ÖZGÜN

Korkut Özal kimdir, nerelidir? Korkut Özal bu sabah vefat etti!

Korkut Özal kimdir ve nerelidir? Eski bakanlardan olan Korkut Özal bu sabah hayatını kaybetti. Vatandaşlar ise büyük bir merakla kim olduğunu ve nereli olduğunu araştırmaya başladılar. Türk mühendisi olan ve ayrıca politikacı olan Korkut Özal’ı nereden tanıyoruz? Korkut Özal kimdir?

Haber Merkezi Diğer
Korkut Özal kimdir ve nerelidir? İstanbul'da kaldığı evde yaşamını yitiren Korkut Özal tüm sevenlerini yasa boğdu. Henüz onu tanımayanlar ise Korkut Özal kimdir diye aratmaya başladılar. Peki gerçekten de Korkut Özal kimdir?


8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın kardeşi, eski bakanlardan Korkut Özal, bu sabaha karşı İstanbul'daki evinde hayatını kaybetti. Özal'ın cenazesi, 4 Kasım Cuma günü İstanbul'da toprağa verilecek.

  • Kısaca Korkut kimdir?
  • 29 Mayıs 1929 günü Malatya'da dünyaya gelen Korkut Özal, Turgut Özal'ın kardeşidir. İTÜ İnşaat Fakültesinden mezun olan ve Amerika'da uzmanlık eğitimi alan Özal, Türkiye'ye dönerek ODTÜ'de öğretim üyeliği yaptı. 1965 yılında profesör oldu.
  • İlerleyen yıllarda siyasete atılan Özal, Milli Selamet Partisi'ne girdi ve 1973 ile 1977 seçimlerinde aynı partiden iki kere Erzurum milletvekili seçildi. 1974'te CHP-MSP koalisyon Hükümetinde ve 1975'te kurulan I. Milliyetçi Cephe Hükümeti'nde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı, 1977'deki II. Milliyetçi Cephe Hükümeti'ndeyse İçişleri Bakanı olarak görev aldı. 12 Eylül 1980 Darbesi sonrası siyasi hayattan çekildi.
  • Ağabeyi Turgut Özal'ın cumhurbaşkanlığı görevini yürütmekteyken, ölümünden sonra yeniden siyasete atılarak Anavatan Partisi'ne girdi ve 1995 seçimlerinde ANAP'tan İstanbul milletvekili seçildi. TBMM İçişleri Komisyonu Başkanlığı ve AGİT Türkiye Parlamento Grubu Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1997'de kurulan Anasol-D Hükümeti'ne başta güvenoyu vermesine rağmen, bu hükümetin ANAP politikalarına ters icraatler içerisine girdiğini düşünerek muhalif bir tutum aldı. Parti içerisindeki muhalefetinin sonuçsuz kalması üzerine, 13 Ağustos 1997'de partiden istifa etti. Yeniden kurulmuş olan Demokrat Parti'ye girerek, 28 Eylül 1997 tarihinde toplanan Demokrat Parti kongresinde partinin genel başkanlığına seçildi. 22 Mart 2001'de Demokrat Parti'nin genel başkanlığından ayrıldı.

Yorum

ÖNERİLEN VİDEO
Yetimlerin babası: Bahattin Yıldız
+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.