Hayat Gebe okuluna giden anne adayı sezaryenden uzaklaşıyor

Gebe okuluna giden anne adayı sezaryenden uzaklaşıyor

Uşak Devlet Hastanesi'nde açılan gebe okulunda eğitim alan anne adayları sezaryen yerine normal doğumu tercih etmeye başladı. Doğum yapan her 10 anneden 7'sinin normal doğumu istediği hastanede sezaryenle doğum oranı giderek düşüyor. - Uşak Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Atlı: - "Sezaryenle doğum yapma oranı okulun açılmasının ardından yüzde 34'den yüzde 28'e geriledi"

Haber Merkezi AA
Uşak Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Yalçın Atlı, yaptığı açıklamada Uşak Devlet Hastanesi bünyesinde geçen yıl açılan gebe okulunda anne adaylarına verilen eğitimlere bir yılda yaklaşık 7 bin 500 anne adayının katıldığını belirtti.

Kursa katılan hamilelere gebelik, doğum ve bebek bakımı ile ilgili bir hafta süreyle eğitim verildiğini, anne adaylarının eğitimlere zaman zaman eşleri, kayınvalideleri ya da anneleri ile katıldığını, kursu tamamlayan anne adaylarına annelik sertifikası verdiklerini kaydeden Atlı, okulda annelere normal doğumun önerildiğine dikkat çekti.

Atlı, "Okulda hamilelere tıbbi zorunluluk olmadığı sürece sezaryen yaptırmamalarının, normal doğum yapmalarını öğretiyoruz" dedi. Atlı, şu bilgileri verdi:

"2013 yılında hastanemize 2 bin 756 anne adayımız başvuruda bulunmuştu. Bilindiği gibi daha önce sezaryenle doğum yapan anneler, sonraki doğumlarını da bu yöntemle yapmak zorunda. Hastanemize başvuran adaylardan bin 829'u daha önce sezaryenle tanışmamıştı. Bu anne adaylarından 628'i yani yüzde 34'ü sezaryenle doğum yaparken bin 201'i normal doğumu tercih etti.

Gebe okulunda verilen eğitimlerin ardından bu yıl 11 aylık süredeyse normal doğum oranlarında gözle görülür artış yaşandı. Hastanemize başvuran 2 bin 340 anne adayından sezaryenle daha önce ilişkisi olmamış bin 547 anne adayının doğumlarına baktığımızda 434'ü yani yüzde 28'inin sezaryenle doğum yaptığını, bin 113'ünün ise normal doğum yaptığını tespit ettik. Başka bir deyişle sezaryenle doğum yapma oranı okulun açılmasının ardından yüzde 34'den yüzde 28'e geriledi, normal doğum oranımız ise yüzde 6 arttı. Hastanemizde doğum yapan her 10 anneden 7'si artık çocuklarını normal doğumla dünyaya getirir hale geldi. Bu oranın giderek yükseleceğini tahmin ediyoruz."

Tüm endişelerinden kurtuluyorlar

Gebe okulu eğitimlerinde anne adaylarının tüm sorunlarına cevap arandığını, özellikle gebelik ve doğum anıyla ilgili tüm endişeleri ortadan kaldırmayı amaçladıklarını ifade eden Yalçın Atlı, eğitimlere geri dönüşlerin çok olumlu olduğuna dikkat çekti.

Atlı, "Annelik çok özel bir duygu. Gebelik okulu ile anne adaylarımızın en ufak bir endişeye kapılmadan bu evreyi tamamlamasına yardımcı olmayı amaçlıyoruz. Bazen eşleri ile bazen anneleriyle kursa katılan anne adayları buradan gönül rahatlığı ile ayrılıyor" dedi.

Sosyal medyadan iletişim sürüyor

Kursa katılan anne adaylarının sosyal medyadan doktor ve sağlık çalışanlarıyla iletişim kurmaya devam ettiğini, adayları gerektiğinde yeniden eğitime alabildiklerini anlatan Atlı, hedeflerinin kent genelindeki tüm anne adaylarını eğitime almak olduğunu söyledi.

