HayatTarihin inşası

Tarihin inşası

Mehmet Fatişoğlu, kadim değerlerimize yabancılaşma noktasına gelen günümüz neslini kendine dert edinen bir yazar. “Zirvedeki Osmanlı” adlı çalışmasıyla on iki padişahın farklı yönlerini anlatarak tarihimizin inşasına devam etmeye çabalıyor.

Haber MerkeziYeni Şafak
Mehmet Fatişoğlu'nun "Zirvedeki Osmanlı" adlı kitabı yayınlandı.
Mehmet Fatişoğlu'nun "Zirvedeki Osmanlı" adlı kitabı yayınlandı.

ARİF AKBAŞ

Ne yazık ki biz, gençlerimize bir mefkûre kazandıracak şekilde milli değerlerimizi ön plana çıkaran, onlara yol gösterecek şahsiyetlerimizi pek anlatamadık desek yeridir. İşte bu yüzden gençlik, şanlı tarihimizi öğrenememektedir. Yeni bir dönem inşa edilirken, geçmişimiz geri plana atılmış, bu sebeple mazisinden bihaber bir nesil ortaya çıkmıştır.

MİLLETLERİN TARİHİ

Yazar Mehmed Fatişoğlu’na göre kültür açısından dünyanın en zengin arşivine sahip bir medeniyetin çocuklarıyız. Ne yazık ki, bir milletin geçmişine ışık tutan bu belgelere gereği gibi önem verilmemiş, çoğu çürümeye terk edilmiş, bazıları yakılmış ve bazıları da Bulgaristan’a gazete kâğıdı fiyatıyla satılmıştır. Osmanlı Devleti, arşive “Hazine Evrakı” adını vermiş ve çok titiz koruma altına almıştır. Zira bu bir milletin tarihi ve geleceğe ait bilgi deposudur. Devletlerin asıl zenginliği altın veya gümüşler değil, meydana getirdikleri kültür ve inşa ettikleri medeniyettir.

Belki bu yöndeki eksiğimizi bir nebze olsun giderme maksadıyla; Mehmed Fatişoğlu, Mostar Yayınlarından çıkan “Zirvedeki Osmanlı” kitabında on iki büyük padişahı değişik yönleriyle ele alıyor. Bir medeniyet ki, mazisinde; Molla Gürani, Molla Hüsrev, İbn-i Kemal, Ebussuud Efendi, Yahya Efendi, Hattat Karahisari, Mimar Sinan, Barbaros, Piri Reis, Turgut Reisler gibi yeri doldurulamayan şahsiyetler yetişmiştir. Bursa Ulu Cami, Süleymaniye, Sultan Ahmet, Selimiye ve daha nice dünyaca hayranlık uyandıran eserleriyle bir milletin gurur kaynağı Osmanlı Devleti. Ancak bu değerlerimizi layıkıyla yeni neslimize anlattığımız ve tanıttığımız söylenemez.

İNANÇTA

SERBESTLİK

Geçmişimizi doğru şekilde öğrenmeden geleceğimizi de inşa edemeyiz. Yazar Fatişoğlu’da tarihimiz ve geleceğimiz olan bu arşiv malzemesini kullanarak doğru bir şekilde tarihimizin bir bölümünü akıcı bir üslupla okuyuculara vermeye çalışıyor. Burada ele aldığı padişahlar Osmanlı’nın zirve isimleri.

Osmanlı Devleti, her gittiği yere başta camiler, çeşmeler, köprüler, hamamlar, çarşılar yaptılar. İşte Balkanlar, hepsini yıktıkları halde ayakta kalanlar ortada; Suriye’de, Mısır’da ve Arabistan’da Türk eserleri ortada. Uzun yıllar Osmanlı Devleti’ne bağlı eyaletler; Mısır, Habeş, Bağdat, Basra, Yemen, Cezayir, Trablusgarp ve Tunus idi. Bunlardan başka Balkanlar da; Erdel, Eflak ve Boğdan gibi beylikler iç işlerinde, yaşayışlarında, inançlarında serbest idiler. İşte medeniyet… Kitabı okudukça Osman Gazi’nin meşhur rüyasını, Orhan Bey’in oğlu Murad’a vasiyetini, I. Murad’ın Kosova’da Allah’a yalvarışını, Sultan Yıldırım Bayezıd’ın Niğbolu ve Ankara savaşını, Fatih Sultan Mehmed Han’ın İstanbul’u fethini ve yaşanan olayları hayal dünyanızda adeta tekrar canlandırıyorsunuz.

