HayatUlvi Alacakaptan AKMde sahneye kar yağıyordu

Ulvi Alacakaptan: AKM'de sahneye kar yağıyordu

Yeni AKM projesine çok sevindiğini belirten sinema ve tiyatro oyuncusu Ulvi Alacakaptan, "Çok güzel bir proje" dedi. Eski binanın çok yıprandığını da anlatan Alacakaptan, "AKM öyle garip bir hale dönüşmüştü ki sahneye kar, yağmur yağıyordu" diye konuştu.

Haber MerkeziAA
Sinema ve tiyatro oyuncusu Ulvi Alacakaptan.
Sinema ve tiyatro oyuncusu Ulvi Alacakaptan.

Sinema ve tiyatro oyuncusu Ulvi Alacakaptan, İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) yenilenmesi projesine ilişkin, "Çok güzel bir proje olduğunu en başından söyleyeyim. Kültür Sarayı, daha ben doğmadan düşünceleri başlayan bir yapıdır. 60 seneyi aşan bir mazisi var" dedi.

"Yeni Atatürk Kültür Merkezi" projesini Alacakaptan, AKM'nin ilk adının "Kültür Sarayı" olduğunu hatırlatarak, "AKM'nin yapılacak olmasına çok sevindim. Ben de davetliydim o gün. Çok güzel bir proje olduğunu en başından söyleyeyim. Kültür Sarayı, daha ben doğmadan düşünceleri başlayan bir yapıdır. 60 seneyi aşan bir mazisi var. Eskiden adının Kültür Sarayı olduğunu herkes bilmiyor ama 1969'da açılıyor ve maalesef 1970'te Arthur Miller'in 'Cadı Kazanı' isimli oyunu oynanırken yanıyor. O zaman çok büyük bir olay oldu bu. Zaten Türkiye'nin sağ-sol kavgalarının yaşandığı çalkantılı yıllardı. O günlerde olay haline gelen, Kültür Sarayı'nın yanmasının dışında, 4. Murat'ın gerçek kaftanı ve gürzünün de yanmasıydı" diye konuştu.

"Başından beri öyle düşünülüyordu"

Alacakaptan, AKM'nin en başından beri opera binası olarak düşünüldüğünü kaydederek, şu bilgileri verdi:

  • "Fakat bu durum Devlet Operası ve Devlet Tiyatroları arasında bir çekişme konusu oldu. İkisi de rahmetli oldu, Cüneyt Gökçer Devlet Tiyatrolarının, Aydın Gün ise Operanın Genel Sanat Yönetmeni idi. Bunlar sürekli bir çatışma halindelerdi. Üstüne bir de 12 Mart 1971 darbesi geldi. Bina Aydın Gün'ün sorumluluğundaydı ve birdenbire o senelerde sabotajlar davası diye bir dava uyduruldu."

Tiyatroya 1969'da Dostlar Tiyatrosu'nda başladığını dile getiren Alacakaptan, Kültür Sarayı'nın tamir ve bakım çalışmalarının yapıldığı yıllarda da çeşitli tartışmalara tanıklık ettiğini aktararak, "O zamanlar burjuvanın ve elit kesimin gittiği, sol kesimin veya diğer muhalif kesimlerin boykot ettiği bir yerdi. Hatta Kültür Sarayı'nı protesto eden oyunlar, onun (AKM) önünde oynanırdı. Belli bir azınlığın yeri olarak gözükürdü ve öyleydi de. Çünkü halk davet edilse bile gidebilecek durumda değildi" ifadelerini kullandı.

"Sahneye kar yağmur yağıyordu"

Ulvi Alacakaptan, AKM'de 7 yıl süren inşaat çalışmalarında çok büyük hatalar yapıldığının altını çizerek, şunları söyledi:

  • "Şöyle bir yanlış yapıldı, özellikle büyük salondaki bütün ahşap malzeme yerine metal ve ahşap olmayan malzeme konuldu. Böylece akustik berbat oldu. Daha önce çok güzel bir akustiği vardı. Ana salonda büyük sıkıntılar yaşanıyordu. Mesela yukarıda oyun oynarken aşağıda konser verilemiyordu. Çok tuhaf bir salon haline geldi. İkinci sıradan dinleyemiyordunuz. Alttan duyabiliyorsunuz ama soldan duyamıyordunuz veya sağdan diyebiliyorsunuz sol kısımda sıkıntı yaşıyordunuz. Bu gibi tuhaflıkların yaşandığı bir duruma gelmişti."

AKM ile ilgili tartışmaların yeni olmadığının ve nedensiz eleştirenlere karşı sürekli mücadele verdiğinin altını çizen Alacakaptan, "AK Parti iktidarıyla birlikte garip bir muhalefet anlayışı başladı. AK Parti ne yaparsa, Cumhurbaşkanımız ne tavsiye ederse, hemen onun karşısına, hayatta ne yaptığını bilmeyen bir grup çıkıyor. Kültür Sarayı artık AKM olmuştu ve AKM öyle garip bir hale dönüşmüştü ki sahneye kar, yağmur yağıyordu. Bilgisayar sistemi, delikli kart sistemiyle çalışıyordu. Asansörler, kaloriferler çalışmıyordu ve yapı köhne bir haldeydi" değerlendirmesinde bulundu.

