|

Bieber'e 'Anne Frank' tepkisi

Ünlü şarkıcı Justin Bieber'in II. Dünya savaşı sırasında bir toplama kampında yaşamını yitiren, Yahudi soykırımının simge isimlerinden Anne Frank ile ilgili yorumu, tüm dünyanın tepkisini çekti.

Aa
00:00 - 15/04/2013 Pazartesi
Güncelleme: 11:27 - 15/04/2013 Pazartesi
Yeni Şafak
Bieber'e 'Anne Frank' tepkisi
Bieber'e 'Anne Frank' tepkisi

Avrupa turu çerçevesinde Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da konser veren 19 yaşındaki şarkıcı, Frank'ın II. Dünya Savaşı sırasında 2 yıl boyunca ailesiyle saklandığı binada açılan Anne Frank Müzesi'ni gezdi.

Müzenin konuk defterini imzalayan Bieber, "Burada olmak, gerçekten ilham verici. Anne, harika bir insandı. Bugün hayatta olsaydı bir Belieber (Bieber'in hayranlarının kendilerine verdiği isim) olabilirdi" yazdı.


Anne Frank Müzesi yetkilileri, Bieber'in mesajını sosyal paylaşım sitesi Facebook'taki sayfalarında paylaşınca ortalık karıştı.

Sosyal paylaşım siteleri Twitter ve Facebook'ta Bieber'i eleştiri yağmuruna tutan yüzlerce kişi, ünlü şarkıcıyı duyarsızlık ve bencillikle suçladı.


Bieber'in Twitter'daki 37 milyon takipçisi ise karşı atağa geçerek ünlü sanatçıya destek oldu. Çoğunluğu genç kızlardan oluşan Bieber hayranları, Anne Frank'ın kim olduğunu bilmediklerini yazdı.


Müze sözcülerinden Maatje Mostart ise Bieber'in müzeyi ziyaret etmesinden çok mutlu olduklarını, yazdıklarında herhangi bir hakaret algılamadıklarını söyledi.


Avrupa turnesinde zor anlar yaşayan Bieber, önce İngiltere'deki konseri sırasında kuliste bayıldığı için hastaneye kaldırılmış, daha sonra kapuçin maymununu gerekli belgeleri olmadığı için Münih'te gümrükte bırakmak zorunda kalmıştı.

Anne Frank Kimdir?

Anne Frank 12 Haziran 1942 ile 1 Ağustos 1944 arasında günlük tutmuştur.

Mektupları, radyoda sürgün olan Kültür ve Bilim Bakanı Bolkestein'in konuşmasını dinleyene kadar sadece kendine yazdı .Bolkestein, savaştan sonra Hollanda halkının Almanlardan gördüğü zulme şahitlik eden tüm belgelerin toplanıp yayınlanması gerektiğini söylüyordu. Örnek olarak da günlükleri veriyordu. Bu sözler Anne Frank'ı çok etkiledi ve savaştan sonra bir kitap çıkarmaya karar verdi. Günlükleri bu kitap için temel olacaktı.

Anne Frank Bergen Belsen kampında 1945 yılının Mart ayında 15 yaşında öldü. Aileden hayatta kalan tek kişi olan Otto Frank onun günlüğünü yayınladı. Anne Frank'ın Hatıra Defteri o zamandan beri dünyada en çok okunan kitaplardan biri oldu. Otuzun üzerinde dile çevrildi ve 16 milyon adet satıldı.

11 yıl önce