Hayat Eskiden Avrupada Osmanlı köşesi olmayana elit denmezdi

Eskiden Avrupa'da Osmanlı köşesi olmayana elit denmezdi

İskoçya’da bir malikanenin çatı katından, aralarında Osmanlı padişahlarının da bulunduğu yağlıboya tablo porte koleksiyonu çıktı. Eski dönemlerde her Avrupalı elitin evinde muhakkak bir Osmanlı köşesi olduğunu ve buna sahip olmayanın elit sayılmadığını aktaran Çukurcuma Müzayede Kültür ve Sanat Evi sahibi Muzaffer Gültekin, “Kültürümüz bu kadar saygındı” ifadelerini kullandı.

Abone Ol Google News
Halime Kirazlı Yeni Şafak
Eskiden Avrupada ​Osmanlı köşesi olmayana elit denmezdi
İskoçya’da bir malikanenin çatı katından, Osmanlı padişahlarının yağlıboya tablo portre koleksiyonu çıktı.

İskoçya’nın Jedburgh kasabasında 18. yüzyılın sonuna doğru inşa edilen, Lothian Markizi’nin sahibi olduğu Monteviot Malikanesi’nin çatı katında 17. yüzyılda yapıldığı düşünülen yağlıboya tablolar bulundu. Aralarında dört Osmanlı padişahının da yer aldığı 6 farklı liderin resmedildiği portreler Sotheby’s Müzayede Evi tarafından bugün açık artırmayla satışa çıkarılacak. Çatı katında bulunan tablolarda, Kanuni Sultan Süleyman, 1. Bayezid, 1. Mehmet, 2. Murat, 2. Bayezid ve Timur İmparatorluğu’nun kurucusu Timur’un resimleri yer alıyor.

Tabloların, İskoçya’ya gelmeden önce Edinburgh’taki Newbattle Abbey Manastırı’nda 17. yüzyıla kadar sergilendiği ileri sürüldü. Newbattle Türkleri olarak satışa çıkarılan koleksiyonun, ailenin erken nesil üyesi üçüncü Lothian Kontu William Carr tarafından 17. yüzyılda satın alındığı belirtildi.

Bulunan Osmanlı padişahları tabloları.
Bulunan Osmanlı padişahları tabloları.

Portrelerin, İtalyan Rönesans tarihçisi ve biyografi yazarı Paolo Giovio tarafından bir araya getirilen koleksiyona ait tablolara dayanarak yapıldığı tahmin ediliyor. Sotheby’s Müzayede Evi, tabloları 50-70 bin sterlin (yaklaşık 1 milyon lira) arasında bir değerden satışa çıkaracak. Yine aynı müzayede evi geçen yıl Kanuni’ye ait başka bir portreyi 350 bin sterline satmıştı.

Muzaffer Gültekin
Muzaffer Gültekin

Ülkemizden gitme ihtimali var

Antikacı Muzaffer Gültekin, İskoçya’da satışa çıkarılan eserlere ilişkin değerlendirmede bulundu. Koleksiyonun İskoçya’da bir malikanenin çatı katında bulunmasının birçok nedeni olabileceğine dikkat çeken Gültekin, o sebepleri şöyle sıraladı: “Birincisi o şato, oryantalist bir koleksiyonere ait olabilir. Avrupa’da 17. yy’a kadar Osmanlı padişahları başta olmak üzere birçok önemli isim merak edilmiş ve resimleri bir şekilde yaptırılmış. Eserler, işgal döneminde ülkemizden götürülmüş olabilir. Savaş dönemi saraylarımız, yağmaya maruz kaldı. Eserlerin kaynağı açıklanırsa, buradan gidip gitmediği anlaşılabilir.”

