Hayat Ev hanımları müjde Ev işi akıl sağlığına faydalı

Ev hanımları müjde: Ev işi akıl sağlığına faydalı

ABD'li uzmanlar haftada 3 ila 5 kez yapılan düzenli egzersizin akıl sağlığına iyi geldiğini söylüyor.

Ev işi ve çocuk bakımının da akıl sağlığına faydası olduğunu belirten uzmanlar, ayda 23 kereden fazla ya da bir seferde 90 dakikadan fazla fiziksel aktivitenin ruh sağlığı açısından zararlı olduğunu belirtiyor.

Haber Merkezi AA
Uzmanlar ev işi ve çocuk bakımı dahil tüm fiziksel aktivitelerin akıl sağlığına olan katkısını açıkladı.
Uzmanlar ev işi ve çocuk bakımı dahil tüm fiziksel aktivitelerin akıl sağlığına olan katkısını açıkladı.

ABD'de yürütülen araştırmaya katılan 1,2 milyon kişinin fiziksel aktivite düzeyleri ve psikolojik durumları değerlendirildi.

Çalışma sonucunda haftada 3 ila 5 kez yapılan 45 dakikalık takım sporları, bisiklet sürme ve aerobik gibi egzersizlerin akıl sağlığına olumlu etkileri olduğu tespit edildi.

Araştırmada, yaş ve cinsiyete bakılmaksızın ev işleri ve çocuk bakımı da dahil tüm fiziksel aktivitelerin akıl sağılığına iyi geldiği belirtildi. İki günde bir yapılan 30 ila 60 dakikalık fiziksel aktivitenin en faydalısı olduğuna işaret edildi.

Ayda 23 kereden fazla yapmayın

Yale Üniversitesinden Dr. Adam Chekroud, daha önceden ne kadar çok egzersiz yapılırsa akıl sağlığı o kadar olumlu etkilenir gibi bir inanış olduğunu ifade ederek, bu araştırmanın bu inanışı desteklemediğini söyledi.

Chekroud, "Araştırmaya göre, ayda 23 kereden fazla ya da bir seferde 90 dakikadan fazla yapılan fiziksel aktivitenin akıl sağlığına olumsuz etkisi var." ifadelerini kullandı.

Çalışmanın sonuçları "Lancet Psychiatry" dergisinde yayımlandı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.