Koronavirüs Irkçı ve islamafobik İngilterede 4 Müslüman doktor koronavirüs nedeni ile vefat etti

Irkçı ve islamafobik İngiltere'de 4 Müslüman doktor koronavirüs nedeni ile vefat etti

İngiltere’de farklı hastanede çalışan dört Müslüman doktor koronavirüs nedeniyle vefat etti. Irkçılık ve islamafobi ateşinin sardığı Avrupa'da son dönemde küresel pandemi ile mücadelede hayatını kaybeden doktorların Müslüman ve göçmen olması dikkati çekti. İngiltere'de sağlık sektörü siyahi ve göçmen kökenlilerin en çok çalıştığı sektörlerin başında geliyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Ulusal Sağlık Servisi çalışanlarının yüzde 40'ının siyahi ve azınlık kökenli olduğu biliniyor.
Ulusal Sağlık Servisi çalışanlarının yüzde 40'ının siyahi ve azınlık kökenli olduğu biliniyor.

İngiltere, COVID-19 ile tedavisinde görev alan ve enfekte olarak hayatını kaybeden koronavirüs pandemisinin ön cephesindeki ilk doktorlara minnettar.

Alfa Sa'adu, Amged el-Hawrani, Adil El Tayar and Habib Zaidi isimli, Afrika, Asya ve Orta Doğu kökenli dört doktor da Müslümandı.

İngiltere son yıllarda yabancı düşmanlığı, göçmen karşıtlığı ve İslamofobi tartışmalarının göbeğindeki ülkelerden biriydi.

Aljezeea'de yer alan habere göre İngiliz İslam Tıp Derneği genel sekreteri Dr. Salman Waqar, bu doktorların katkısının "ölçülemeyecek kadar büyük. Onlar kendilerini işine adamış adamlar, kıdemli ve tecrübeli doktorlardı. Topluma ve hastalarına onlarca yıl hizmet verdiler" dedi.

Waqar, "Bu hastalıkla savaşırken sonsuz fedakarlık gösterdiler. Herkesi kendi üzerine düşeni yapmaya ve daha fazla ölümün gerçekleşmesini engellemeye çağırıyoruz, evde kalın, hayat kurtarın." ifadelerini kullandı.

Daha fazla sağlık personelini kaybetmekten korkuyorlar

29 bin 474 vakanın bulunduğu İngiltere'de ölü sayısı 2 bin 352’ye yükseldi.

İngiltere'nin Ulusal Sağlık Servisi daha fazla sağlık personelinin ölümünden korktuklarını kaydetti.

Dört göçmen kökenli doktorun kaybı, aynı zamanda İngiltere sağlık sistemine göçmenlerin yaptığı hayati katkıları da ortaya koydu. İngiltere'de sağlık sektörü siyahi ve göçmen kökenlilerin en çok çalıştığı sektörlerin başında geliyor. Ulusal Sağlık Servisi çalışanlarının yüzde 40'ının siyahi ve göçmen kökenli olduğu biliniyor.

 • Vefat eden dört doktor

 • Amged el-Hawrani

 • Sudan'da dünyaya gelen Amged el-Hawrani, altı kardeşin ikincisiydi. İngiltere'nin kuzeyindeki üniversite hastanelerinde kulak, burun, boğaz doktoru olarak görev yapıyordu.

 • Altta yatan kronik bir sağlık sorunu olmamasına rağmen, el-Hawrani 55 yaşında koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetti.

 • Habib Zaidi

 • Pakistan kökenli bir pratisyen hekim olan Habib Zaidi, yaklaşık 50 yıl önce İngiltere'ye taşındı ve İngiltere'nin güneydoğusundaki Essex'teki Leigh-on-Sea'de çalıştı. 76 yaşındaki doktor koronavirüs tedavisi uygulanan bir hastanede 24 saat görev yapmasının ardından ateşlendi.

 • Kendisini bir hafta boyunca karantinaya alan Zaidi'de belirtilerin çoğalması üzerine hastaneye kaldırdı ve covid-19 sebebiyle hayatını kaybetti.

