Hayat Tek rakibim NASA

Tek rakibim NASA

Tayland’da peynir bulamayınca, 30 yıl raf ömrü olan atıştırmalık ürün icat eden Hazel Topçu isimli kadın girişimci, NASA’nın milyonlarca dolar harcayarak yüksek teknolojiyle uyguladığı yöntemi yerli ve milli imkanlarla daha ekonomik bir şekilde hayata geçirdi. Ürettikleri makine sayesinde gıdanın yapısını hiç bozmadan uzun süre saklayabileceklerini söyleyen Topçu, kimyasal madde uygulamadan peynir, zeytin, bamya gibi her türlü gıdayı kurutarak ilk günkü besin değeriyle saklıyor. Tek rakibim NASA olduğunu vurgulayan Topçu, çalışmalarını HAUS Gıda adıyla kurduğu şirketle sürdürüyor.

Talha Menteş Yeni Şafak
Hazel Topçu
Hazel Topçu

Hazel Topçu isimli kadın girişimci, tatil için gittiği Tayland’da peynir bulamayınca, 30 yıl raf ömrü olan atıştırmalık ürün icat etti.

NASA’nın milyonlarca dolar harcayarak yüksek teknolojiyle uyguladığı yöntemi yerli ve milli imkanlarla daha ekonomik bir şekilde hayata geçiren Topçu, “Ürettiğimiz makine sayesinde bir gıdanın yapısını hiç bozmadan uzun süre saklayabilecek kurutma yöntemini bulduk. Üstelik bu alışılmış kurutma yöntemlerine de hiç benzemiyor. Yöntem sayesinde tüm ürünlerin rengini, hacmini, besin değerini ve hatta kokusunu hiç değişmeden 30 yıl saklamayı garanti ediyorum” diye konuştu.

Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark’ta bulunan Kuluçka Merkezi’nde ARGE çalışmalarını sürdüren Topçu, kimyasal madde uygulamadan peynir, zeytin, bamya gibi her türlü gıdayı kurutarak ilk günkü besin değeriyle sakladı.

Tek rakibim NASA diyen Topçu, çalışmalarını HAUS Gıda adıyla kurduğu şirketle sürdürüyor.

GENÇ GİRİŞİMCİ ÖDÜLE DOYMADI

Yerli ve milli imkanlarla ürettikleri makine sayesinde bu işleri gerçekleştirdiklerini anlatan Topçu, “Türkiye’de bu işi bizden başka yapan yok. Dünyada da birkaç tane örneğimiz var ama bizim ürettiğimiz makine hem daha ekonomik hem de verimli” diye konuştu. Geliştirilen NASA metodu sayesinde Avrupa ülkeleri başta olmak üzere çeşitli yarışmalarda katılan Topçu, “10’dan fazla ödül aldık. Hatta şu an Avrupa’da Green Teknoloji yarışmasında birinci olduk, oraya gideceğiz” diye konuştu.

HAUS Gıda’nın Türkiye genelinde 30 market ve satış noktasında faaliyet gösterdiğini ifade eden Topçu, “En çok Avrupa ve Ortadoğu ülkelerinden ürünlerimize talep var. Bu ülkelerle çalışmak için bazı zeminleri oluşturmaya başladık. Önümüzdeki yıl yurt dışına açılacağız. Ayrıca askeri alanda faaliyet göstermek gibi hedeflerimiz var.

REKLAM

ÇOCUK PEYNİR YERSE...

Bu işe girdikten sonra çok fazla insanın yaşamına dokunduğunu aktaran Topçu, “Bir gün annenin biri yanıma geldi ve ‘çocuğum peynir yemiyordu ama sizin kıtır peynirinizden yedi’ dedi. Yaşadığım mutluluğu tarif edemem. Aslında yapmak istediğimiz, insanların sağlıklı gıdaya en kolay ve en güvenilir şekilde ulaşmasını sağlamak. Bir çocuğun peynirle tanışmasına vesile olmaktan daha büyük bir mutluluk olabilir mi” diye sordu. Ailesinin de sağlıklı beslenme konusunda ürünlere ilgi gösterdiğini aktaran Topçu, “Annem bu bayram şeker yerine yeni üretimimiz kıtır kavun dağıttı. Bu durum misafirlerimiz ve özellikle çocukların baya ilgisini çekti” dedi. Hazel Topçu sözlerini şöyle sürdürdü: “Su hariç kurutamayacağım hiçbir ürün yok. Buna hazırladığınız gıdalar da dahil. Böylece çok sevdiğiniz bir kuru fasulyeyi 30 yıl saklama şansınız oluyor. Paketlenen ürünlerimiz de çantanızda gezdirilebiliyor, atıştırmalık olarak her an elinizin altında bulunuyor”

