Seçim Tarihi gurur

Tarihi gurur

Birinci etabı tamamlanan İstanbul Yeni Havalimanı’na ilk inişi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı taşıyan “TC-ANK” uçağı gerçekleştirdi. Gaziantep’ten havalanan uçak saat 20:30’da piste indi. Uçağın inişi sırasında kokpitte bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kuleye ve kendini beklenlere seslenerek “Muhteşem bir esere sahip olduk. Milletimiz, ülkemiz ve insanlık için hayırlı olsun” dedi.

Abone Ol Google News
Yasin Yılmaz Yeni Şafak
Tarihi gurur
Havalimanı’na ilk inişi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı taşıyan “TC-ANK” uçağı gerçekleştirdi.

Türkiye’nin prestij prjelerinden birisi olan 3. Havalimanı’nda ilk resmi iniş gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı taşıyan “TC-ANK” adlı uçak, dünyanın sıfırdan yapılan en büyük havalimanı projesi İstanbul Yeni Havalimanı’na ilk inişi yaptı. Kahramanmaraş ve Gaziantep’teki programlarının ardından İstanbul’a hareket eden Erdoğan’ı taşıyan “TC-ANK” uçağı, İstanbul Yeni Havalimanı’na saat 20.30’da iniş yaptı.

“TC-ANK” uçağı, 3 bin 750 metre uzunluğunda ve 60 metre genişliğinde yapılan ve tüm işlemleri tamamlanan birinci piste indi. Uçağa ilk yer hizmetini de Turkısh Ground Services (TGS) verdi. Erdoğan’ın, uçağın inişi sırasında kokpitte yer aldığı görüldü.

ÜLKEMİZE HAYIRLI OLSUN

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı İstanbul Yeni Havalimanı’nda, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, pilotlar, hostesler, hostlar, havalimanı işçileri karşıladı. Erdoğan, daha sonra tören mangasını selamladı. Havalimanında bekleyen itfaiye takımı, ilk kez iniş yapması sebebiyle Erdoğan’ın uçağını bir havacılık geleneği olan su takı ile karşıladı. Uçak daha sonra su püskürten bu iki itfaiye aracının arasından geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kokpitten yaptığı konuşmada, muhteşem bir havalimanını inşa etmenin mutluluğu içinde olduklarını söyledi.

Erdoğan, “Tüm konsorsiyum mensuplarını, mimarından mühendisine kadar emeği geçenlerin hepsini tebrik ediyorum, kutluyorum. Gerçekten pistiyle, ışıklandırmasıyla, terminal binasıyla muhteşem bir esere sahip olduk. Milletimiz için ülkemiz için tüm insanlık için havalimanımızın hayırlı olmasını Allah’tan diliyorum. Milletime en kalbi duygularla selam, sevgi, saygılarımı sunuyorum.” dedi.

MARKAMIZ OLACAK

Erdoğan, bekleyenlenle tek tek tokalaşarak, onlara baklava ikram etti. Erdoğan’a Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve çok sayıda bürokrat katıldı. Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, bu günün çok anlamlı bir gün olduğunu söyledi. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda bu muhteşem havalimanının açılışını yapacaklarını hatırlatan Erdoğan kaydetti: “Artık çoğu gitti azı kaldı. Burada mimarından mühendisine, işçisine, tüm kardeşlerimi kutluyorum. Konsorsiyumun bütün ortaklarını tebrik ediyorum, kutluyorum. Hedef 2023’te 150 milyon yolcu kapasitesine ulaşmak... Bununla bir numara olacak. İnşallah havalimanımız bizim prestijimiz olmanın ötesinde, markamız olacak. 29 Ekim’de de uçaklarımızın buradan kalkıp, buraya indiklerini inşallah göreceğiz. 29 Ekim’le birlikte bir diğer taraftan da Atatürk Havalimanı’nın Millet Bahçesi’ne dönüştürülme sürecini de başlatacağız.” şeklinde konuştu. Konuşmasının ardından Erdoğan, havalimanında incelemelerde bulunarak, yetkililerden bilgi aldı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.