Hayat Kars Avrupalı turistleri bekliyor

Kars Avrupalı turistleri bekliyor

Binlerce yıllık geçmişiyle birçok medeniyetin kültürel izlerini barındıran Kars'ın daha çok Avrupalı turiste ev sahipliği yapması amacıyla AB ülkelerindeki tanıtımlara hız verilecek.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Kars Avrupalı turistleri bekliyor
Kars, 2009 yılında Avrupa Komisyonunun "Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Projesine" (EDEN), Kültür ve Turizm Bakanlığının öncülüğünde "Kuyucuk Gölü" ile başvurmuş ve "turizm ve korunan alanlar" temasıyla ulusal destinasyon seçilmişti.

Söz konusu proje kapsamında, AB ülkelerine yönelik tanıtım kampanyası çerçevesinde, tarihi şehir ile ilgili tanıtım filmleri, belgesel ve kısa filmler bu ülkelerde gösterilecek. Avrupa Komisyonunun her türlü tanıtım olanağından yararlanacak Kars, böylece daha fazla turiste ev sahipliği yapacak.

224 farklı kuş türü barındırıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından EDEN Projesi ile ilgili düzenlenen basın turunda, Kars'ın tarihi ve doğal güzellikleriyle ilgili bilgi verildi.

Tanıtımı yapılan Kars'ın Kuyucuk köyündeki göl, kuş gözlem turizminin en önemli noktalarından biri konumuna sahip.

Avrasya-Afrika göç güzergahında bulunan ve göç mevsiminde yaban kuşlarının uğrak yeri haline gelen Kuyucuk Gölü, göç zamanı 224 farklı kuş türüne ev sahipliği yapıyor.

Ani Antik Şehri

Tarih boyunca Hurriler, Urartular, Kimmerler, İskitler, Karsaklar, Sasaniler ve Araplar gibi birçok medeniyetin yaşadığı Ani şehri, M.Ö 300-350 yıllarında kuruldu.

Ani şehrindeki tarihi eserler, ziyarete gelen turistleri tarihi bir serüvene sürüklüyor.

Şehrin merkezindeki, 1001 yılında yapılan Ani Katedrali, dönemin Hristiyanlarının Hac merkezlerinden ve şehirdeki en büyük eserlerden biri durumunda. Ayasofya ile aynı tarzda inşa edilen katedral, deprem ve istilalara rağmen tarihi dokusunu halen koruyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.