Hayat Türkiyenin ilk şehir hastanesi açılıyor

Türkiye'nin ilk şehir hastanesi açılıyor

Türkiye'nin ilk entegre şehir hastanesi olacak 'Mersin Entegre Sağlık Kampüsü', Ağustos ayında tamamlanıyor. Mersin Valisi Özdemir Çakacak, protokolü en son imzalanmasına karşın, ilk olarak bitirilmesi öngörülen hastane ile Mersin'in sağlık üssü haline geleceğini söyledi.

Haber Merkezi IHA
Kamu-özel iş birliğiyle 2014 yılında temeli atılan ve bin 250 yatak kapasitesi bulunacak olan Mersin Şehir Hastanesi'nin Ağustos ayında hizmete girmesi hedefleniyor.
Kamu-özel iş birliğiyle 2014 yılında temeli atılan ve bin 250 yatak kapasitesi bulunacak olan Mersin Şehir Hastanesi'nin Ağustos ayında hizmete girmesi hedefleniyor.
Mersin Valisi Özdemir Çakacak,, Ağustos 2016 itibariyle tüm inşaat ve teknik işlemlerinin tamamlanması planlanan ve Türkiye'nin hizmete açılan ilk entegre şehir hastanesi olacak 'Mersin Entegre Sağlık Kampüsü' inşaatında incelemelerde bulunarak, yetkililerden bilgi aldı.

Toplantıda Haziran ayı itibariyle inşaat ve peyzaj çalışmalarının yaklaşık yüzde 91'lik kısmının tamamlandığını belirten İşletme Genel Müdürü Abdul Vahap Doğan, çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini, Ağustos ayı itibariyle de inşaat ve teknik işlemleri tamamlamayı hedeflediklerini kaydetti.

Bir cami ve bir kreş de yer alacak

Hizmet verecek olan teknik cihazların tamamına yakınının montaj yapılmak üzere hazır olduğunu ifade eden Doğan, tamamlandığında bin 294 yatak ile hizmet verecek olan hastanenin, afet ve acil durum hallerinde yatak sayısının bin 500'e yakın bir sayıya kadar arttırılabileceği bilgisini verdi. Doğan, hastanede aynı anda 50 hastanın ameliyat olabileceğini, bu hizmetleri verirken de sayılı hastanede kullanılan 5 bin kw gücünde elektrik üretebilen jeneratör sistemi ve son teknoloji cihazların kullanılması ile birlikte de hizmet kalitesinin en üst düzeyde olacağını söyledi. Projede Bakanlıkça uygun görülen bazı alanlarda kapasite artırımına da gidildiğini ifade eden Doğan, kampüs içerisine yüklenici firma ortaklarından Murat Çeçen tarafından hayrına 1'er adet cami ve kreş yaptırılacağını dile getirdi.

'Mersin sağlık üssü'


Toplantının ardından inşaat alanını gezerek çalışmaları yerinde inceleyen Vali Çakacak ise yaptığı açıklamada, şehir hastanesi inşaatının geldiği son durumun son derece olumlu olduğunu vurguladı. Ülke genelinde yapımı devam eden 17 entegre şehir hastanesi projesi arasında yer alan ve protokolü en son imzalanmasına karşın, ilk olarak bitirilmesi öngörülen Entegre Şehir Hastanesi'nin, Mersin başta olmak üzere bölge ve hatta sağlık turizmi açısından son derece önemli bir yeri olduğunun altını çizen Çakacak, “Her zaman dediğimiz gibi mevcut sağlık kapasitesi ve halen yapımı, ihalesi ve proje çalışmaları devam eden sağlık yatırımları da tamamlandığında, Mersin bir sağlık üssü haline gelecektir. Bu da sadece Mersin'i değil, Çukurova Bölgesi'ni her alanda olduğu gibi sağlık alanında da Türkiye'nin önemli bölgelerinden biri haline getirecektir. Sağlık sektörü turizm pastasından daha fazla pay alabilmek için tanıtım çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi.

232 bin metrekare inşaat alanına sahip, bin 294 yatak kapasiteli Mersin Entegre Şehir Hastanesi bünyesinde son teknolojinin kullanıldığı anjiyografi merkezi, hiperbarik oksijen merkezi, yanık tedavi merkezi, radyasyon onkolojisi, nükleer tıp, diyaliz, doğum, tüp bebek ve daha birçok ünitenin hizmet vereceği bildirildi.
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.