Hayat Londrada "Mevlevi Sema Gösterisi" sunuldu

Londra'da "Mevlevi Sema Gösterisi" sunuldu

İngiltere'nin başkenti Londra'da, Mevlana'nın 741. vuslat yıl dönümü etkinlikleri kapsamında "Mevlevi Sema Gösterisi" sunuldu. Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Bilgiç: “Biz, Anadolu'nun, Mevlana'nın hoşgörüsünü somut olarak ortaya koymak istedik" ifadelerinde bulundu.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Londrada Mevlevi Sema Gösterisi sunuldu
İngiltere'nin başkenti Londra'daki Cadogan Hall'de, Mevlana'nın 741. vuslat yıl dönümü etkinlikleri kapsamında "Mevlevi Sema Gösterisi" sunuldu. Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç, sema gösterisi öncesi konuşma yaptı.

Londra'daki Cadogan Hall'de gerçekleştirilen programda, önce Mevlana Celaleddin Rumi'nin hayatını ve öğretisini anlatan kısa bir video gösterildi. Program, semazenlerin gösterisiyle sona erdi.

Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç, sema gösterisinin ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, etkinliğin Türkiye'nin Londra Büyükelçiliği, Yunus Emre Kültür Merkezi, Kültür ve Turizm Müşavirliği tarafından, Ziraat Bankasının sponsorluğunda düzenlendiğini söyledi.

Bilgiç, "Bu topluluk, Londra'dan sonra Edinburgh'a gidecek. Aynı şekilde orada da böyle bir sema gösterisiyle hoşgörünün, sevginin dilini yükselten, dile getiren ve özellikle her türlü aşırıcılığa, tam da şu zamanda karşı olduğumuzu ortaya koyan bir etkinlik gerçekleştirilecek" ifadelerini kullandı.

Bilgiç, sema gösterisini aralarında yabancıların da bulunduğu çok sayıda konuğun ilgiyle izlediğini belirterek, "Olağanüstü bir coşkuyla, büyük bir olgunlukla izlendi, merak edildi. Bu etkinlik, ayrımcılığın, aşırıcılığın, yabancı düşmanlığının yükseldiği, yine terör eylemlerini meşru görülemeyeceğini sürekli vurguladığımız bir dönemde gerçekleşti. Biz, Anadolu'nun, Mevlana'nın hoşgörüsünü somut olarak ortaya koymak istedik" şeklinde konuştu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.