|

Şili'de 'Elif' ismi 'Veronica'yı geçti

Şili'de büyük ilgi gören Türk televizyon dizilerinden esinlenen aileler yeni doğan çocuklarına 'Elif', 'Nilüfer', 'Fatmagül' ve 'İbrahim' gibi Türk isimleri vermeye başladı. 12 Türk dizisinin yayınlandığı ülkede, reyting rekorları kıran diziler, kanalların kurtarıcısı oldu. Mega TV'nin Uluslararası İçerik Direktörü Juan Ignacio Vicente, Türk yıldızları Şili'de görmek istediklerini söyledi.

Yeni Şafak
12:43 - 9/03/2017 Perşembe
Güncelleme: 12:50 - 9/03/2017 Perşembe
AA
Ülkede özellikle geçen yıl dünyaya gelenlere isim verilirken Türk televizyon dizilerindeki karakterlerin etkili olduğu bildirildi.
Ülkede özellikle geçen yıl dünyaya gelenlere isim verilirken Türk televizyon dizilerindeki karakterlerin etkili olduğu bildirildi.

Güney Amerika ülkesi Şili'de Türk yapımı televizyon dizileri son yılarda büyük ilgi görüyor. Ulusal televizyonlarda yayınlanan ve çok yüksek izlenme oranlarına ulaşan Türk dizileri sayesinde son yıllarda bebeklere Türk isimleri verilmeye başlandı.Ülkede özellikle geçen yıl dünyaya gelenlere isim verilirken Türk televizyon dizilerindeki karakterlerin etkili olduğu bildirildi. Şili Nüfus Kayıt Merkezinin verilerine göre, 2016 yılında doğan birçok kıza "Elif" ismi verildi. "Elif", Latin Amerika'da kullanılan "Loreto" ve "Veronica" gibi geleneksel isimleri geride bıraktı.Elif, Melek, İbrahim...


Ülkede geçen yıl 59 kıza, Türk televizyon dizisi "Elif"te yer alan karakterin ismi koyuldu. "Elif", Şili'de geçen yıl en çok koyulan isimler sıralamasında 200'üncü oldu. Bunun dışında yine aynı dizideki bir başka karakter olan "Nilüfer" de tercih edilen kız isimleri arasında yer aldı. Şili'de geçen yıl 9 bebeğe "Nilüfer" adı verildi. Ayrıca birer bebeğe de "Melek" ve "Fatmagül" ismi konuldu.


Pargalı İbrahim karakterinden esinlenen 16 aile ise yeni doğan erkek bebeklerine "İbrahim" adını uygun gördü.Türk dizileri rekor kırıyor


Dünyanın birçok ülkesinde son yıllarda büyük ilgi gören Türk televizyon dizileri Şili'de de en çok izlenen yapımlar arasında bulunuyor. Ulusal bir kanalda 3 yıl önce yayımlanan başrollerini Halit Ergenç ve Bergüzar Korel'in paylaştığı "Binbir Gece" dizisi Şili'deki genel izlenme oranında yüzde 28,2 ile 2014 yılının en başarılı televizyon dizisi olmuştu.Şili'de 2014'ten itibaren yayınlanan ve en çok izlenen Türk dizileri arasında Muhteşem Yüzyıl, Elif, Binbir Gece, Ezel, Sıla, Fatmagül'ün Suçu Ne, Kara Para Aşk gibi yapımlar yer alıyor.
Reytingi düşen kanalı Türk dizisi kurtardı


Şili'deki özel televizyon kanalları Türk dizilerine 2012'ten itibaren ilgi göstermeye başladı. O dönemde izlenme oranları düşen özel televizyon kanalı Mega TV, uluslararası fuarda yayın hakkını aldığı dizinin lansmanını Türkiye'nin Santiago Büyükelçiliğinde yaptı.Büyükelçi Naciye Gökçen Kaya'nın ev sahipliğinde yapılan lansmanın ardından Türk dizisi ülkede fenomen haline geldi. Aynı kanal başka Türk dizilerini de satın alıp lansmanını yine Türk Büyükelçiliğinde yaptı ve büyük başarı kazandı. Kanal bu sayede rakiplerini geçmeyi başardı.12 Türk dizisi yayında


Mega TV'nin Uluslararası İçerik Direktörü Juan Ignacio Vicente, yaptığı açıklamada, bugüne kadar 12 Türk dizisi yayınladıklarını, bunlar arasında Binbir Gece, Fatmagül'ün Suçu Ne, Kara Para Aşk, Sıla, Ezel ve Medcezir'in oldukça iyi izlenme oranlarına ulaştığını söyledi.Türk dizilerini 2012'de ilk kez izlediğinde içeriklerinin Şili için uygun olduğunu düşündüğünü dile getiren Vicente, "Şili halkının her kesimi Türk dizilerine mükemmel karşılık verdi. İlk yayınladığımız Binbir Gece dizisi çok yüksek izlenme payı ile tarihi bir başarı elde etti." diye konuştu.'Türk oyuncuları Şili'de görmek istiyoruz'


MEGA TV yöneticisi Vicente, Türkiye'den yeni diziler almaya devam ettiklerini de belirtti. Vicente, "Son olarak Cesur ve Güzel, İçeride ve Vatanım Sensin dizilerini satın aldık" dedi. Son yıllarda diziler sayesinde Türk oyuncuların Latin Amerika'da tanındığını da aktaran Vicente, Bergüzar Korel, Halit Ergenç, Çağatay Ulusoy, Kıvanç Tatlıtuğ, Beren Saat, Engin Akyürek ve Tuba Büyüküstün gibi Türk oyuncuları Şili'de görmek istediklerini söyledi.


#Şili
#Mega TV
#Juan Ignacio Vicente
7 yıl önce