|

Beyaz perdede en çok izlenen filmler

Bu sezon beyaz perdede "dünyayı kutarma temalı" filmler hem gişe başarısı hem de sayısı bakımdan dikkati çekiyor.

Aa
00:00 - 5/08/2013 Pazartesi
Güncelleme: 10:26 - 5/08/2013 Pazartesi
Yeni Şafak
Beyaz perdede en çok izlenen filmler
Beyaz perdede en çok izlenen filmler

Geçen yıllarda aşk, romantizm, macera ve fantastik filmlerin çokça görüldüğü beyaz perdede 2013 yılı, dünyaların ve insanların kurtuluşu üzerine kurulu senaryolar ve hikayelerin başrolü paylaştığı bir yıl olarak sinema tarihine geçmeye hazırlanıyor.

Özellikle romantizm temalı yapımların her daim ilgiyle izlendiği sinemalarda, yeni arayışlara girme riskini göze almak istemeyen bazı yapımcıların geçmişte seyirciden tam not alan devam filmleri tercih etmesine karşın, yeni yapımlarda da "eskimeyen" konular seçiliyor.

"Oblivion"

Joseph Kosinski'nin yönettiği nisan ayında vizyona giren "Oblivion" da, seyircinin sinemalarda görmeye alışkın olduğu aksiyon ve macera filmlerin vazgeçilmez oyuncuları Tom Cruise, Olga Kurylenko ve Morgan Freeman başrolleri paylaşıyor. ABD yapımı bilim kurgu filminde, kıyamet sonrasında askeri yönetim Jack adında deneyimli bir askeri, insanoğlunun bir zamanlar "Dünya" diye adlandırdığı terkedilmiş bir gezegene keşif için yollar. İnsanlığın büyük yok oluştan önce nasıl koşullarda yaşadığını araştırmak ve gezegende canlı olup olmadığını bulmakla görevli olan Jack, insanlığın bir zamanlar yuvası olan Dünyanın birtakım uzaylılar tarafından işgal edildiğini ve gezegende hala varlıklarını sürdürdüklerini görür. Tron ile tanınan yönetmen Kosinski filmi kendi çizgi romanından sinemaya uyarladı.

"Dünya: Yeni Bir Başlangıç"

Haziran ayında izleyici karşısına çıkan "Dünya: Yeni Bir Başlangıç"ta, Night Shyamalan yönetmen koltuğuna oturuyor. Will Smith'e oğlu Jaden Smith'in eşlik ettiği yapımda Sophie Okonedo da rol alıyor. Bilim kurgu-aksiyon-macera türündeki filmde konu şöyle:

"Hikaye bugünden uzak bir gelecekte, kurgusal bir dünyada geçiyor. Dünya, içinde yaşayanlar tarafından terk edilmiş, insanlar artık yaşamlarını başka gezegenlerde sürdürmeye başlamıştır. İnsanlar dünyayı terk ettikten 1000 yıl sonra yaptıkları bir yolculuk sırasında uzay gemileri arızalanan küçük Kitai ve babası Cypher dünyaya gitmek zorunda kalır. Cypher ciddi anlamda yaralanmıştır. Terk edilmiş dünyada, tuhaf yaratıklar ve korku dolu tehlikeli olaylarla mücadele etmek zorundadır."

"This is the End"

Seth Rogen ile Evan Goldberg'in yönettiği, eylülde seyircinin karşısına çıkmaya hazırlanan "This is the End"te (Buraya Kadar), James Franco, Jonah Hill ve Seth Rogen rol alıyor. Yine başka bir ABD yapımı olan komedi-fantastik türdeki yapımın 25 milyon dolarlık bütçesi bulunuyor. Yapımın hikayesi ise şu şekilde:

"James Franco'nun evindeki partide Seth Rogen, Jay Baruchel ve diğer bir çok ünlü kıyamet günüyle karşı karşıya gelir. Ellerinde kısıtlı gıda kaynağı vardır ve dünya büyük bir kaosa sürüklenmektedir. Daha da kötüsü, kaçınılmaz son yaklaştıkça herkesin içindeki hayvani hayatta kalma güdüsü daha çok açığa çıkacaktır."

"The World's End"

Ekim ayında seyirciyle buluşması planlanan "The World's End"i (Katil Robotlar), Edgar Wright yönetti. Simon Pegg, Nick Frost ile Paddy Considine'nın başrollerinde yer aldığı İngiltere yapımı komedi-bilim kurgu filmde, 20 yıl aradan sonra tekrar bir araya gelen 5 eski arkadaşın, dünyanın sonunu getirme çabaları anlatılıyor.