 • Adil El Tayar

 • İngiltere'nin Ulusal Sağlık Servisi'ne bağlı bir hastanede cerrah olan Adil El Tayar organ nakli danışmanıydı.

 • 1982 yılında Hartum Üniversitesi'nden mezun oldu.

 • El Tayar, İngiltere'nin batısındaki Hereford İlçe Hastanesinde, ailesinin virüsü yakaladığına inandığı salgının ortasında acil serviste gönüllü olarak çalışıyordu.

 • Semptomlar gösterdiğinde kendini izole etmeye başladı, ancak sonunda hastaneye yatırıldı ve bir solunum cihazına bağlandı. 25 Mart'ta 64 yaşında koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetti.

 • Alfa Sa'adu

 • Nijerya'da doğan Sa'adu, sağlık kariyerine Londra'ya geldiğinde geriatrik tıpta danışman doktor olarak başladı ve 1976'da Üniversite Koleji Hastanesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu.

 • Alfa Sa'adu, İngiltere'nin Ulusal Sağlık Servisi ile yaklaşık 40 yıl çalıştı.

 • Virüsle verdiği iki haftalık bir savaşın ardından 68 yaşında hayatını kaybetti.

 • Emekli olmasına rağmen gönüllü olarak görev yapıyordu.

Koronavirüste korkunç maliyet: 3 trilyon doları bulabilir
EKONOMİ
Koronavirüste korkunç maliyet: 3 trilyon doları bulabilir
Abone Ol Google News
Dikkat çok riskli: Bel fıtığı hakkında doğru sanılan 10 yanlış
Hayat

Dikkat çok riskli: Bel fıtığı hakkında doğru sanılan 10 yanlış

Fazla kilolu olmak, ağır yük kaldırmak veya ters hareket yapmak… Bu tür etkenlerle diskleri bir arada tutan bağ dokusunda oluşan gevşeme ve yırtılmalar nedeniyle disk omurilik kanalına doğru yer değiştiriyor. Bu diskin sinire bası yapması sonucunda bel bölgesi başta olmak üzere bacak ve kalçalarda şiddetli ağrıya neden olabilen tabloya da ‘bel fıtığı’ adı veriliyor. Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Halit Çavuşoğlu bel fıtığında erken teşhisin çok önemli olduğunu belirterek, “Bel fıtığı dikkate alınmazsa veya bilimsel olmayan, yanlış yöntemlerle zaman kaybedilirse önce ilgili kas grubunda güçte azalma, sonrasında ise tam felç gelişebiliyor” dedi.
Korkusuz dede ve torunun arılarla ilişkisi şaşırtıyor
Gündem

Korkusuz dede ve torunun arılarla ilişkisi şaşırtıyor

Sivas’ta gezgin arıcılık yapan dede ve torunu koruyucu elbise giymeden binlerce arıyı çıplak elleriyle kovana yerleştiriyor. Dede Mehmet Akgün, arılara nazikçe yaklaşılması gerektiğini belirterek, “Ben memur emeklisiyim ve 1970’li yıllardan beri bu arıcılık sektörünün içindeyim. 20 sene çocuklarımla beraber arıcılık yaptık. Daha sonra 30-35 senedir aktif olarak bu mesleği yapmaktayız. Arının bir doğal yapısı vardır. Bizi sokmamasının sebebi ise bizim doğamızdan ve kokumuzdandır. Arı bizi seviyor biz de onu seviyoruz. Zaten oğul arı da insanı pek sokmaz" dedi.
Fenerbahçe'nin en fit futbolcusu belli oldu
Spor

Fenerbahçe'nin en fit futbolcusu belli oldu

Birçok ünlü futbolcuyla bireysel antrenmanlar yapan dünya ve Avrupa eski kick-boks şampiyonu Devrim Akarsu, Fenerbahçe’nin en fit futbolcusunun Hasan Ali Kaldırım olduğunu söyledi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.