|

Dünyanın en zeki adamları bunlar

18. Dünya Zeka Oyunları Şampiyosu'nda dünyanın en zeki isimleri kıyasıya yarıştı. Son 10 yılda 6 kez birinci olan Alman Ulrich Voight yine birinci oldu. Türk yarışmacı ise üçüncü seçildi

Aa
00:00 - 9/11/2009 lundi
Güncelleme: 22:11 - 8/11/2009 dimanche
Yeni Şafak
Dünyanın en zeki adamları bunlar
Dünyanın en zeki adamları bunlar

Antalya'da gerçekleştirilen 18. Dünya Zeka Oyunları Şampiyonası'nda dünyanın en zeki kişisi son 10 yılda 7. defa şampiyonluğu elde eden Alman Ulrich Voight oldu. Akıl Oyunları Dergisi tarafından Kundu Delphin Diva Otel'de düzenlenen yarışmada, bireysel kategoride, Alman Ulrigh Voight birinci olduğunu öğrenince büyük sevinç yaşadı. Voight, birinci olmaktan büyük gurur duyduğunu belirterek yarışmalara katılmaya devam edeceğini belirtti. İkinciliği Slovakya'dan Peter Hudok elde ederken, geçen yıl ikinciliği kazanan Mehmet Murat Sevim, bu yıl üçüncü oldu. Sevim, “Ülkem adına aldığım bu dereceden mutluyum” dedi. Japonya'dan Hideaki Jo ise yarışı dördüncü sırada tamamladı.

TAKIMDA DA BİRİNCİLER

Takım finallerinde ise ABD'yi yenen Almanya birinciliği elde etti. Almanya'nın 12 bin 182 puanla dünya şampiyonu olduğu yarışmada, ABD 10 bin 843 puanla ikinci, Japonya 9 bin 902 puanla üçüncü sırada yer aldı. Türkiye ise 8 bin 431 puanla sekizinci oldu. Yarışmada İsrail 160 puanla sonuncu sırada yer aldı.


7.KEZ BİRİNCİ OLDU

Son 10 yılda 7. kez dünyanın en zeki insanı olmayı başaran Alman Ulrich Voight, çok mutlu olduğunu söyledi. Başarısını hızlı olmaya ve bulmaca çözmeyi sevmeye bağlayan Voight, 'Bulmaca çözmeyi sevdiğim sürece yarışmalara da katılmaya devam edeceğim' dedi. Zekasını zamanla yarışarak bulmaca çözerek koruduğunu söyleyen Voight, ayrıca alkol ve uyuşturucudan da uzak durduğunu sözlerine ekledi.

ÜÇÜNCÜ TÜRK ÖĞRENCİ

Şampiyonada dünya üçüncüsü olan üniversite öğrencisi Mehmet Murat Sevim, aldığı derecenin güzel bir sonuç olduğunu belirterek, 'Türkiye'de böyle bir derece almaktan dolayı özellikle mutluyum. Çalışmak çok önemli' diye konuştu.
il y a 15 ans