"Pasifik Savaşı"

Temmuzda vizyona giren, yine başka bir ABD yapımı aksiyon-macera türündeki "Pasifik Savaşı"nın yönetmenliğini Guillermo del Toro üstlenirken, yapımda Charlie Hunnam, Idris Elbai ile Rinko Kikuchi rol alıyor. 180 milyon dolara mal olduğu belirtilen filmin konusu ise şöyle:

"İnsanoğlunu yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bırakan şey, ansızın denizin altından gelmeye başlayan Kaiju isimli yaratıklardır. Bu dehşet verici varlıklar dünyanın temel kaynaklarını harap ederken canlı nüfusunu da hızlıca yok etmeye başlar. Çaresiz insanlık, Jaeger isimli devasa robotlar üreterek felaketi durdurmaya çalışır. Tüm talimatları iki pilottan alan Jaeger'ler beyin gücüyle çalışan donanımlı ve güçlü robotlardır. Ne var ki ortada onların bile çözümleyemeceği korkutucu bir gidişat söz konusudur. Tüm çareler tükenmişken ortaya çıkan eski bir pilot ve stajyeri insanlığın son umudu olmaya çalışacaktır."

"Dünya Savaşı Z"

21 Haziran'da gösterime giren ve "milyon izleyici" rakamına ulaşmak üzere olan bilim kurgu-fantastik-aksiyon türdeki "Dünya Savaşı Z"'nin yönetmenliğini Marc Forster yaptı. Brad Pitt'in hem başrolünü hem de yapımcılığını üstlendiği film, insanlar ve zombiler arasında yaşanan sıra dışı bir savaşı odağına alıyor. Max Brooks'un aynı adlı kitabından uyarlanan yapımın hikayesi şöyle:

"Gerry Lane iki kızı ve sevgili eşiyle mutlu bir hayat sürdüren aile babasıdır. Bir gün arabaları trafikte sıkıştığında her zamankinden farklı olarak yolunda gitmeyen bir şeylerin olduğunu fark ederler. Tehlike hızla yaklaşmaktadır. Ailesini güvenli bir bölgeye yerleştiren Birleşmiş Milletler çalışanı olan Gerry, zombiler ve insanlar olarak ikiye ayrılan dünyayı kurtarmak için uğraşacak ve bunu yaparken hayli kısıtlı olan zamana karşı yarışacaktır."

"Elysium: Yeni Cennet"

Düşük bütçeli District 9 ile tanınan yönetmen Neill Blomkamp'ın yeni projesi yine uzak gelecekte, 2154 yılında geçiyor ve yine uzayla yakın temas halinde ilerliyor. Bu seferki görev ise çoktan çökmüş olan dünyayı ve beraberinde insanlığı daha temiz bir dünyaya taşımak. Tıpkı Prometheus'yi çağrıştırırcasına Yunan mitolojisine göndermeler içeren "Elysium: Yeni Cennet"te, 2154 yılında dünyada hala varlığını sürdürebilen yegane iki sınıfın çatışması temel alınıyor. 2154 yılının atmosferine dair bir sınıf çatışması filmi olan ABD yapımı Elysium'un, 100 milyon dolara mal olduğu biliniyor. Filmin konusu ise şu şekilde:

"Elysium'un "şanslı egemenleri" teknoloji alanında üst düzey bir gelişim gösteren gezegenlerinde lüks içinde yaşarken, "çürümüş dünya"da geri kalan kalabalık insan topluluğu, tedavi ihtiyaçları için bile Elysium'a ihtiyaç duymaktadır. Ancak iki gezegen arasında yapılan anlaşmalar gereğince Elysium'a girmeleri kesin suretle yasaktır. Ta ki Elysium'a gitmekten başka çaresi kalmayan Max isimli sıradan bir adam çıkana dek."

"Snowpiercer"

Gelecek günlerde vizyona girmesi beklenen, ABD-Güney Kore ve Fransa ortak yapımı "Snowpiercer"in yönetmenliğini Koreli sinemacı Joon-ho Bong'un üstleniyor. Sinema izleyicisi için tanıdık konulardan birisi olan "Kıyamet sonrası" temalı filmin kadrosunda Chris Evans, Jamie Bell, Tilda Swinton, John Hurt, Ed Harris ve Octavia Spencer gibi isimler bulunuyor. Yapımda, gelecekte başarısızlığa uğrayan bir deneyin büyük bir felaketle sonuçlanması ve yeryüzündeki hayatı büyük ölçüde bitiren bir küresel ısınmanın ortaya çıkışı ile insanların sığındıkarı trende yaşananlar konu ediliyor.

11 yıl önce