Gültekin, eski dönemlerde her Avrupalı elitin evinde muhakkak bir Osmanlı köşesi olduğunu ve buna sahip olmayanın elit sayılmadığını aktararak, eserlerin bu şekilde elde edilmiş olabileceğinin altını da çizdi. “Eskiden Avrupa’da bir Osmanlı köşesi olmayana elit tabaka demezlermiş. Mutlaka evlerinin bir köşesinde Osmanlı köşesi olurmuş ki elit zümreden sayılsın. Bunları yaptırıp zevkle duvarlarına asarlarmış. Kültürümüz bu kadar saygındı. Ya da meraklıdır, koleksiyonerdir, bir şekilde eserler el değiştirmiştir ve çatı katına koyulmuştur.”

Tablolar sahte olabilir

Eserlerin bir çatı katında keşfedilmesine, filmlerden aşina olduğumuzu söyleyen Gültekin, sahte olma ihtimaline de dikkat çekti. Gültekin, “Bu yağlıboyalar, oraya rol icabı koyulmuş olabilir. Yeni yaptırılmış, oradan çıkmış gibi gösterilmiş de olabilir. Bu eserler kimin ve kimleri ilgilendiriyor? Osmanlı’nın, Türkleri ilgilendiriyor. Büyük bir meblağla satışa koyduklarını ve bizimkilerin alıcı olduğunu düşünün. Bunların her birisi ihtimal ama mümkün” dedi.

Antikanın fiyatının olmadığını söyleyen Gültekin, antika diye sahte eserlerin de milyon dolarlara satıldığını ifade ederek, “50 yıldır bu işi yapıyorum, yeni birçok tablo, antika diye satılıyor. Hele hele önemli İslami eserlerden tutun, daha farklı eserler büyük rakamlara satışa çıkarılıyor. Antikanın bir fiyatı yoktur, ucu açıktır” dedi.

Tavan arasından Kanuni çıktı: Beş padişahın portresi İskoçya'da bulundu
DÜNYA
Tavan arasından Kanuni çıktı: Beş padişahın portresi İskoçya'da bulundu
İletişim Başkanı Altun İsveç basınına yazdı: Stockholm yönetimi Türkiye'nin endişelerini gidermek zorunda
Gündem

İletişim Başkanı Altun İsveç basınına yazdı: Stockholm yönetimi Türkiye'nin endişelerini gidermek zorunda

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İsveç basını için bir makale kaleme aldı. Terör örgütlerine verdiği destek nedeniyle NATO'ya katılım talebi veto yiyen İsveç'in, 'Türkiye'nin haklı endişelerini gidermediği müddetçe güvenlik örgütüne katılımının mümkün olmayacağının' altını çizen Altun, "Terör örgütleri konusunda yeterince kararlı bir pozisyon alamamış ülkelerin üyeliğine olumlu yaklaşılması düşünülemez. Türkiye'nin son günlerde, ortaya koyduğu duruş hem ilkesel açıdan kurumun geleceği ve hem de güvenlik açısından Türkiye'nin hassasiyetleri ile ilgilidir" dedi.
İbrahim Kalın'dan NATO diplomasisi: Türkiye'nin beklentileri karşılanmazsa süreç ilerlemez
Gündem

İbrahim Kalın'dan NATO diplomasisi: Türkiye'nin beklentileri karşılanmazsa süreç ilerlemez

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın; Almanya, İsveç, Finlandiya, İngiltere ve ABD'li muhataplarıyla telefon görüşmeleri gerçekleştirdi. Muhataplara; İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvuruları bağlamında, Türkiye’nin ulusal güvenlik kaygılarının giderilmesine yönelik somut adımların atılması beklentisinin iletildiği görüşmelerde, Türkiye’nin beklentilerinin karşılanmaması durumunda sürecin ilerlemesinin söz konusu olmayacağının altı çizildi.
BUDO seferlerine fırtına engeli
Gündem

BUDO seferlerine fırtına engeli

Bursa ile İstanbul arasındaki deniz otobüsü seferlerinden dördü, olumsuz hava koşulları nedeniyle yapılamayacak.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.