bulunuyor.


10 yıl önce