YENİ ŞAFAK KİTAP EKİ

Kuşlar neden aynı hizada uçmuyorlar

Haber Merkezi Yeni Şafak
Genç öykü yazarı Merih Günay, "Pabuçlarımın Yazarı" adlı ilk öykü kitabıyla 2004 yılında okuyucuya merhaba dedi. Geçen yıl tek öyküden oluşan Martıların Düğünü isimli kitaba imza atan Günay'ın yeni kitabı Hiç, Havuz Yayınları'ndan çıktı. Kitapta Günay'ın Leon, Kılıç İsmail ve Güvercinler gibi ödüllülerle birlikte 14 kısa öyküsü yer alıyor. Yazar, birbirleriyle bağlantılı olmayan öykülerde önce gerçekleri fantezilerle birleştirip, sonra her iki unsuru birbirinden ayrıştırarak okuyucuya seçenekler sunuyor. Günay, günlük yaşamdaki dümdüz algılamaları kendine özgü yalınlıkta ve aynı zamanda derinlikle anlatıyor. Leon öyküsünde olduğu gibi: 'Adı Leon'muş üç kuşak İstanbullularmış, gümüş işiyle uğraşıyorlarmış, Amerika'da tahsil yapmış üç kızı varmış, ikisi evli biri bekarmış, ben evli miymişim? İstanbul, Antalya ve İzmir'de dükkanları varmış, neden sigara içiyormuşum canıma yazık değilmiymiş.”

Mizah kendini hep hissettiriyor Günay'ın öykülerinde. Ama öyle bağıra çağıra değil, usul usul farkettirmeden. Güvercinler öyküsünde gökyüzünde süzülen bir düzine güvercini işaret ederek “Neden aynı hizada uçmuyor bunlar” diyen adamın tuhaf bakışlarını hissediyorsunuz üzerinizde. Merih Günay, yalın bir dille anlattığı öykülerinde dışarıdan bakıldığında sıradan gibi görünen olaylara yüklenen anlamları bulup çıkartıyor. Derdini anlatırken de okurunu hiç sıkmıyor.

Yorum

ÖNERİLEN VİDEO
Yetimlerin babası: Bahattin Yıldız
+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.