Daha önce iki doğum yapan ve üçüncü bebeğine hamile olan anne adayı Esma Çakır, eğitimlerden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Üçüncü hamileliğinde aldığı eğitimle annelik korkusundan arındığını kaydeden Çakır, "Eğitim çok faydalı. İnanın tüm endişelerimden arındım. Eğitime katılan diğer kadınlar ve doktorlarımızla iletişimimiz sürüyor" dedi.

Hamile kızına destek olmak için eğitime katılan Şükran Kul ise eğitimlerde yeni şeyler öğrendiğini söyledi. Kızının hamileliğinin ardından kendisinin de bebek bakımı ile ilgili bilgilerini tazelemek ve kızına destek olmak için kursa katıldığını ifade eden Kul, "İnanın hiç bilmediğimiz şeyler öğreniyorum. Bu eğitimler kulaktan dolma bilgilerin önüne geçiyor" diye konuştu.
Sınırdaki hazırlıklar tamam

Sınırdaki hazırlıklar tamam

Cumhurbaşkanı New York uçuşu öncesi ABD'yi son kez uyardı.
Bu nasıl buluşma

Bu nasıl buluşma

​Türkiye karşıtı kirli ittifak Berlin'de bir araya geldi.
Tarihi kalenin eteklerinde yangın

Tarihi kalenin eteklerinde yangın

​Yangında 3 hektar alan zarar gördü.
Küçükçekmece'de<br>sakal yasağı

Küçükçekmece'de
sakal yasağı

​İBB'deki 28 Şubat'ı hatırlatan anlayış, Küçükçekmece'ye sıçradı.
Flaş başvuru: <br>Kural hatası var

Flaş başvuru:
Kural hatası var

Ankaragücü, F.Bahçe maçının tekrarını istiyor.
30 bin<br>DEAŞ'lıyı yönetiyordu

30 bin
DEAŞ'lıyı yönetiyordu

​DEAŞ'ın sözde emiri Kayseri'de kıskıvrak yakalandı.
Bombalayalım<br>ama sessiz kalın

Bombalayalım
ama sessiz kalın

​ABD'den İran'a akıl almaz bir teklif geldi.
Ankara’da işçi kıyımı

Ankara’da işçi kıyımı

​Mansur Yavaş geleneğe uyup, 65 kişiyi işten çıkardı.
Acıyı paylaştılar

Acıyı paylaştılar

Evlat nöbetindeki annelere bir destek de şehit ailelerinden geldi.
Kapıları açmayın diye yalvarıyorlar

Kapıları açmayın diye yalvarıyorlar

​Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözleri Avrupa Parlementosu'nu telaşlandırdı.
Cumhurbaşkanı<br>New York'ta

Cumhurbaşkanı
New York'ta

Erdoğan BM Genel Kurulu'na katılmak için ABD'ye iniş yaptı.
Haddini bil Ekrem yoksa bildirirler

Haddini bil Ekrem yoksa bildirirler

​İmamoğlu, şehir tiyatrolarına sansür uyguladığını yazan Yeni Şafak'ı tehdit etti.
Ticaret Bakanlığı ve MKEK 'e yeni atama

Ticaret Bakanlığı ve MKEK 'e yeni atama

​Karar Cumhurbaşkanı'nın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlandı.
'Bunun sonuçları olur'

'Bunun sonuçları olur'

​Husilerden Suudi Arabistan'a şartlı tehdit.
Fenerbahçe geri döndü

Fenerbahçe geri döndü

​Sarı lacivertliler 1-0 geriye düştüğü maçı 2-1 kazandı.
Yıllarca kaportacılık yapmışız

Yıllarca kaportacılık yapmışız

​Bayraktar, Türkiye'nin 'paradigma dönüşümü'nü anlattı.
Tahrir'e<br>1 milyon destek

Tahrir'e
1 milyon destek

Sisi'ye karşı isyan sürüyor, her cuma gösteri olacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.