Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Hayat Suriyelilere savaşın izlerini silmek için psikoterapi desteği
Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00

Suriyelilere savaşın izlerini silmek için psikoterapi desteği

İç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelilere, savaş sırasında yaşadıkları travmaların izlerini silmeye yönelik psikoterapi hizmeti veriliyor. Uzman Psikolog Tuğba Öztürk; bu konunun ülkemiz için de yeni bir durum olduğunu, kendilerinin de nasıl tedavi edeceklerini sahada öğrendiklerini ifade etti.

Haber Merkezi AA
Öztürk, "savaş travması yaşamış bu kişileri nasıl tedavi edeceğimizi sahada öğrendik" dedi.
Öztürk, "savaş travması yaşamış bu kişileri nasıl tedavi edeceğimizi sahada öğrendik" dedi.

Uluslararası Doktorlar Derneğinin, Zeytin Dalı Projesi Koordinatörlerinden Uzman Psikolog Tuğba Öztürk, yaptığı açıklamada, Suriyeli sığınmacıların barınma ve gıda sorunları nispeten çözüldükten sonra savaşın izlerini silme konusunda çalışmalara başlandığını söyledi. Savaş mağduru olan kişileri rehabilite etmenin, Türkiye'nin çok fazla tecrübesi olduğu bir alan olmadığını ifade eden Öztürk, şöyle konuştu:

"Savaş travması yaşamış bu kişileri nasıl tedavi edeceğimizi sahada öğrendik. Kurumlar, yüzyıl önce zaten birlikte yaşayan bu iki topluma birlikte yaşama kültürünü yeniden hatırlatmak, dil öğrenmelerini kolaylaştırmak ve travmatik olaylara 'artık geçmişte kaldı' dedirtebilmek için çalışıyor. Uluslararası Doktorlar Derneği olarak biz de bu rehabilite olayına katkı sağlamaya çalışıyoruz."

Ükesindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye gelen Ali Muhammed ise Türkiye'deki hastanelerin Suriye'deki hastanelerden daha iyi olduğunu belirtti.

Diğer sağlık hizmetleri ve Suriyelilerin memnuniyeti

Esenler Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi ve Uluslararası Doktorlar Derneği Başkanı Dr. Mevlit Yurtsever de Suriyeli sığınmacıların sağlık hizmetlerinden rahat şekilde faydalandığını söyledi.

Ülkesindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye gelen Ali Muhammed ise Türkiye'deki hastanelerin Suriye'deki hastanelerden daha iyi olduğunu belirterek, "Burada bize, ülkemizdekinden daha iyi bakıyorlar, ilgileniyorlar. Allah Türk Devletinden razı olsun." şeklinde konuştu.

İçişleri Bakanlığı'ndan Suriyeliler için sağduyu çağrısı
GÜNDEM
İçişleri Bakanlığı'ndan Suriyeliler için sağduyu çağrısı

İstanbul'daki Suriyeliler kart dağıttı
GÜNDEM
İstanbul'daki Suriyeliler kart dağıttı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.