İHTİYAÇLARIMDAN ORTAYA ÇIKAN BİR PROJE

“Ben genetikçiyim aslında. Bitki çalıştım. Yemeyi, mutfağı hep çok sevdim. Hatta yemek yapacak sebze ve meyvelerimi yetiştirmeyi daha da çok seviyordum. Bu yüzden hep öğrenme, araştırma peşinde oldum. Tamamen kendi ihtiyacımdan dolayı ortaya çıkan fikrim, aldığım eğitimle de birleşince bu firmam ortaya çıktı. 18 yaşımdan beri çalışan ve para kazanan biri olarak öncelikle tüm kadınların ilk hedeflerinin kendi ayakları üzerinde olmaları gerektiğini düşünüyorum. Kadınlar okursa ve kendi ekonomik özgürlüklerini kazanır ise hem etraflarında ki diğer kadınlara destek olurlar hem de kendi ayakları üzerinde durabilen evlatlar yetiştirirler" şeklinde konuştu.

REKLAM

Ürünlerin müşterilere iki farklı yöntemle ulaştığını kaydeden Topçu, "HAUS Freeze dry olarak müşterilerimizin istediği ürünlerin kurutulmasını sağlayarak kişiye özel üretim yapıyoruz. The Snack HAUS markası ile de perakende sektörü için belirlediğimiz ve tamamen Türkiye topraklarında yetiştirilmiş meyve, sebze ve süt ürünlerinden oluşan ürünleri üretiyoruz. Böylece Türkiye’deki çiftçilere ve hammadde üreticilerine destek vermenin yanında nihai tüketicilerin rahatlıkta yiyebileceği sağlıklı atıştırmalıklar üretmiş oluyoruz" ifadelerini kullandı.

İnsanlığın filmini çeken Sarıkaya: Aylan bebek sembol oldu ama hiçbir şey değişmedi
HAYAT
İnsanlığın filmini çeken Sarıkaya: Aylan bebek sembol oldu ama hiçbir şey değişmedi
11ler belli oldu

11'ler belli oldu

Şampiyonlar Ligi'nde sahne Galatasaray'ın.
Türkiye içinönemli dersler var

Türkiye için
önemli dersler var

​Aramco saldırısı, hava sistemlerimizi yeniden gündeme taşıdı.
Erken seçim gündemde yok

Erken seçim gündemde yok

​AK Parti sözcüsü Çelik, MKYK'nın ardından konuştu.
Yurt dışına ilk kez Türkiye için çıktı

Yurt dışına ilk kez Türkiye için çıktı

​Dev uçak Teknofest'te yaptığı şovla büyük beğeni topladı.
Bolton'ın yerine geliyor

Bolton'ın yerine geliyor

ABD'nin yeni ulusal güvenlik danışmanı belli oldu.
Devlet ihalelerinde ‘son dakika’ oyunu

Devlet ihalelerinde ‘son dakika’ oyunu

Sistemdeki açıklar, milyonlarca liralık zarara neden oluyor.
İran'a<br> yaptırımları artırın

İran'a
yaptırımları artırın

​Trump, Aramco'ya yapılan saldırıda İran'ı suçlamıştı.
CENTCOM PKK<br>için toprak istedi

CENTCOM PKK
için toprak istedi

Kirli ittifak, zirve sırasında harekete geçti.
Binmeye kıyamıyormuş!

Binmeye kıyamıyormuş!

Erik çekirdeği dayağında 'Pes' dedirten savunma.
İlk yıkım başladı

İlk yıkım başladı

​İstanbul Valiliği belediyelere yazı göndermişti.
Patlama<br>meydana geldi

Patlama
meydana geldi

Yakıt tankındaki patlamada iki itfaiye eri yaralandı.
Türkiye'ye<br>has iyilik hareketi

Türkiye'ye
has iyilik hareketi

​Osmanlı geleneğini sürdüren fırıncılar Yeni Şafak'a anlattı.
Tutukluluğu<br>devam edecek

Tutukluluğu
devam edecek

​Casusluktan yargılanan konsolosluk çalışanı için yeni karar.
Dolandırıcıların<br>yeni numarası

Dolandırıcıların
yeni numarası

3500 dolar maaşlı işe başvurdular, dolandırıldılar.
Harekat planı hazır

Harekat planı hazır

​Erdoğan, Fırat'ın doğusu için ABD'ye iki hafta verdi.
Rektörlere yeni kriter geliyor

Rektörlere yeni kriter geliyor

​Cumhurbaşkanı Erdoğan, akademik yıl açılış töreninde konuştu.
Bu hale getirip<br>serbest bırakıldılar

Bu hale getirip
serbest bırakıldılar

Mahkemeden tartışmalı bir karar daha çıktı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.