Oyuncu Alacakaptan, yapılan eleştirilere dikkati çekerek, "Bu proje (AKM) eğer düşünce namusları varsa muhaliflerin bile hayretle ve gıptayla bakacağı bir proje olmuş. Eski yapının ön cephesi, bir vefa örneği olarak, biraz daha güzelleştirilerek aynen muhafaza edilecek. Çünkü çok hoş bir şey var ve dünyada çok olan bir şey değil bu. Son mimarı rahmetli Hayati Tabanlıoğlu'ydu. Şimdi ise onun oğlu yapıyor AKM'yi. Bu hem babasına, hem de toplumun mimarına karşı bir vefa örneğidir. Mimar, bir sanatçıdır. Mimarına vefa olarak, o görüntü muhafaza ediliyor. Bununla kalınmıyor, şu an otopark olarak kullanılan yanındaki büyük arazide çeşitli ek binalar halinde düzenleniyor" ifadelerini kullandı.

Yeni AKM'den görüntüler ve açılacağı tarih açıklandı
HAYAT
Yeni AKM'den görüntüler ve açılacağı tarih açıklandı

İşte yeni AKM
OYNAT07:39
İşte yeni AKM
Yıkılarak opera binasına dönüştürülecek olan İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) yeni projesi tanıtıldı.


ÖNERİLEN VİDEOLAR
ÖSO'dan Kürt halkına emanname: Güvende olacaksınız!
Afrin'i terör örgütü PYD/PKK'dan arındırmak için başlatılan 'Zeytin Dalı Harekatı' kapsamında TSK'ya destek veren ÖSO, aldığı köylerde Kürt halkına 'güvendesiniz' mesajı verdi. ÖSO komutanı, halka seslendi, "Bir şeye ihtiyacınız olursa bana gelin, kimse size zarar vermeyecek" dedi.
Filistinli küçük Ziyad'dan liderlere 'Erdoğan' çağrısı
3 yaşındaki Filistinli YouTuber Ziyad, dünya liderlerine seslendi: “Kudüs'ü satmayan, Filistin'in yanında duran tek lider, Recep Tayyip Erdoğan. Devlet yöneticiliğini ondan öğrenin"
Afrikalı miniklerin 'Zeytin Dalı' duası
Afrikalı çocuklar ellerindeki Türk bayrağıyla Zeytin Dalı Operasyonu için Türkiye'ye dua etti.
Tanklarımız sloganlar eşliğinde Afrin'e ilerliyor
Zeytin Dalı Harekatı'nın ikinci gününde Türk tankları, sınırın sıfır noktasına sevk edildi. Hatay sınırında vatandaşların sevgi gösterileri ile karşılanan Mehmetçikler tezahüratlar eşliğinde sınıra hareket etti. Mehmetçik de kendilerine sevgi gösterisinde bulunan halkı selamladı.
Mete Yarar ile Afrin Operasyonunun şifreleri
Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar'ın anlatımıyla bütün cepheleriyle Afrin operasyonunun şifreleri...
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Afrin harekatının amacını dünyaya ilan etti
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan Afrin harekatının amacını dünyaya ilan etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde Ankara Sanayi Odası Ödül Töreni'nde konuşuyor. Afrin harekatından geri adım atılmayacağını belirten Erdoğan, "Burada tüm dünyaya milletin evinden ilan ediyorum ülkemizin hiç kimsenin toprağında gözü yoktur olmamıştır. Türkiye'nin amacı milli güvenliği yanında Suriye'nin toprak bütünlüğüne katkı sağlamaktır" dedi.
Fransız kulübü kupalarını kaybetti
Spor

Fransız kulübü kupalarını kaybetti

Fransız ekibi Rennes'de başkan Olivier Letang, kulübün kazanmış olduğu iki Fransa Kupası'nın kayıp olduğunu açıkladı.
Terör propagandası yapan doktor gözaltına alındı
Gündem

Terör propagandası yapan doktor gözaltına alındı

Kütahya'da devlet hastanesinde çalışan bir doktor, Türkiye'nin Afrin'e başlattığı harekatının ardından sosyal medyada yaptığı terör propagandası sonrası gözaltına alındı.
Burak Özçivit'in Afrin mesajına eleştiri yağmuru
Hayat

Burak Özçivit'in Afrin mesajına eleştiri yağmuru

Burak Özçivit, Afrin operasyonuna destek için yer aldığı projeden çekilmiş asker üniformalı fotoğrafını paylaşınca eleştiri yağmuruna tutuldu. Hayranlarının yoğun tepkisiyle karşılaşan Özçivit, fotoğrafını bir süre sonra yoruma kapattı.
Çok önemli KİT açıklaması
Ekonomi

Çok önemli KİT açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu KİT'lerde yeni istihdam alanları açacaklarını belirterek, "O istihdam alanlarına taşeronda çalışan kardeşlerimizi geçirerek peyderpey o alanda da taşeronu sonlandırmak için çalışma içerisinde olacağız." dedi. KİT'ler kadroya geçecek mi, KİT'ler taşeron işçi konusundan yararlanacak mı? İşte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu'ndan flaş KİT ve taşeron işçi açıklaması