|

Uluslararası Küratör Yarışması 2013

Akbank Sanat Uluslararası Küratör Yarışması'na başvurular, 10 Eylül'e kadar kabul edilecek.

Aa
00:00 - 25/07/2013 Perşembe
Güncelleme: 18:12 - 25/07/2013 Perşembe
Yeni Şafak
Uluslararası Küratör Yarışması 2013
Uluslararası Küratör Yarışması 2013

Akbank Sanat'tan yapılan açıklamaya göre, genç küratörlere destek vermek, güncel sanat alanında yeni projeleri teşvik etmek ve küratöryal çalışmalara ilgiyi arttırmak için geçen yıl başlatılan ve Meksikalı genç küratör Alejandra Labastida'nın birinciliği ile sonuçlanan Akbank Sanat Uluslararası Küratör Yarışması'nın bu yıl ikincisi düzenlenecek.

Küratör Başak Şenova tarafından geliştirilen yarışma projesi, 40 yaşını aşmamış genç küratörlerin katılımına açık olacak. Bireysel ya da grup olarak başvuruların kabul edileceği yarışma için katılımcıların 10 Eylül Salı gününe kadar "www.akbanksanat.com/icc" adresindeki başvuru formunu İngilizce olarak doldurmaları ve sergi önerisinin kavramsal çerçevesini, sanatçı isimlerini ve işlerini detaylı olarak açıklamaları gerekiyor.

Yarışmaya katılan adaylar eylül ayı içinde, Art in General, New York Direktörü ve 55. Venedik Bienali, Latviya Pavyonu Eş Küratörü Anne Barlow, Ashkal Alwan, Beyrut Direktörü Christine Tohme ve 55. Venedik Bienali, Hırvatistan Pavyonu küratörü, Bosna Hersek'teki Project Biennial D-0 ARK Underground eş küratörü ve Virtual Museum of the Contemporary Art Direktörü Branko Franceschi'den oluşan yarışma juri üyeleri tarafından değerlendirilerek, yarışmanın birincisi belirlenecek.

Kazanan küratöre taslak olarak önerdiği sergiyi, bir sergi kataloğu ve ek etkinlikler ile birlikte 2014'ün ilk yarısında Akbank Sanat'ta gerçekleştirme fırsatı verilecek.

11 yıl önce