|

Michelin Rehberi 100 yaşında

Fransız Michelin Lastikleri tarafından yayınlanan, dünyanın en iyi restoranlarını ödüllendirmek için verdiği yıldızlarla tanınan “Michelin Rehberi” 100. doğum gününü kutluyor. Rehber, 100'e yakın gizli müfettişin verdiği bilgilerle oluşturuluyor.

00:00 - 8/03/2009 Pazar
Güncelleme: 21:36 - 7/03/2009 Cumartesi
Yeni Şafak
Michelin Rehberi 100 yaşında
Michelin Rehberi 100 yaşında

“Kırmızı Rehber” (Michelin Red Guide) olarak da bilinen Michelin Rehberi, bu yıl Fransa için 100. sayısını çıkardı. Önceleri sürücülere ücretsiz olarak dağıtılan ve lastik değiştirmeden araç bakımına kadar birçok konuda yararlı bilgiler içeren 400 sayfalık kırmızı kapaklı bir kılavuz olan Michelin Red Guide, zamanla gelişerek yaklaşık 8500 işletmeye dair değerlendirmeler içeren ve 2.000'den fazla sayfadan oluşan bir rehber haline geldi. Bugün dünyanın en prestijli otel ve restoranlarını seçen bir rehber niteliğindeki Michelin Red Guide gurmelere yönelik yeme-içme kültürü alanında referans olarak gösteriliyor.


YOLUNU DEĞİŞTİRMEYE DEĞER!

Michelin'in kurucuları André ve Edouard Michelin kardeşlerin kendi isimlerini taşıyan ilk rehberi 1900 yılının Ağustos ayında Fransa'da düzenlenen Paris Fuarı sırasında yayınladıklarında, Fransa'da yollarda 3 binden daha az otomobil bulunuyordu. Michelin Rehberi ilk kez 1926 yılında iyi yemek pişiren restoranları bir yıldızla ayırt etmeye başladı. İkinci ve üçüncü yıldız ise 1930'lu yılların başında eklendi. 1936 senesinde oluşturulan ve halen kullanılan yıldız tanımlarına göre bir yıldız “çok iyi”, iki yıldız “seyahat güzergâhını değiştirmeye değer” ve üç yıldız ise “özel bir seyahati hak eden” restoran anlamına geliyor. Rehberlerde yaklaşık 1.800 restoran tek, iki veya üç yıldız ile ödüllendiriliyor. Michelin rehberinde bir veya daha fazla yıldız ile ödüllendirilmek o restoranın sadece bulunduğu ülkede değil, tüm dünyada en iyi restoranlar arasında yer aldığını gösteriyor.


22 ülke var Türkiye yok

Michelin Rehberi, gizli Michelin müfettişlerinin yemek yenilecek veya konaklanacak en iyi yerleri bulmak üzere yaptıkları titiz incelemelerden sonra hazırlanıyor. Kimliklerini gizleyerek seyahat eden müfettişler yaklaşık 250 restoranda yemek yiyor ve otel ya da pansiyonlarda yaklaşık 150 gece konaklıyor. Müfettiş ayrıca, 800 işletmeyi ziyaret ederek 1.100 rapor hazırlıyor. Ülke rehberi için çalışan müfettişler ise bu hazırlık 30 bin kilometrelik bir seyahat anlamına geliyor. Halen tüm dünyada 86 kadın ve erkek müfettiş görev alıyor. Bir dizi mülakat ve başmüfettiş ile yenilen bir öğlen yemeğinden sonra göreve kabul edilen çoğu otelcilik okullarından mezun ve konaklama sektöründe 5-10 yıllık iş tecrübesine sahip müfettişler 6 aylık bir eğitim sürecinden geçiriliyor.


Bir Michelin Rehberi nasıl okunur?

Yıldızlar ve Bib Gourmand simgesi yemek alanında kaliteye işaret ederken, köşk ve çatal-kaşık sembolleri ise konfor seviyesini temsil ediyor.


15 yıl önce