Hayat Seligmann Edebiyat Ödülü Türk yazarın

Seligmann Edebiyat Ödülü Türk yazarın

Fransa'da ırkçılığa karşı verilen 2014 yılı "Seligmann Edebiyat Ödülü" bu yıl Türk yazar Sema Kılıçkaya'ya verildi. Ödüle katılım ve yoğun ilgi dikkat çekti.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Seligmann Edebiyat Ödülü Türk yazarın

Sorbonne Üniversitesinde düzenlenen törende Kılıçkaya'ya ödülünü Seligmann Vakfı Başkanı ve eski bakan Pierre Joxe takdim etti. Ödül töreninde jüride yer alan eski Paris Belediye Başkanı Bertrand Delanoe ve Paris Üniversiteleri Yüksek Konseyi Başkanı François Weil törene katılan isimler arasındaydı.

Jüri, göç gerçeğine duyarlı

Kılıçkaya, "Hümanizm ve hoşgörü gibi değerleri savunan bir vakıftan böyle bir ödüle layık görüldüğüm için yoğun bir hissiyat içindeyim" dedi. Kitabında kendi tecrübesini yansıtarak bir göç hikayesi anlattığına değinen Kılıçkaya, ödülün jürinin göç gerçeğine duyarlılığını gösterdiğini vurguladı.

Kılıçkaya kariyerinde daha önce de Fransa'daki Bretonya Yazarlar Birliği tarafından da verilen "en iyi yazar" ödülüne de layık görülmüştü.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.