Şaibe lobisi kaos peşinde
POLİTİKA

Şaibe lobisi kaos peşinde

Gülen grubuyla ittifak yaparak girdiği seçimleri kaybeden CHP, yenilgiyi kabullenemedi. Cemaat medyasının şaibe iddialarına sarılan parti, seçimlerin meşruiyetine gölge düşürmek için başta Ankara ve Antalya olmak üzere birçok ilde YSK'ya itiraz etti. Şaibe kampanyasının hedefi sokakları karıştırmak.

İlhan Toprak Yeni Şafak
30 Mart yerel seçimlerinden istediği sonucu elde edemeyen anamuhalefet partisi, 'sandıkta şaibe' iddialarıyla yenilgisine kılıf uydurmaya çalışıyor. Paralel yapıyla ittifak yaparak girdiği seçimde yenilen

CHP, seçimlerin meşruiyetine gölge düşürmek için başta Ankara ve Antalya olmak üzere birçok ilde sonuçlara itiraz etti. Amaç sokakları karıştırmak. Seçimlerden önce başlayan cemaat-CHP ittifakı yeni oyunlarını sahnelemek için harekete geçti. CHP, sandıkta kaybeden adaylarını gönüllüler tutanağı, elektrikler kesildi, seçim pusulaları çöpten çıktı gibi kumpaslarla 'sandığa şaibe karıştı' iddiasını yaymaya başladı. Özellikle büyükşehirlerde destekledikleri CHP ve MHP'li adayları harekete geçiren paralel yapı 'Gezi benzeri' sokak hareketleri için de düğmeye bastı. Bu kapsamda başta İstanbul, Ankara olmak üzere sayımlara itiraz ederek sonuçların geç açıklanmasıyla 'şaibe' iddiası güçlendirilmek isteniyor.

SARIGÜL'ÜN AKLI 2 GÜN SONRA BAŞINA GELDİ

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Sarıgül'ün, sandıkların açılmasından 2 gün sonra sonuçlara itiraz etmesi dikkat çekti. Paralel yapı ve İstanbul sermayesinin CHP tabanına rağmen aday gösterdiği Sarıgül, kendisine bu görevi verenlerin beklentileri doğrultusunda seçimlere 'şaibe bulaştı' dedi. Sarıgül, 'Bu seçim sonuçları ne olursa olsun şaibeli bir seçim olarak geçecektir tarihe. Başbakan gazete ve televizyonları arayıp şahsıma sansür uyguladı. Otobüslerimize saldırıldı. Sahte SMS mesajı ile adaylıktan çekildiğim ileri sürüldü. Kadıköy mitingi iptal edildi diye yalan haber yaydılar' dedi. Sarıgül'ün oylar yeniden sayılsın çağrısı seçim sonuçlarının açıklanmasını 2-3 gün daha da geciktirecek.

CHP ANKARA'DA SOKAKTA İTİRAZ ETTİ

Pek çok il ve ilçede siyasi partiler sandık sonuçlarına ilişkin itirazlarını ilgili tutanaklarla birlikte resmi yollarla dile getirirken, CHP'nin itirazları ise olay oldu. CHP Ankara, Antalya, Yalova, Ardahan başta olmak üzere çeşitli yerlerde sonuçlara itiraz etti. Ancak CHP'nin itirazları ilçe seçim kuruluyla sınırlı kalmadı, sokak gösterilerine dönüştü. Ankara'da Yenimahalle İlçe Seçim Kurulu önünde toplanan CHP'liler, AK Parti'li Salih Kapusuz ve beraberindekilerin binaya girişini engelledi.

SAHİBİ CHP'Lİ ÇIKTI

Halk TV, canlı yayında plakasını da vererek Mercedes Vito aracın Keçiören Kalaba'da Melih Gökçek için çalınmış oy taşıdığını iddia etti. Bunun üzerine Twitter'da bir anda aracın plakası elden ele dolaştırıldı. Bir süre sonra ise evlere şenlik bir açıklama yapıldı. Yine Twitter

üzerinden yapılan açıklamada, çalınmış oy taşıyarak 'Melih Gökçek'e seçim kazandırmaya çalışmakla'

suçlanan araba CHP'li Selçuk Karadağ'ın olduğu kaydedildi.

SOKAĞA DÖKÜLDÜLER

Seçim sonuçlarına tepki gösteren bir grup, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) önünde dün öğle saatlerinde toplandı. Çeşitli sloganlar atan gruplar, Türk bayrakları ve Mansur Yavaş posterleri taşıdı. Protestoların sürmesi üzerine olay yerine çevik kuvvet ekipleri geldi. Uyarıya uymayan gruba, polis, tazyikli su ve ses bombasıyla müdahale etti.

Yorum

ÖNERİLEN VİDEO
Yetimlerin babası: Bahattin Yıldız
+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.