Koronavirüs Hayatın yavaş yavaş normale döndüğü Çine uyarı İkinci dalga Ağustosta başlayabilir

Hayatın yavaş yavaş normale döndüğü Çin'e uyarı: İkinci dalga Ağustos'ta başlayabilir!

Hayatın yavaş yavaş normale döndüğü Çin'e ikinci dalga uyarısı geldi. İngiliz Lancet Public Health tıp dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre tedbirlere devam edilmemesi durumunda Ağustos ayında ikinci bir koronavirüs salgını gelebilir. Bilim insanlarının analizine göre, nisanda kısıtlamalara devam edilirse ikinci dalga, ekim ayına kadar gecikebilir.

Haber Merkezi Diğer
Çin'de hayat normale dönüyor.
Çin'de hayat normale dönüyor.

Çin koronavirüs salgını sonrası normal hayatına dönmeye başladı. Ancak uzmanlar ise tedbirlerin birden kaldırılmasının, Çin'de ikinci dalga koronavirüs salgınına sebep olabileceği uyarısında bulunuyor.

İngiliz Lancet Public Health tıp dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, virüsün çıkış merkezi olan Vuhan'da uygulanan izolasyon ve sıkı tedbirlere nisan ayında devam edilmemesi durumda, ağustos ayında olası ikinci bir koronavirüs salgını gelecek.

Bilim insanlarının analizine göre, nisanda kısıtlamalara devam edilirse ikinci dalga, ekim ayına kadar gecikebilir. Bu durum da sağlık çalışanlarına daha iyi hazırlanma vakti sunar.

Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu'nda uzman olan ve araştırmayı yürüten Kiesha Prem, "Vuhan kentinde sosyal mesafe gibi alınan önemlere devam edilmezse, beklediğimizden daha hızlı bir şekilde ikinci salgınla karşılaşabiliriz. Kısıtlamalar kademeli olarak kaldırılırsa, ikinci dalga hem daha geç gelir hem daha az şiddetli olur" ifadelerini kullandı.

Son haftalarda Çin'deki günlük vaka sayısı ciddi oranda düştü. Fakat geçen hafta Çinli sağlık yetkilileri, hastalığın belirtilerini göstermeyen ama virüs taşıyanların sayılarını da istatistiklere kattı.

Koronavirüs hastaları farkına varmadan virüsü başkalarına bulaştırabiliyor. Bu yüzden uzmanlar, karantinanın devam etmesinin faydalı olacağını düşünüyor.

Korkutan araştırma: Avrupa'da 160 bin kişi ölecek, başı 66 bin ile İngiltere çekiyor
KORONAVİRÜS
Korkutan araştırma: Avrupa'da 160 bin kişi ölecek, başı 66 bin ile İngiltere çekiyor
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.