Hayat Hayalimiz göçmenlere insanca davranan Avrupa

Hayalimiz göçmenlere insanca davranan Avrupa

Yönetmen Osman Okkan'ın 'Ara Güler' belgeselinin gösterimi Beyoğlu'ndaki tarihi Fransız Sarayı'nda yapıldı. Belgesel gösteriminde konuşan Okkan, "Barış projesini gerçekleştiren ve göçmenlere insanca davranan bir Avrupa'da yaşamak istiyoruz" dedi.

Ayşenur Sarıgöz Yasin Yıldız Yeni Şafak
'Ara Güler-Bir İstanbul Efsanesi' belgeseli sunumu Beyoğlu'ndaki tarihi Fransız Sarayı'nda yapıldı. Gösterimi yapılan 'Ara Güler-Bir İstanbul Efsanesi' belgeseline Şener Şen, Hale Soygazi, Uğur Yücel ve Orhan Pamuk gibi ünlü isimler katıldı. Belgeselde, 1958'de Kemer Barajı açılışı için gittikleri yerde kaybolup, Afrodisyas'ın bulunduğu köye geldiklerini ve orada insanların tarihin içinde yaşadıklarını görüntülemesiyle Afrodisyas'ın keşfedildiği, Salvador Dali ve Picasso gibi dünyaca ünlü kişilerle nasıl bir araya geldiği ve fotoğrafladığı anlatılıyor. Belgesel gösteriminde konuşan Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Hansjörg Haber "Ara Güler hayranlığı herkesi kaplar. Orhan Veli'nin İstanbul'u dinliyorum şiiri, tek bir duyuyla İstanbul'u hissetmenizi sağladığı gibi, Ara Güler'in fotoğrafını gördüğünüzde tek bir duyunuzla İstanbul'u hissedersiniz. Ara Güler'e vizyonumuzu genişlettiğinden dolayi teşekkür ediyorum" dedi.Fotoğraf ustası


Belgesel gösteriminde konuşan yönetmen Osman Okkan, Ara Güler'in hastanenin acil servisinden gelerek gösterime katıldığını söyleyerek "Bizim Ara beyle 25 - 30 yıl öncesine dayanan röportajlarımız var. Ara bey büyük bir fotoğraf ustasıdır ve evrensel bir kültüre sahiptir. Sanat ve kültür hepimizi birleştirir. Barış projesini gerçekleştiren ve göçmenlere insanca davranan bir Avrupa'da yaşamak istiyoruz" dedi. Gösterimde konuşan Pamuk "Orta okuldayken Ara Güler'in kim olduğunu bilirdim. Benim için Türkiye'de değerli bir yazar olmanın kıstası, Ara Güler'in objektifinde yer alabilmekti. Ara Güler'in fotoğraflarındaki insanların yüzlerinde şehrin duygularını görürüz" dedi.
Abone Ol Google News
Mesleki yıpranma payı nedir: Yıpranma payını kimler nasıl alabilir?
Ekonomi

Mesleki yıpranma payı nedir: Yıpranma payını kimler nasıl alabilir?

Fiili hizmet zammı olarak bilinen mesleki yıpranma payı hakkında kullanıcıların merak ettiği birçok soru var. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan açıklamada, her meslek grubunun çalışma ortamı ve iş yükü aynı olmadığı gerekçesiyle, ağır ve yıpratıcı işlerde çalışan kişilere erken emeklilik hakkı tanındı. Bu meslek gruplarında çalışanların fiili çalışma sürelerine ek süreler eklenerek emeklilik yaşları düşürüldü. Peki, yıpranma payını kimler nasıl alabilir? Mesleki yıpranma payı nedir?

Sağlık çalışanlarına şiddet durdurulamıyor: Sosyal mesafe uyarısı yapan hemşirenin burnunu kırdı
Gündem

Sağlık çalışanlarına şiddet durdurulamıyor: Sosyal mesafe uyarısı yapan hemşirenin burnunu kırdı

Sağlık çalışanlarına uygulanan şiddet ve darp olaylarına bir yenisi daha eklendi. Ağrı'da Dr. Yaşar Er Yılmaz Doğubayazıt Devlet Hastanesi'nde görevli hemşire Sinan Doğan, acil servis yanında kurulan koronavirüs çadırında, sosyal mesafe kuralına uyması için uyardığı hasta yakınının yumruklu saldırısına uğradı. Buru kırılan Doğan, sosyal medyadan saldırıya tepki gösterdi.
2020 emeklik yaşı kaç: Emekli olma şartları nelerdir?
Ekonomi

2020 emeklik yaşı kaç: Emekli olma şartları nelerdir?

Milyonlarca çalışan emekli olmayı dört gözle bekliyor. Gerekli şartları tamamlayarak emekli olabilmek için aranan yaş, prim günü ve sigortalı olma süresi gibi şartlar kadınlar ve erkeklerde farklılık gösterebilmekte. Peki, 2020 emeklik yaşı kaç? Emekli olma şartları nelerdir? Detayları haberimizde bulabilirsiniz.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.