  • KİTAP ÖZETİ :
  • Zirvedeki Osmanlı
  • Mehmet Fatişoğlu
  • Mostar Yayınları
  • 2017
  • 264 sayfa

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.
Bunu Gördünüz Mü? Rüzgara karşı paslaşan çılgın genç
Kayserispor'un hocası Sumudica, rüzgarla paslaşan çılgın genç ve çok daha fazlası Tuğçe'nin sunumuyla Bunu Gördünüz Mü?'de...
Oğlunun katilini affeden anne herkesi ağlattı
Suliman Abdu'l Mutakallim isimli genç, sadece 60 dolar için öldürüldü. ABD'de yaşanan olay sonrası Suliman'ın annesi, katili affettiğini açıkladı. Yüreği yanan bir annenin duygulandıran konuşmasında söyledikleri, mahkemedekileri de ağlattı…
Venezuela zor durumda
Ekonomik krizden dolayı halkın temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığı Venezuela'da yağma olayları başladı.
Diriliş Ertuğrul rakip gösterilen o diziyi ezdi geçti
Hayat

Diriliş Ertuğrul rakip gösterilen o diziyi ezdi geçti

Star TV'nin merakla beklenen dizisi Babamın Günahları reytingde 26. sırada yer aldı. Diriliş Ertuğrul ile aynı gün ve saatte ekrana gelen Babamın Günahları dizisi Diriliş'e rakip gösterilmişti. TRT'nin fenomen dizisi Diriliş Ertuğrul, Total'de yüzde, izlenme ile birinci oldu.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Gündem

PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda

Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK’nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var. 2 altın madalyaya sahip olan tugay, aynı zamanda Türkiye tarihinde de ilk ve tek hava indirme harekatını gerçekleştiren birlik.
Beşiktaş'ta Boyko krizi Vida'yı engelledi
Spor

Beşiktaş'ta Boyko krizi Vida'yı engelledi

Beşiktaş'ta Boyko'nun Club Brugge'la anlaşamamasının perde arkası ortaya çıktı. Ukraynalı kalecisinin Belçika kulübünden Beşiktaş'ta alacağı maç başı ücretlerini istediği bu yüzden de transferin gerçekleşmediği öğrenildi. Öte yandan Boyko'nun siyah beyazlılara geri dönüşü sebebiyle yeni transfer Vida'nın lisansı çıkartılamadı.
'28 Şubat sürecinde din eğitimlerindeki özgürlüklerimiz kısıtlandı'
Gündem

'28 Şubat sürecinde din eğitimlerindeki özgürlüklerimiz kısıtlandı'

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, TVNET'te Faruk Aksoy ve Hüseyin Likoğlu’nun sunumuyla gündemdeki meseleleri yanıtladı. Erbaş, 28 Şubat döneminde Türkiye'deki din eğitimlerinin kısıtlandığını belirterek, "28 Şubat sürecinde en büyük sıkıntıyı din eğitimleri yaşadı. 28 Şubat sürecinde din eğitimlerindeki özgürlüklerimiz kısıtlandı. Devletin yasaklamasına rağmen merdiven altı dediğimiz bazı cemaat ve gruplar din eğitimine başladı" dedi.
Bitcoin hızla eriyor
Ekonomi

Bitcoin hızla eriyor

Bitcoin fiyatları inişe geçerken yatırımcılar güncel bitcoin ve ethereum fiyatlarını dikkatle takip ediyor. Peki, Bitcoin'de son durum ne? Ethereum fiyatları ne kadar? Sanal para birimi bitcoinin değeri 17 Ocak 2018 itibarıyla 11 bin 69 dolara kadar geriledi ve son üç buçuk haftaki kazançlarının hepsini kaybetti. Ethereum'un değeri ise yüzde 24 kayıpla 966 dolara kadar geriledi.