Hayat Cepte sağlığa büyük ilgi

'Cep'te sağlığa büyük ilgi

Vatandaşların kişisel sağlık kayıtlarını hem kendilerinin hem de isterlerse hekimlerinin internet ortamında görebilmesini sağlayan ‘e-nabız’ uygulaması tuttu. İstediklerinde sağlık verilerini sistemden silme imkânı da veren ‘Dijital Sağlık Karnesi’ni kullananlar 50 günde 1 milyona ulaştı

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
Cepte sağlığa büyük ilgi
Dijital Sağlık Karnesi olarak da anılan e-nabız sisteminde 50 günde 1 milyon kullanıcıya ulaşıldı. E-nabız sisteminde 2.5 milyon oturum açma işlemi ve 8.8 milyon da sayfa görüntülemesi gerçekleşti. Projeyle vatandaşların gittikleri en son hastane, kullandıkları en son ilaçlar, kronik hastalıkları gibi tüm veriler dijital ortamda görülebiliyor.

İLAÇLAR, TETKİKLER VE ANALİZLER YER ALIYOR

Projeyle vatandaşların en son gittikleri hastane, son kullandıkları ilaçlar, kronik hastalıkları gibi tüm veriler dijital ortamda görülebiliyor. Akıllı cihazlardan alınan tansiyon, şeker gibi ölçüm verileri ile bilekliklerden alınan nabız, adım sayısı gibi veriler sağlık profiline kaydediliyor. Bu bilgiler karşılaştırmalı olarak görüntülenebiliyor. Bu verilere hasta vatandaşın hekimi de ulaşabiliyor. E-nabız, sağlık kuruluşlarında alınan tüm hizmetlere ilişkin detaylara erişilebilmesinin yanı sıra, vatandaşların günlük, saatlik, hatta anlık olarak temel sağlık göstergelerini bizzat kendilerinin kaydedebileceği ve gerektiğinde doktoruna gösterebileceği bir özelliği de içinde barındırıyor. Habertürk'ün haberine göre vatandaşların sağlık bilgileri kendi rızaları olmaksızın kimseyle paylaşılmıyor. Ayrıca vatandaşların, istediklerinde kendi sağlık verilerini sistemden tamamen silebilmeleri de mümkün.

SAĞLIK MALİYETİ AZALTILACAK
Hekimler arasında, kişilerin rızaları doğrultusunda sağlık kayıtlarının paylaşılabilmesinin, tekrarlayan sağlık harcamalarını düşürmesi hedefleniyor. Bir yandan maliyetler azaltılacak, diğer yandan verilerini paylaşan vatandaşın hayati bilgilerine acil durumlarda ulaşılabilmesi mümkün hale gelecek. Ayrıca sistemdeki 112 acil butonu, vatandaşların acil durumlarda anlık konumlarını ve sağlık durumlarını 112 merkezine bildirmelerini sağlayacak ve daha hızlı ve daha kaliteli hizmet almalarını sağlayacak.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.